Úvodní stránka školy

Novinky

Významné dny pro životní prostředí na GJO Litovel

11. 01. 2019

Projekt Významné dny pro životní prostředí si kladl za cíl připomenout žákům různými formami význam ochrany přírody a udržitelného rozvoje v ČR i ve světě. V některých aktivitách se žáci přímo podíleli na zlepšení stavu životního prostředí. Finančně byl projekt podpořen Olomouckým krajem. Na vyhodnocení projektu se můžete podívat zde.

Václav Hubáček, Tomáš Pospíšil

Vánoční koncert pěveckého sboru PALORA a jeho hostů

18. 12. 2018

V pátek 14. 12. 2018 se konal Vánoční koncert PS PALORA a jeho hostů. Do fotogalerie byly vloženy fotografie z tohoto koncertu.

Talent Olomouckého kraje 2018

13. 12. 2018

Olomoucký kraj udělil našemu gymnáziu ocenění za 2. místo ve sportovním oboru, čímž ocenil náš přínos pro rozvoj mládeže v této oblasti. Cílem ocenění je napomoci rozvoji a dalšímu vzdělávání talentované mládeže v Olomouckém kraji a podpora škol a školských zařízení, které se péči o talentované a nadané žáky a studenty systematicky věnují.

Mistrovství ČR v záznamu a zpracování textu

13. 12. 2018

Do boje o cenné kovy a nominace na mistrovství světa zamířili soutěžící ze všech koutů České republiky na 26. mistrovství České republiky OPEN 2018, které se konalo 6. - 8. prosince v Praze. Šampionát tradičně proběhl v 7 soutěžních disciplínách a jejich kombinaci podle mezinárodních pravidel INTERSTENO. Již pošesté se nejprestižnější celostátní soutěže svého druhu zúčastnil Štěpán Kratochvíl (4. A) a kritéria pro hodnocení splnil v šesti disciplínách. Po obdržení tří „bramborových“ pozic získal bronzový pohár za Kombinaci disciplín, stříbro v Korektuře textu a titul mistra České republiky si s nejvyšším počtem bodů v rámci všech věkových kategorií odvezl z náročné slohové soutěže Protokolování. Zisk 21 bodů v závěrečném součtu umístění postačilo také pro utvrzení ambic pro nominaci na Mistrovství světa, které proběhne na Sardinii v červenci příštího roku. Gratulujeme a přejeme mnoho dalších úspěchů.

Přehlídka recitátorů na GJO

10. 12. 2018

Dne 4. 12. 2018 proběhla na GJO přehlídka recitátorů nižšího gymnázia a současně školní kolo recitační soutěže Dětská scéna. Do soutěže se přihlásilo 22 žáků, kteří velmi zdařile představili své pojetí klasických i moderních textů. Porota hodnotila výběr textu, práci s hlasem a celkový dojem z vystoupení. Na prvních místech v rámci jednotlivých tříd se umístili Viktorie Gottwaldová (prima), Kryštof Richter (sekunda), Adéla Kaňáková (sekunda), Vivienne Cao (tercie) a Petra Holubová (kvarta). V okresním kole soutěže v Olomouci naši školu budou zastupovat poslední čtyři jmenovaní.

Jiří Kaňák

Běh Po stopách Jana Opletala a Memoriál Jiřího Vaci 2018

04. 12. 2018

V pátek 16. 11. 2018 se uskutečnil XXX. ročník štafetového běhu Po stopách Jana Opletala a Memoriál Jiřího Vaci, který každoročně pořádá kabinet tělesné výchovy Gymnázia Jana Opletala v Litovli. Vzhledem k rekonstrukci mostu v lese a odtokového kanálu rybníka u školy jsme museli změnit tradiční trasu závodu, a proto jsme nestartovali u rodného domu Jana Opletala ve Lhotě nad Moravou. Závodu se zúčastnilo 60 závodníků v 8 družstvechDalší informace o závodu a jeho výsledcích najdete zde.

Svatava Rozsypalová

Libuše na závěr oslav 100. výročí vzniku samostatného Československa na GJO

30. 11. 2018

Návštěvy večerních divadelních představení - především činoher, ale také baletů a příležitostně i oper se na našem gymnáziu staly v průběhu posledních let téměř tradicí. Nabídku navštívit náročné, ale současně velmi unikátní představení - brněnské nastudování Smetanovy opery Libuše - využilo 22 žáků. Spolu se svými učiteli se vypravili v úterý 27. listopadu na brněnské Výstaviště. Více informací se dočtete zde.

Marcela Barvířová

Účast na celostátním kole Dějepisné soutěže gymnázií v Chebu

29. 11. 2018

Již na jaře družstvo našich studentů dosáhlo v oblasti dějepisu nebývalého úspěchu, když se probojovalo do celostátního kola Dějepisné soutěže gymnázií. To se z organizačních důvodů konalo teprve nyní, ve čtvrtek 22. 11. 2018. Naše tříčlenné družstvo mezitím opustil Ondřej Nantl, který již studuje na vysoké škole, nahradila ho studentka oktávy Silvie Drešrová. Další informace o průběhu a výsledcích našeho družstva se dočtete zde.

Milada Svozilová

Jsi dobrý řečník? Pojeď s námi do Bruselu.

29. 11. 2018

28. 11. 2018 se žáci kvinty Štěpán Berka a Jan Lakomý, zúčastnili studentské simulace zastupitelstva v Olomouci. Projekt zorganizovali Mladí demokraté, kteří se svojí činností snaží podpořit rozvoj občanské společnosti a zvýšit zájem mladých lidí o veřejné dění. V konkurenci žáků maturitních ročníků z jiných škol uspěli velice dobře. Na základě prezentačních, komunikačních a argumentačních dovedností se dostali do skupiny řečníků, kteří jsou odměněni zájezdem do Bruselu, do Evropského parlamentu. Příští týden tak poznají svět vysoké politiky. Gratulujeme a přejeme Štěpánovi a Honzovi šťastnou cestu.

Eva Kuchařová

Návštěva Moravského Divadla

19. 11. 2018

Ve čtvrtek 15. 11. jsme my, studenti 4. A, navštívili Moravské divadlo v Olomouci. Měli jsme možnost zhlédnout nejlepší francouzskou divadelní komedii současnosti - Jméno od Matthieu Delaporta a  Alexandra de la Patelliéra. Během představení jsme smíchem ocenili vtipnou pointu příběhu a také se zamysleli nad tím, jak důležité je jméno pro nás a pro společnost. Děkujeme paní profesorce Svozilové, že nám touto cestou dopomáhá kulturně se rozvíjet a těšíme se na další návštěvy divadel.

studenti 4. A

Žáci GJO zhlédli film Síla Lidskosti

15. 11. 2018

V pondělí 12. 11. žáci gymnázia Jana Opletala nemířili k budově školy, ale postávali před litovelskou Záložnou, jejíž velký sál se na dopoledne proměnil v kino. V následujících dvou hodinách se ukázalo, že není důležité ozvučení sálu, velikost plátna či jiné technické parametry, pokud promítáte velký, silný lidský příběh. A tím film režiséra Matěje Mináče bezesporu je. Více informací o této akci a o exkurzi žáků třetích a čtvrtých ročníků do Osvětimi najdete zde.

Milada Svozilová

Stříbro pro PALORU

14. 11. 2018

S finanční podporou Olomouckého kraje a města Litovel se pěvecký sbor PALORA při Gymnáziu Jana Opletala v Litovli od září školního roku 2018/19 intenzivně připravoval na účast ve finále Celostátní přehlídky středoškolských pěveckých sborů Opava cantat 2018, kam sbor postoupil z Postupové přehlídky středoškolských pěveckých sborů, která se konala v květnu v Uničově. Více informací o průběhu a výsledku přehlídky se dozvíte zde.

Marcela Barvířová

Přednáška profesora Hilského

08. 11. 2018

Ve středu 7. 11. 2018 studenti Semináře z českého jazyka navštívili přednášku předního překladatele Shakespearova díla – pana profesora Hilského na téma Hamlet. Přednáška byla nabitá energií, informacemi a vůbec vším, co je k dobré přednášce zapotřebí. Je až neuvěřitelné, že po tolika letech je pan Hilský schopen strhnout posluchače a předat jim svoji lásku k Shakespearovi a knihám dál. Ještě předtím jsme si prošli prostory nově zrekonstruované Filozofické fakulty UP, kde jsme měli možnost vidět tlumočnickou učebnu, různé typy studoven, přednáškové místnosti, kde snad jednou budou někteří studenti pravidelnými návštěvníky.

Michaela Hradilová

Exkurze v RCPTM

08. 11. 2018

Ve středu 7. 11. 2018 studenti kvinty v rámci Týdne vědy a techniky Akademie věd ČR navštívili Regionální centrum pokročilých technologii a materiálů (RCPTM), které je součástí vědeckého Centra regionu Haná v Olomouci. RCPTM patří k vědecky nejvýkonnějším ústavům u nás, ve kterém působí týmy vědců z různých zemí a je společným pracovištěm Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého a dalších ústavů AV ČR. Tato exkurze se velmi vydařila, studenti byli nejdřive formou přednášky seznámeni s vědeckými výsledky a jejich využitím v praxi (v medicíně, ochraně životního prostředí apod.), a poté jim byly ukázány některé laboratoře (např. laboratoře magnetických měření, elektronové mikroskopie a superpočítače), které jsou vybaveny špičkovými přístroji. Z mnoha významných objevů tamějších vědců z hlediska praktických aplikací jsou asi nejznámější chemicky upravený grafen, nanočástice stříbra a železa. Velmi zajímavé byly experimenty s nanočásticemi železa při čištění kontaminovaných vod těžkými kovy, s kapalným dusíkem chladícím povrch supravodiče, nad nímž se vznášel magnet (tzv. magnetická levitace) a snímky ze skenovacího elektronového mikroskopu. 

Jaroslava Englišová

Mezinárodní soutěž v psaní na klávesnici

06. 11. 2018

Ve dnech 25. - 26. října 2018 proběhla na obchodní akademii v Olomouci mezinárodní pohárová soutěž v psaní na klávesnici ZAV Olomouc 2018. Přes 70 účastníků soutěžilo v pěti soutěžích zaměřených na rychlost. Štěpán Kratochvíl se v sérii minutových opisů s uznaným výkonem 481,7 úhozů za minutu umístil na pátém místě a v kombinaci desetiminutových opisů s překonáním 11 000 bodů na místě osmém. Gratulujeme!

Podzimní soustředění PALORY

18. 10. 2018

Na rozdíl od předchozích let, kdy Palora pravidelně jezdila na soustředění do Cakova, jsme se letos podívali do Karlova pod Pradědem. Moc jsme si to v novém prostředí užili, i počasí bylo krásné. Do svých řad jsme přijali šest nových členů, připravovali se na soutěž Opava cantat a nacvičovali koledy na vánoční koncert v Uničově. Tři dny uplavaly jako voda a my se už nemůžeme dočkat, až vám na nadcházejících koncertech ukážeme, na čem jsme tak tvrdě pracovali.

Tereza Hrachovcová

zobrazit starší

Kalendář

Společenský ples gymnázia

23. 2. 2019

Rodičovské sdružení při Gymnáziu Jana Opletala v Litovli Vás zve na společenský ples, který se koná 23. února 2019.

Přípravné kurzy k přijímacím zkouškám do primy

19. 3. – 2. 4 2019

I v letošním školním roce budeme pokračovat v realizaci přípravných kurzů pro žáky pátých tříd základních škol, kteří mají zájem o studium na víceletém gymnáziu. Více informací o přípravném kurzu a přihlášku do kurzu najdete zde.

PF 2019

18. 12. 2018 – 31. 1. 2019

Přejeme všem pohodové a radostné prožití Vánoc a vše dobré v roce 2019.

PF 2019 - PALORA

18. 12. 2018 – 31. 1. 2019

Záliby naplňují život každého člověka a díky nim se cítíme lépe. Ať je i Vám celý rok 2019 do zpěvu.

Poklady z gymnaziální půdy

16. 11. 2018 – 31. 1. 2019

Organizace školního roku 2018 / 2019

3. 9. 2018 – 31. 8. 2019

Informace o organizaci školního roku 2018 / 2019 naleznete zde.