Úvodní stránka školy

Novinky

Zlatý list – krajské kolo

24. 05. 2017

V krajském kole soutěže, která se tentokrát konala v prostorách rozária a botanické zahrady v Olomouci dne 19. 5., se primánům podařilo obsadit 4. místo v obrovské konkurenci dalších 12 družstev vítězů místních kol.

Blahopřejeme.

Svatava Rozsypalová

Den Evropy

Dne 10. 5. se část žáků 2.A a sexty zúčastnila Dne Evropy, který se již tradičně konal na horním náměstí v Olomouci. Studenti se svým stánkem a pódiovým vystoupením, které můžete vidět zde, reprezentovali stát Slovensko a součástí akce byl i orientační běh historickým centrem města.  Po sečtení všech bodů si žáci vysloužili umístění ve stříbrném pásmu.

Štěpán Kratochvíl

Zlatý list – přírodovědná soutěž

23. 05. 2017

Ve čtvrtek 11. 5. 2017 se konalo místní kolo soutěže Zlatý list, kde děti měly prokázat znalosti z botaniky, zoologie, ekologie, meteorologie, astronomie, myslivosti a geologie. Za gymnázium soutěžila dvě družstva. V mladší kategorii to byli žáci primy Vivienne Kateřina Cao, Tadeáš Fryčák, Petr Žampach, Ondřej a Jan Cetkovský a Štěpán Holada. Naši nejmladší zvítězili a vybojovali si tím postup do krajského kola.  Starší kategorii reprezentovali žáci sekundy a tercie Lukáš Procházka, Filip Drešr, Václav Richter, Radek Šišma, Viktorie Lutonská a Eliška Šišmová. Toto družstvo získalo krásné 2. místo.

Ondřej Nantl mezi geografickou elitou

11. 05. 2017

Velkého úspěchu dosáhl Ondřej Nantl z 3.A, když postoupil do ústředního kola zeměpisné olympiády z krajského kola, kde obsadil místo druhé. Na první místo v kraji mu scházel jediný bod!

Ústřední kolo se konalo 24. až 25. dubna v Praze na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Více informací o průběhu a výsledku soutěže se dozvíte zde.

Tomáš Pospíšil

Exkurze žáků druhého ročníku a sexty do Prahy

10. 05. 2017

Tradiční exkurze žáků druhého ročníku a sexty do Prahy se letos netradičně protáhla na tři dny, a tak si žáci mohli toto nádherné město vychutnat více, než tomu bývalo v minulých letech. Exkurze se konala ve dnech 25. - 27. dubna 2017 a završovala dvouletý kurz hudební a výtvarné výchovy. Středem našeho zájmu byly tedy památky hudební, umělecké, ale i historické a technické. Podrobnější komentář Lídy Hrachovcové ze třídy Sexty a Štěpána Kratochvíla z 2.A najdete zde. Fotodokumentace Šimon Švub, Ivana Spurná, Marcela Barvířová a Michaela Sovová.

Marcela Barvířová

Krajské kolo chemické olympiády kategorie B

04. 05. 2017

Krajské kolo chemické olympiády kategorie B proběhlo dne 27. 4. 2017 v Olomouci na Pevnosti poznání. Na základě úspěšného řešení školního kola si svými výsledky postup zajistili tito žáci: David Gronych a Arnošt Vogel ze 2. ročníku, Metoděj Koupil a Ondřej Nantl ze 3. ročníku. Žáci 2. ročníku se nemohli účastnit, jelikož byli v tyto dny na exkurzi v Praze. Metoděj Koupil a Ondřej Nantl v soutěži obhájili velmi pěkné umístění, z celkem 15 soutěžících se umístili na 5. a 6. místě. Na výsledkovou listinu se můžete podívat zde: https://olympiada.vscht.cz/cs/databaze/detail/2016/3/M/B

Jsme rádi, že naši chemici budou své znalosti a dovednosti v laboratoři prohlubovat i na půdě vysoké školy, neboť budou ve dnech 9. až 12. května absolvovat studijní stáž na katedrách analytické a fyzikální chemie a biochemie UP v Olomouci.

Všem děkujeme za vzornou reprezentaci školy a úspěšným řešitelům gratulujeme!

Jaroslava Englišová

Žáci druhých ročníků navštívili olomoucký Farmak

25. 04. 2017

V pondělí 10. dubna probíhala výuka žáků druhých ročníků netradičně – byla zaměřena na jeden předmět, chemii. V rámci exkurze v ryze české chemicko-farmaceutické společnosti Farmak byla našim žákům představena nejen samotná výroba aktivních léčivých látek, ale i vývojové a technologické středisko firmy, která má v Olomouci tradici již od roku 1934. Podnik se specializuje na kvalifikovanou chemii organických sloučenin a produkce míří zhruba do 40 zemí celého světa, hlavně do Japonska, Evropské unie, Severní Ameriky či Indie. Poděkování patří zaměstnancům Farmaku, kteří naše žáky společností kvalifikovaně provedli a odpovídali na všechny zvídavé dotazy.

Šimon Švub

Křižovatky umění

24. 04. 2017

Ve dnech 19. - 20. 4. 2017 se studenti septimy a 3. A zapojili do školního projektu hudební a výtvarné výchovy s názvem Křižovatky umění. Společný projekt zahrnuje integrující téma Umělecká tvorba a komunikace, který je povinným vzdělávacím obsahem pro Hudební i Výtvarný obor, vycházející z RVP GV. Projekt byl koncipován jako dvoudenní soustředěná práce nad předem zvoleným slohovým obdobím z dějin umění. Více se dočtete zde.

Ivana Spurná, foto Marcela Barvířová a Wilibald Vodička

Ukliďme si svět 2017

V pátek 21. 4. 2017 třída 1. A sbírala odpadky v přírodní rezervaci Hejtmanka (CHKO Litovelské Pomoraví) zvláště v úseku kolem dálnice směrem na Mohelnici  nedaleko obce Mladeč. Je neskutečné, kolik toho jsou schopni automobilisté vyhodit z okýnek do lesa! Nasbírali jsme 8 pytlů! Nalezli jsme i sraženou srnu, které se stal osudným přeběh silnice.  Za zorganizování akce patří poděkování panu Ing. Sovovi (DDM Litovel), který nás provázel a zajistil pracovní rukavice, pytle a výstražné vesty.

Úspěch v Matematické olympiádě

12. 04. 2017

Dne 4. 4. 2017 se konalo na Slovanském gymnáziu Olomouc Okresní kolo Matematické olympiády. Soutěžící  Pavel Hampl a Lukáš Putna ze třídy tercie se shodně umístili na prvním místě s plným počtem bodů.  Tadeáš Fryčák z Primy se umístil ve své kategorii na sdíleném třetím místě. Blahopřejeme k úspěchu!

Hana Dudíková

Besedy o Ugandě

11. 04. 2017

Dne 7. 4. 2017 jsme na naší škole uspořádali dvě besedy o Ugandě s Libuší Dostálovou, která zastupovala český projekt, který se jmenuje Bwindi Orphans. Více informací o projektu a naší spoluúčasti se dočtete zde.

Milada Svozilová

Mistrovství ČR v grafických disciplínách – celostátní kolo

Na základě úspěšné reprezentace v krajském kole postoupil Štěpán Kratochvíl (2.A) do celostátního kola Mistrovství České republiky v grafických předmětech, které se uskuteční ve dnech 25. a 26. května 2017 v Chocni.

K dosaženému úspěchu gratulujeme a přejeme hodně zdaru také v kole celostátním.

Krajské kolo soutěže ve francouzské konverzaci

03. 04. 2017

Ve středu 29. 3. 2017 se v Domě dětí a mládeže v Olomouci konalo krajské kolo soutěže ve francouzské konverzaci. Naše gymnázium reprezentovala Anna Kolářová ze třídy sexta. Byla zařazena do nejvyšší kategorie B2 a v silné konkurenci (většina účastníků byla ze třídy septima) obsadila 7. místo.

K pěknému výsledku jí blahopřejeme.

Věra Voglová

Soustředění pěveckého sboru Palora

02. 04. 2017

Na našem soustředění jsme se připravovali na červnové představení slavného muzikálu s písněmi švédské skupiny ABBA, ale i přesto se našel čas na seznámení s novými členy. Celý pobyt v Cakově se neobešel bez tradičních ovocných knedlíků (kterých sice spousta zbyla, ale nebojte se, byly adoptovány milou členkou Palory) a krásného počasí, jež jsme mimo práci plně využili. Celou akci bych shrnula jako zábavnou, ale i poměrně náročnou. Soustředění jsme si užili a těšíme se na koncert.

Anička Kovaříková

Mistrovství ČR v grafických disciplínách - krajské kolo

29. 03. 2017

V úterý 28. 3. 2017 proběhlo Krajské kolo soutěže Mistrovství ČR v grafických disciplínách na Obchodní akademii v Mohelnici.

Soutěže se zúčastnilo 34 soutěžících z devíti škol Olomouckého kraje. Naši školu skvěle reprezentoval žák 2.A Štěpán Kratochvíl, který vybojoval výborné druhé místo v disciplíně Korektura textu.

Gratulujeme.

22. ročník soutěže Matematický klokan

27. 03. 2017

V pátek 17. 3. 2017 proběhl na naší škole 22. ročník soutěže Matematický klokan. Soutěže se zúčastnili vybraní žáci ze všech tříd. Nejlepšími řešiteli tohoto ročníku jsou:

V kategorii Benjamín (prima, sekunda): Kristýna Prustoměrská, Tadeáš Kaksa a Silvie Řmotová

V kategorii Kadet (tercie, kvarta): Jan Juriga, Vojtěch Vychodil Pavel Hampl

V kategorii Junior (kvinta, 1.A, sexta, 2.A): Jiří Bednář, Jan Večeřa Terezie Ošťádalová

V kategorii Student (septima, 3.A, oktáva, 4.A): Vojtěch Juráš, Michal Zavadil a Marek Šuranský

Všem zúčastněným studentům blahopřejeme k dosaženým výsledkům.