Úvodní stránka školy

Novinky

Výpravy za uměním do Brna

29. 06. 2017

Je středa 14. června a žáci kvarty mají namířeno do Brna. V rámci školního projektu Výpravy za uměním je pro ně připraven výukový program v nejslavnější brněnské vile, ve vile Tugendhat, která je zapsaná na listině památek UNESCO. Více informací o průběhu celé akce najdete zde.

Ivana Spurná

Náš časopis Párátko je nejlepší v kraji

29. 06. 2017

Náš školní časopis Párátko získal v soutěži "Školní časopis roku" 1. místo, které současně znamená postup do republikového finále. Všem, kteří se na vzniku časopisu podílejí gratulujeme a přejeme mnoho elánu při další práci a hodně štěstí ve finále soutěže.

Výroční koncert PS PALORA

26. 06. 2017

Výroční koncert přivedl do auly Gymnázia Jana Opletala téměř tři stovky posluchačů, kteří si přišli poslechnout koncert na rozloučenou se školním rokem 2016/2017 a také písničku pro paní ředitelku RNDr. Jitku Krausovou. ABBA MÁNIE ještě nekončí a my se stejně jako posluchači těšíme na zářijovou reprízu.  Užijte si léto a děkujeme za přízeň.

PS PALORA a Marcela Barvířová

Na vodě je nám hej 2017

14. 06. 2017

Třída kvarta se ve dnech 8. a 9. 6. zúčastnila dvoudenního vodáckého projektu . První den se žáci učili základy ovládání kánoe a výuka byla ukončena rychlostním závodem dvoučlenných posádek. Nejrychlejší byly posádky Šanová, Uličná a Finger, Machala, Vyhnánek, kteří zdolali trať ve shodném čase.  Druhý den jsme dojeli vlakem do Moravičan a odtud jsme splouvali řeku Moravu do Litovle se zastávkami na Nových Mlýnech a na Templu. Vzhledem k pěknému charakteru počasí a vysokým teplotám došlo v mnoha případech i na osvěžující koupel.

Vlastimil Kudláček

Vodácký kurz 2017

13. 06. 2017

Ve dnech 28. 5. 2017 – 2. 6. 2017 byla pro žáky třetích ročníků připravena vodácká část sportovně-turistického kurzu. Poutavé přiblížení této části kurzu najdete zde.

Ivo Chytil

Cyklistický kurz 2017

11. 06. 2017

Ve dnech 29. 5. 2017 – 2. 6. 2017 se uskutečnila cyklistická část sportovně-turistického kurzu, kterého se zúčastnili žáci třetích ročníků vyššího gymnázia. Náplň cyklistické části kurzu tvořily jednodenní vyjížďky, které byly doplněny základy enviromentální výchovy, pobytu a chování v přírodě, táboření, orientace v mapě a první pomoci. V průběhu kurzu jsme se podívali na mnoho krásných a zajímavých míst v blízkém i vzdálenějším okolí Litovle.

Vlastimil Kudláček

PS PALORA a ZUŠ OPEN v Olomouci dne 30. 5. 2017

10. 06. 2017

Dne 30. 5. 2017 se PALORA v Olomouci účastnila celorepublikového projektu ZUŠ OPEN. Děkuji všem členům sboru, kteří se na akci podíleli.

Marcela Barvířová

Dobroděj na kole a návštěva knihovny

09. 06. 2017

Dne 1. 6. 2017 jsme s žáky primy podpořili na litovelském náměstí akci s názvem Dobroděj na kole, která podporuje projekt „Slyším, tedy čtu“. Žáci si vyzkoušeli různé úkoly se škraboškou přes oči, aby zjistili, jaké to je, když člověk nevidí. Poté jsme ještě navštívili městskou knihovnu, kde byli žáci seznámeni s jejím chodem a systémem výpůjček. Na závěr jsme Den dětí zakončili v cukrárně na zmrzlině a potom hurá zpět do školy.

                                          Michaela Hradilová, Eva Kuchařová

Májový happening

08. 06. 2017

V minulém měsíci měli naši žáci možnost zúčastnit se zajímavé akce. V rámci českého jazyka jsme zorganizovaly májový „happening“. Více informací o průběhu akce se dočtete zde.

Iva Morongová

GLOBAL ACTION WEEK FOR EDUCATION 2017

06. 06. 2017

Týden globálního akčního programu pro vzdělávání (GAWE) je každoroční mezinárodní kampaň vedená Světovou organizací pro vzdělávání s podporou UNESCO s cílem zvýšit povědomí o významu vzdělávání.

V rámci akčního týdne pro vzdělávání proběhl dne 27. 4. 2017 v primě projektový den zaměřený na uvědomění si překážek ve vzdělávání dětí v rozvojových zemích, důležitost vzdělávání a jeho různorodost.

Během dne si žáci prostřednictvím zajímavých aktivit vyzkoušeli, jaké to je být dítětem v zemi, kde školní docházka není běžnou záležitostí, a odpověděli si na otázku, jaké překážky musí tamější děti překonávat. Věnovali se ale také obecnému významu vzdělávání, tomu, co nám škola může přinést a jak náš život vzdělávání obohacuje. Byl to den plný kreativních činností, spolupráce a „aha“ momentů.

Michaela Hradilová, Iva Morongová

Mistrovství ČR v grafických disciplínách

29. 05. 2017

Ve dnech 25.-26. května se na OA a SOŠ obchodního ruchu v Chocni konalo celostátní kolo Mistrovství České republiky v grafických disciplínách, pořádané MŠMT, Národním těsnopisným ústavem a organizací INTERINFO, do kterého postoupil Štěpán Kratochvíl z 2.A v korektuře textu. Doprovodným programem soutěže byla například prohlídka centra města a zámku UNESCO v Litomyšli nebo komentovaná prohlídka města Chocně. Štěpán se v konkurenci 60 nejlepších středoškolských studentů v tomto oboru umístil se 139 korekturami a 8 chybami na třetím místě a získal titul druhého vicemistra ČR v korektuře. Gratulujeme!

Zlatý list – krajské kolo

24. 05. 2017

V krajském kole soutěže, která se tentokrát konala v prostorách rozária a botanické zahrady v Olomouci dne 19. 5., se primánům podařilo obsadit 4. místo v obrovské konkurenci dalších 12 družstev vítězů místních kol.

Blahopřejeme.

Svatava Rozsypalová

Den Evropy

24. 05. 2017

Dne 10. 5. se část žáků 2.A a sexty zúčastnila Dne Evropy, který se již tradičně konal na horním náměstí v Olomouci. Studenti se svým stánkem a pódiovým vystoupením, které můžete vidět zde, reprezentovali stát Slovensko a součástí akce byl i orientační běh historickým centrem města.  Po sečtení všech bodů si žáci vysloužili umístění ve stříbrném pásmu.

Štěpán Kratochvíl

Zlatý list – přírodovědná soutěž

23. 05. 2017

Ve čtvrtek 11. 5. 2017 se konalo místní kolo soutěže Zlatý list, kde děti měly prokázat znalosti z botaniky, zoologie, ekologie, meteorologie, astronomie, myslivosti a geologie. Za gymnázium soutěžila dvě družstva. V mladší kategorii to byli žáci primy Vivienne Kateřina Cao, Tadeáš Fryčák, Petr Žampach, Ondřej a Jan Cetkovský a Štěpán Holada. Naši nejmladší zvítězili a vybojovali si tím postup do krajského kola.  Starší kategorii reprezentovali žáci sekundy a tercie Lukáš Procházka, Filip Drešr, Václav Richter, Radek Šišma, Viktorie Lutonská a Eliška Šišmová. Toto družstvo získalo krásné 2. místo. 

Svatava Rozsypalová

Ondřej Nantl mezi geografickou elitou

11. 05. 2017

Velkého úspěchu dosáhl Ondřej Nantl z 3.A, když postoupil do ústředního kola zeměpisné olympiády z krajského kola, kde obsadil místo druhé. Na první místo v kraji mu scházel jediný bod!

Ústřední kolo se konalo 24. až 25. dubna v Praze na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Více informací o průběhu a výsledku soutěže se dozvíte zde.

Tomáš Pospíšil 

Exkurze žáků druhého ročníku a sexty do Prahy

10. 05. 2017

Tradiční exkurze žáků druhého ročníku a sexty do Prahy se letos netradičně protáhla na tři dny, a tak si žáci mohli toto nádherné město vychutnat více, než tomu bývalo v minulých letech. Exkurze se konala ve dnech 25. - 27. dubna 2017 a završovala dvouletý kurz hudební a výtvarné výchovy. Středem našeho zájmu byly tedy památky hudební, umělecké, ale i historické a technické. Podrobnější komentář Lídy Hrachovcové ze třídy Sexty a Štěpána Kratochvíla z 2.A najdete zde. Fotodokumentace Šimon Švub, Ivana Spurná, Marcela Barvířová a Michaela Sovová.

Marcela Barvířová

zobrazit starší

Kalendář

Úřední hodiny o prázdninách

1. 7. – 4. 9 2017

Přehled úředních dnů a hodin probíhajícíh po dobu letních prázdnin najdete zde.

Fotografická soutěž YOlo Awards

17. 5. – 14. 9 2017

Fotografická soutěž pro mladé kreativní lidi do věku 26 let. Více informací o soutěži najdete na https://yoloawards.cz/.