Palora

NOVÉ webové stránky sboru

Ukázka z našeho repertoáru: Händel: Messiah - Hallelujah Chorus


PS Palora

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Podzimní soustředění Palory 2017

Palora na Cakově opět intenzívně pracovala na repertoáru pro vánoční koncerty a vystoupení. I letos mezi současné zpěváky zavítalo kromě nových členů také několik absolventů. Všichni jsme si kromě společné zkoušky užili i večer plný společenských her.  Ve středu nás sluníčko vytáhlo na odpolední výšlap do barevného listí a večer patřil škole hry na boomwhakers.  Nevím, jak jste na tom vy, ale pro Paloru na Cakově začaly Vánoce.

Marcela Barvířová
Výroční koncert PS PALORA

Výroční koncert přivedl do auly Gymnázia Jana Opletala téměř tři stovky posluchačů, kteří si přišli poslechnout koncert na rozloučenou se školním rokem 2016/2017 a také písničku pro paní ředitelku RNDr. Jitku Krausovou. ABBAMÁNIE ještě nekončí a my se stejně jako posluchači těšíme na zářijovou reprízu.  Užijte si léto a děkujeme za přízeň.

 

PS PALORA a Marcela Barvířová

 


PS PALORA a ZUŠ OPEN v Olomouci dne 30. 5. 2017

Dne 30. 5. 2017 se PALORA v Olomouci účastnila celorepublikového projektu ZUŠ OPEN. Děkuji všem členům sboru, kteří se na akci podíleli.

Marcela Barvířová 


Dubnové soustředění pěveckého sboru Palora

Na našem soustředění jsme se připravovali na červnové představení slavného muzikálu s písněmi švédské skupiny ABBA, ale i přesto se našel čas na seznámení s novými členy. Celý pobyt v Cakově se neobešel bez tradičních ovocných knedlíků (kterých sice spousta zbyla, ale nebojte se, byly adoptovány milou členkou Palory) a krásného počasí, jež jsme mimo práci plně využili. Celou akci bych shrnula jako zábavnou, ale i poměrně náročnou. Soustředění jsme si užili a těšíme se na koncert.

Anička Kovaříková


Podzimní soustředění na Cakově 2015

Palora na CakověTradiční podzimní soustředění PS PALORA proběhlo i tentokrát na Cakově. Od čtvrtku 15. do soboty 17. října jsme pracovali na třech koncertních programech, které budeme prezentovat v předvánočním čase. V pátek 20. 11. vystoupíme se soutěžním programem v Opavě na republikovém finále Celostátní přehlídky středoškolských pěveckých sborů. V prosinci nás ve středu 9. čeká repríza svátečních „Čechomorů“ na litovelském náměstí a čtyři koncerty České mše vánoční. Významná výročí Jakuba Jana Ryby uctíme provedením jeho nejznámější skladby 6. 12. v Unčovicích, 12. 12. v Písařově a Zborově a v neděli 13. 12. v Litovli v kostele svatého Marka.

Marcela Barvířová


15. narozeniny našeho sboru

15. narozeniny PS Palora

V sobotu 5. září 2015 oslavila budova Gymnázia Jana Opletala v Litovli 111 let a v rámci tohoto výročí proběhla také oslava 15. narozenin pěveckého sboru PALORA. Sešli se zpěváci několika generací a společně se svými posluchači vzpomínali na bezpočet příležitostných vystoupení a koncertních programů vytvořených pro patnáct vánočních a patnáct výročních koncertů. Připomněli jsme si zahraniční koncertní cesty, všechna doposud realizovaná podzimní a jarní soustředění, koncertní prostory, kapely, doprovodné soubory i sbory, se kterými PALORA spolupracovala, jakož i kostýmy, ve kterých od svých počátků až do dneška vystupovala.

Děkuji všem členům sboru, kteří si přišli společně zazpívat a sfouknout 15 svíček na nádherném narozeninovém dortu. Těším se na další léta s PALOROU. 

Mgr. Marcela Barvířová, sbormistr PS PALORA


Výroční koktejl PS Palora

Pozvánka na koncertTradiční výroční koncert našeho pěveckého sboru proběhl 18. 6. 2015 v aule školy a můžete si prohlédnout jeho fotogalerii.

 

  

 

 

 

  


PALORA opět v republikovém finále

16. 04. 2015

Diplom Palora krajStříbrné pásmo a postup do celostátního kola si v pátek 10. dubna vyzpíval pěvecký sbor PALORA v Uničově na krajském kole Celostátní přehlídky středoškolských pěveckých sborů OPAVA CANTAT 2015.

Tentokrát jsme se na přehlídce potkali s nově vzniklými středoškolskými pěveckými sbory Gymnázia Olomouc Hejčín a Církevního gymnázia německého řádu Olomouc. O to více si vážíme výsledku, díky kterému nás odborná porota delegovala na celostátní finále. To se uskuteční 19. až 22. listopadu 2015 v Opavě. 

Za spolupráci děkujeme absolventkám Kamile Sittové a Nikole Vařekové, stejně jako paní Ireně Blektové za klavírní doprovod. Dík patří také Aleně Tiché, která vypomáhá s přípravou i v průběhu své mateřské dovolené.  Výsledek oslavíme hned na následující páteční zkoušce, ale pak už nás čeká náročné „pilování“ soutěžního repertoáru.      Prohlédněte si naši fotogalerii!

Marcela Barvířová


Palora na Cakově

19. 3. 2015

Oběd na CakověLetošní jarní soustředění PS PALORA se konalo 11. a 12. března.  Odjeli jsme na něj bezprostředně po vystoupení s japonskou sopranistkou Nao Higano v rámci výchovného koncertu pro žáky gymnázia.  Nastudování japonských skladeb Červená vážka a Sakura zabralo značně omlazenému souboru celé dva měsíce práce, a tak bylo potřeba urychleně přistoupit k přípravě neméně náročného soutěžního repertoáru pro krajské kolo Celostátní přehlídky středoškolských pěveckých sborů OPAVA CANTAT v Uničově. Do přehlídky zbýval pouhý měsíc, a proto jsme tentokrát pracovali s velkým nasazením. Zkouškám jsme museli obětovat všechny volné chvíle, které jindy trávíme u deskových her nebo při sportovních aktivitách. Za pomoc při nácviku děkuji Kamile Sittové a Aleně Tiché. Budeme rádi, když nám 10. dubna 2015 v 11:30 budete držet palce.

Marcela Barvířová


Sakura a Jablúčko 2015

19. 3. 2015 

Po koncertěJiž podruhé, letos pro žáky prvních a druhých ročníků, přivezly japonské umělkyně – sopranistka Nao Higano a klavíristka Yukiko Sawa – na Gymnázium Jana Opletala v Litovli svůj mezinárodní projekt setkávání japonských a českých hudebníků a jejich kultur. V programu koncertu Sakura a jablúčko 2015 zněly skladby japonských a českých autorů, došlo na mini výuku japonštiny i na společný zpěv více než stovky posluchačů.  Na závěr koncertu se k sopranistce Nao Higano připojili členové pěveckého sboru PALORA a společně zazpívali skladby Červená vážka a Sakura.

Koncert se konal v pondělí 9. března 2015 a kromě žáků a učitelů jsme v aule přivítali také zástupce Města Litovel a veřejnosti.  

Marcela Barvířová

 


Akce v roce 2014

Zakládající členové PS PALORA zpívají v přímém přenosu v Katedrále sv. Víta v Praze

14. 11. 2014

JírovciDovolte mi, abych vás seznámila se souborem, který spolu se spřátelenými sbory ze Zbraslavi a Zbýšova vystoupí v rámci oslav 25. výročí svatořečení sv. Anežky v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě, na Hradčanském náměstí a v bazilice sv. Jiří. Vystoupení z katedrály bude přenášet Česká televize na programu ČT 2 v sobotu 15. 11. v 10:00 hodin.

Příležitostné sdružení Jírovci je komorní sbor složený z absolventů a přátel Gymnázia Jana Opletala v Litovli. Sdružení vzniklo z řad zakládajících členů PS PALORA, se kterým Jírovci i nadále spolupracují. Současně však toto sdružení připravuje a realizuje své vlastní projekty, a proto došlo k vytvoření samostatného tělesa. To si do názvu vzalo jméno téměř zapomenutéhočeského hudebního skladatele Vojtěcha Jírovce, jehož Missu brevis in G sbor uvedl v obnovené premiéře v roce 2013. S programem „Jírovci zpívají Jírovce“ sdružení v posledním roce koncertovalo nejen v Litovli (kaple sv. Jiří v rámci Litovelských slavností 2013), ale také v okolí – Náměšť na Hané, Horka nad Moravou, Olomouc a Bohuslavice.

V současné době sbor připravuje další premiéru - Mexickou mši Jana Valuška.

 Fotogalerie z akce

 Mgr. Marcela Barvířová
Podzimní soustředění

3. 11. 2014

Palora na soustředěníPodzimní soustředění PS PALORA proběhlo na Cakově ve dnech 16. až 19. 10. 2014. Repertoár pro vánoční koncerty spolu s námi připravovali noví členové sboru, doprovodná kapela i řada absolventů a bývalých členů PS PALORA, kteří spolu s námi vystoupí v adventní době s koncertním programem ČAS RADOSTI VESELOSTI, ve kterém budeme posluchačům na koncertech v Bílé Lhotě (neděle 30. 11.), Písařově a Zborově (sobota 6. 12.) a v Litovli (ve čtvrtek 18. 12.) zpívat a hrát Čechomor všední i sváteční. Cakovem zněl Kristus Pán, zvonily zvonečky, cestou ušlapanou jsme běhali do Betléma i koledovali. Zpívali jsme jako andělé a jasné hvězdy nám k tomu z nebe svítily nejen při táboráku. A to vše napříč generacemi zpěváků, které se právě na soustředěních potkávají, poznávají a seznamují při společné práci na novém repertoáru.

Marcela Barvířová


Výroční koncert PS Palora - Mezi horami Palorou a Čechomorem

03. 07. 2014

Výroční koncert PS PaloraVýroční koncerty PS Palora a jeho hostů se uskutečnily v úterý 23. června 2014 ve vyprodané aule GJO v Litovli. Děkuji všem, kteří podporují naši činnost, také všem zpěvákům a instrumentalistům. Krásné léto vám všem přeje sbormistr Marcela Barvířová.
PS: Můžete se těšit na adventní koncerty opět v čechomoráckém stylu.

 

 

 


In salata italiana

19. 6. 2014

Palora v ItáliiV pátek 6. 6. 2014 odjela PALORA na svůj třetí koncertní zájezd do Itálie. Prožili jsme osm dní na Gargánu, které byly naplněné zkouškami, koncertními vystoupeními, cestami za poznáním i rekreací. Společná koncertní vystoupení PS PALORA a SPS Kantika byla součástí týdne oslav věnovaných patronu oblasti – svatému Antonínovi a uskutečnila se v zahradním amfiteátru kostela Santa Maria di Merino, v novodobém kostele s náročnou, ale fascinující akustikou Buone Pastore ve Vieste a nakonec na palmové promenádě téhož města. Než se s námi italské Gargáno rozloučilo nádherným půlnočním ohňostrojem, navštívili jsme bílé skalní městečko Peschici a jeho romantické pláže, město Vieste, kde jsme nejen koncertovali, ale odkud jsme také vyplouvali na nezapomenutelný výlet podél pobřeží s velkolepými bílými skalními útvary, jeskyněmi a odlehlými plážemi. 

Bylo náročné skloubit všechny tyto aktivity s přípravou na koncerty, a to nejen na koncerty pro Itálii, ale také pro blížící se výroční koncert. Apartmánovým komplexem Gallo tedy zněly střídavě zkoušky naše i Kantiky, Schubertovo Ave Maria a Franckovo Panis Angelicus se střídalo s „Čechomory“ a nechyběly ani sborové úpravy lidových písní. Koupání v bazénu střídalo pobyt na písečných plážích Gargána, ostruhy italské boty, které díky své poloze čnící do otevřeného moře láká na dobrý vítr stovky surfařů a kitesurfařů. Aby byl výčet námi navštívených míst úplný, zbývá zmínit San Marino a Rimini, kde se odehrálo naše první i poslední setkání s mořem. Do Itálie jsme jeli propagovat českou hudební kulturu, která potěšila všechny naše posluchače. Zpět si vezeme kromě nádherných vzpomínek, dárků a spousty mušliček také motivaci pro další práci. Poděkování patří Městu Litovel, Rodičovskému sdružení i vedení Gymnázia Jana Opletala v Litovli a všem, kdo ocenili naši práci a naše výsledky a pomohli nám zrealizovat tento náročný projekt.    

Marcela Barvířová   


Jarní soustředění v Cakově

 6. 4. 2014

Jarní PaloraJarní Cakov prověřil životaschopnost repertoáru, který připravujeme na květen pro koncertní zájezd do Itálie i pro červnový výroční koncert. Spolu s Jírovci, dalšími expaloráky a novou doprovodnou kapelou vzkazujeme všem posluchačům naladěným na čechomoráckou vlnu, že výroční koncert se s největší pravděpodobností uskuteční v aule GJO v pondělí 23. června 2014.  

 

Fotogalerie ze soustředění.Akce v roce 2013

Rybovka pro Litovel

18. 12. 2013

Koncert pro LitovelPS Palora ve spolupráci se SPS Kantika úspěšně zrealizoval druhý ročník projektu „Rybovka pro Litovel“, který i letos sestával ze dvou koncertů. První z nich se uskutečnil v předvečer třetí adventní neděle v sále obecního úřadu vesnice Písařov na Šumpersku, druhý pak v Litovli v kostele svatého Marka v neděli 15. prosince. Instrumentální doprovod České mše vánoční Jakuba Jana Ryby obstarali Pavel Soldán, Jiří Fischer, Viktor Korduljak a Desigual quartet, sólový zpěv Barbora Antonová, Eva Jelínková, Leoš Bílek, Jan Valušek a průvodní slovo Michal Rakowski. Tři stovky posluchačů i letos ocenily českou vánoční klasiku v podání sehraného týmu, kterému bych ráda poděkovala za velmi kvalitní umělecký výkon.  Poděkování také patří všem absolventům Gymnázia Jana Opletala, kteří nezapomněli na léta strávená v PS Palora a pravidelně spolupracují na jeho projektech. 

                                                                                                       Mgr. Marcela Barvířová     


PALORA V REPUBLICE NENAŠLA SOUPEŘE aneb Opava cantat 2013

26. 11. 2013

Palora v OpavěV pátek 15. 11. jsme brzy ráno vyrazili z litovelského vlakového nádraží do Opavy na 5. ročník celostátní přehlídky středoškolských pěveckých sborů Opava Cantat 2013, kam jsme postoupili z jarního předkola v Uničově.

Poté, co jednotliví sboráci postupně přistupovali po cestě, jsme z Olomouce vyráželi téměř v plném počtu. Kromě odměřeného a nedobře naloženého průvodčího se Českým dráhám výjimečně dařilo, a tak jsme už o půl desáté vysedali na nádraží Opava –východ, kde nás čekali naši průvodci.

Rychle jsme se přesunuli na Mendelovo gymnázium, kde jsme byli ubytováni společně se všemi účastníky přehlídky (celkem asi 600 zpěváků ze 17 různých středoškolských pěveckých sborů z celé republiky). Odložili jsme si batohy v přidělené třídě a spěchali na zvukovou zkoušku do Sněmovního sálu minoritského kláštera, kde celá soutěžní přehlídka probíhala. A pak už to šlo rychle – oběd, rozezpívání, převlékání do koncertního a opět vzhůru k minoritům, tentokrát už lehce rozechvěni mírnou nervozitou – přece jen jsme měli zahajovat celou přehlídku.

Vystoupení se nám povedlo, sbor zpíval čistě, dokonce u Habanery nikdo neudělal chybu v choreografii s vějíři, kterou jsme pilovali ještě před vystoupením, ale jak rozhodne porota, to jsme se měli dozvědět až v sobotu večer na závěrečném koncertu. Vzhledem k tomu, že jsme v naší kategorii (dívčí sbor s povinnou soutěžní skladbou) byli jediní, porota neměla možnost porovnat náš výkon s konkurencí, a tak mohla rozhodnout jakkoliv.

Páteční přehlídka patřila mužským sborům (hudbou i výrazem zaujal zejména sbor Chlapi sušického sboru) a smíšeným sborům bez povinné skladby. Následoval první workshop s Carminou buranou a po večeři jsme s našimi průvodci vyrazili do kostela sv. Václava, kde od 20.00 proběhl koncert Sbory sborům.  Choreografie koncertu byla poměrně náročná, ale díky dobré přípravě organizátorů se nakonec vše zvládlo. Na úvod koncertu zazněl výběr 6 částí z Carminy Burany Carla Orffa, druhou část koncertu tvořilo krátké vystoupení všech účastníků přehlídky.

V sobotu dopoledne pokračovala přehlídka smíšených sborů s povinnou skladbou, kterou jsme se zájmem sledovali (co kdyby se konečně našli aspoň 4 kluci a my se mohli zase vrátit k repertoáru smíšených sborů), odpoledne pak probíhal volný program pro všechny sbory (keramika, volejbal, prohlídka Opavy), který zakončil 2. workshop na Carminu buranu. Po večeři úklid třídy a poslední převlečení do koncertního a přesun přes centrum Opavy do Kulturního domu Na Rybníčku na poslední oficiální setkání všech účastníků třídenní přehlídky.

Závěrečný koncert bylo hlavně velké děkování, které předcházelo samotnému vyhlášení výsledků. Pak už zazněla v plné síle O Fortuna, kterou sbory secvičovaly na předchozích atelierech, a věřte mi, že ten mohutný zvuk málem zbořil kulturák.  A pak poděkování všem sbormistrům a samotné vyhlášení přehlídky. Porota nás ocenila stříbrným pásmem. Podle vyjádření odborné poroty ke zlatu chyběl jen krůček - jiskřičky v očích. Škoda, že sbormistr stojí zády…  Pro nás je to krásný výsledek, vzhledem k tomu, že jsme v této kategorii absolvovali první finále a hlavně sbírali zkušenosti.

A pak už jen loučení, velké překvapení v podobě malého mikrobusu (ale vešli jsme se tam) a těšení do vlastní postele místo karimatky a spacáku. Dobře se nám usínalo - samotný fakt, že jsme v republice nenašli soupeře, mluví za vše...

Mgr. Alena Tichá


Podzimní soustředění v Cakově

17. 10. 2013

Soustředění v CakověČlenové PS Palora se v úterý vrátili ze čtyřdenního podzimního soustředění, které se konalo 12. – 15. 10. tradičně na táborové základně DDM Litovel – Cakov. V sobotu na soustředění přijeli i členové PS Jírovci, kteří se podílejí na zpracování Bídníků i na dalším paloráckém repertoáru, a velkou klavírní oporou po většinu soustředění nám byla sbormistryně Kantiky Irena Blektová.

Náplň soustředění byla bohatá. Sobotu jsme věnovali především „oprášení“ Bídníků, jejichž poslední provedení můžete vidět tuto neděli 20. 10. v 18.00 hodin v aule GJO v Litovli. Dívčí sbor se pak průběžně věnoval důkladnému pilování a nacvičování choreografie u skladeb, které chystáme na celostátní přehlídku středoškolských pěveckých sborů OPAVA CANTAT 2013, kam odjíždíme v listopadu. Po loňském úspěšném provedení České mše vánoční chystáme i pro letošní advent vánoční koncerty s J. J. Rybou, a tak nedělní zkouška byla věnována právě Rybovce. Přidali se k nám i bývalí členové Palory a doufáme, že se připojí i další zájemci z řad veřejnosti.

Vedle intenzivního celodenního zkoušení na dělených i společných zkouškách nechybělo ani utužování kolektivu při společném vaření a uklízení (zejména palačinky se letos obzvláště povedly) a další relaxační činnosti -  turistické výlety po okolí, deskové hry, společenské hry pro stmelení kolektivu a vymýšlení překvapení pro letošní maturanty. Vypadá to, že se ve sboru formuje dobrá parta, za což jsme rádi. Nechybělo ani pořizování fotodokumentace pro www stránky a rozbor videozáznamů z vystoupení.

Na soustředění jsme odvedli kus práce, a tak věřím, že ji během podzimních a vánočních koncertů zúročíme…

Mgr. Alena Tichá


Výroční koncert - Bídníci

24. 6. 2013

Z koncertu 19. 6. 2013

Fotogalerie

 

 

 

 

 


Palora obstála v kraji a čeká ji celostátní kolo

18. 4. 2013

náš diplomDne 12. dubna 2013 se v Uničově konalo krajské kolo přehlídky středoškolských pěveckých sborů. Úsilí, které jsme vynaložili k přípravě náročného repertoáru, přineslo ovoce a my jsme se umístili ve zlatém pásmu soutěžní kategorie dívčích pěveckých sborů s povinnou skladbou. Toto vítězství pro nás znamená postup do celostátního kola, které se bude konat na podzim v Opavě. Také jsme se zde setkali s naším dlouholetým pěveckým partnerem - sborem KOS Pedagogické školy Litomyšl, se kterými jsme se účastnili několika celorepublikových projektů, jako bylo rockové oratorium Eversmiling liberty nebo jazzová mše Celebration Jazz Mass. V přestávce, kdy všichni účinkující seděli v sále a čekali na verdikt poroty, jsme byli pozváni sborem KOS na pódium, abychom společně zazpívali několik skladeb. Už teď se těšíme na nové projekty.

Toto naše další vítězství je pro sbor velkou motivací a zároveň je zapotřebí poděkovat naší sbormistryni Mgr. Marcele Barvířové a její kolegyni Mgr. Aleně Tiché za precizní přípravu našeho repertoáru.

A přejme si, ať to dáme i v celostátním kole!

Fotogalerie

Helena Ženožičková 


Soustředění v Cakově

8. 4. 2013

Společná fotografieJako každým rokem jsme si i letos vyjeli na jarní soustředění, během kterého vždy připravíme hrubý základ našeho repertoáru pro následující půlrok. V příjemném prostředí cakovské táborové základny jsme si především dobře zazpívali, ale i zahráli spoustu her. Na chvíli jsme se stali Vikingy, hlučnými severskými válečníky, nebo navštívili tajemnou zemi v podobě stolní hry Proroctví, plnou nebezpečí, kde vyhrává ten nejpřipravenější.

Soustředění jsme si náležitě užili a načerpali zde potřebnou energii, která se nám určitě bude hodit do poněkud jednotvárných školních lavic.

Za přípravu děkujeme naší sbormistryni a paní profesorce Tiché, že vypomohla s realizací. 

Fotogalerie

Jan Skopal


Akce v roce 2012


Akce v roce 2011

 


Z naší historie

Pěvecký sbor začal na Gymnáziu Jana Opletala v Litovli pracovat v říjnu roku 2000.

První prezentací práce sboru byl veřejný výroční koncert v roce 2001.

Počet členů postupně rostl a ustálil se na počtu 30ti zpěváků. Stejně tak rostl i počet našich  posluchačů a příznivců. Sbor si zakrátko vydobyl významnou pozici nejen ve městě s dlouholetou sborovou tradicí,  ale i v jeho širším okolí.

Od roku 2002 pěvecký sbor vystupuje pod jménem PALORA.

Vánoční a výroční koncerty sboru jsou, stejně jako další příležitostná vystoupení, pevnou součástí kulturního kalendáře města. Pravidelná účast v hodnocených přehlídkách gymnaziálních pěveckých sborů přinesla PS PALORA při první účasti v roce 2003 umístění ve stříbrném pásmu, dále pak zlaté pásmo v celostátním finále soutěže Gymnasia Cantant Brno v letech 2005, 2008 a 2009

Kromě práce na klasickém sborovém repertoáru předstupuje sbor čas od času před své posluchače s muzikálovými nebo jinými méně klasickými projekty. V roce 2004 jsme poprvé nastudovali rockové oratorium Eversmiling liberty, skladbu dánských autorů Jense Johansena a Erlinga Kullberga pro sbor, sólové hlasy a rockové nástrojové obsazení, které sbor provedl také během týdenního pobytu v Anglii při koncertech na Purbrook Park School, která se nachází v těsné blízkosti města Portsmouth.

V roce 2005 se PS PALORA stal členem Unie českých pěveckých sborů a byl touto organizací v témže roce vyslán na festival pěveckých sborů Slezský Trojok do polských Katowic.

PS PALORA je také dlouholetým členem Asociace středoškolských klubů České republiky.

V letech 2006 a 2008 vycestovali členové PS PALORA na koncertní zájezd do Itálie.

Od roku 2007 sbor spolupracuje při přípravě vánočních koncertů s Komorním orchestrem Iši Krejčího z Olomouce.

V roce 2010 oslavil sbor své desáté narozeniny znovunastudováním rockového oratoria Eversmiling Liberty i jeho barokní verze – oratoria Juda Makabejský Georga Friedricha Händela. Tak vznikl projekt ba rokové oratorium jako pokus hudebně i scénicky propojit rockovou podobu oratoria s původní barokní, a přednést tak posluchačům skladbu Eversmiling Liberty v novém pojetí a náhledu.

Repertoár smíšeného gymnaziálního pěveckého sboru PALORA je zaměřený velmi všestranně a dává tak zpívajícím studentům i posluchačské veřejnosti možnost ochutnat hudbu různých historických období i žánrů. Pravidelné zkoušky sboru se konají každý pátek. Dvakrát v roce odjíždí sbor na výjezdní soustředění, která jsou významnou součástí jeho života.

Sbor založila a řídí Mgr. Marcela Barvířová.

 


Aktivity 2012

Vánoční koncert Palokantiraky aneb "Rybovka" v Litovli

Z koncertuPěvecké sbory Kantika a Palora se pro přípravu letošního vánočního koncertu rozhodly spojit své síly a navíc oslovit zájemce z řad dobrovolných neorganizovaných hudebníků. Tím vzniklo dočasné pěvecké seskupení PALOKANTIRAKA. Sbormistryně Irena Blektová a Marcela Barvířová vybraly pro společné vystoupení Českou mši vánoční Jakuba Jana Ryby.

Nacvičování této krásné skladby nebylo vůbec jednoduché. Spojit dva sbory, sólisty i hudebníky a najít všem vyhovující termíny zkoušek bylo dosti náročné. Řady Kantiky a Palory podpořili svými hlasy jak zkušení bardi, dnes již bývalí členové obou sborů, ale i zcela noví zpěváci a muzikanti z Litovle a okolí, za což jsme byli velice rádi. Od září nacvičovaly Rybovo dílo oba sbory zvlášť a postupně se „prokousávaly“ jednotlivými pasážemi. Melodie i slova se zpěvákům postupně dostávala pod kůži, takže si často „Rybovku“ prozpěvovali ještě i po zkouškách celý večer doma.

A pak nastal „den D“ – třetí adventní neděle 16. 12. 2012. Od časných 9 hodin ráno zkouška, generálka v mrazivém kostele, kdy prsty muzikantům skoro přimrzaly k nástrojům. Jen sbormistryně byly rozohněné z toho, jak se nás snažily „ukočírovat“. V té zimě se i zobcové flétny „nachladily“ a pískaly si „svoje“. Po zahřátí čajem, kávou a po výborné svíčkové na Záložně jsme byli připraveni na první koncert v kostele sv. Marka. Velmi nás potěšila hojná účast posluchačů, kteří si v předvánočním shonu udělali čas a přišli si nás poslechnout. Bylo jich tolik, že ne na všechny se dostaly malé perníkové „PFky“, které napekli, ozdobili a zabalili zpěváci obou sborů.

Atmosféra koncertu byla úžasná. Sólové zpěvy i sborové party umocněné podmanivým doprovodem nástrojů se krásně nesly prostorem a i my účinkující jsme měli husí kůži. Tentokrát to nebylo ze zimy. Závěrečnou píseň Narodil se Kristus Pán si s námi zazpívali i přítomní posluchači. Díky dobrému nápadu, nadšení a bezvadné spolupráci zejména obou sbormistryň, sborů, sólistů i hudebníků se koncert vydařil. Odměnou nám byl závěrečný potlesk ve stoje a pronesená slova pochval a díků od posluchačů přímo na místě i dodatečně při příležitostných setkáních.

Posluchači se rozešli slavnostně naladěni do svých domovů a většina nás účinkujících se rychle autobusem přemístila na druhý koncert, který se konal ve Zborově. Cesta „Rybovky“ do horské vesničky u Zábřeha byla patřičně dramatická a rozhodně nepostrádala zimní atmosféru v podobě zaváté klikatící se úzké silničky, po níž jsme museli překonat více než dvousetmetrové převýšení. Vyhřátý sál kulturního domu, pohostinní organizátoři v čele se starostou obce a nakonec i téměř zaplněný sál přinesl atmosféru poněkud komornější, ale stejně vřelou a srdečnou. Hřejivé prostředí ocenila zejména flétna a nechyběla ani notná dávka nostalgie z návratu do rodného kraje. Až z úvodního slova k posluchačům všichni vytušili, kdo tady strávil dětství a mládí ...

Závěr našeho koncertního dne se konal pod rozsvíceným vánočním stromem na litovelském náměstí, odkud jsme všichni odcházeli spokojeni a hezky naladěni na nadcházející vánoční svátky. 

Fotogalerie


Hubertská mše

Palora v NáměštiHubertská mše B dur autorů Petra Vacka a Josefa Selementa se stala stálicí v podzimním programu PS PALORA. Letos zazněla v neděli  23. září v Litovli v kostele svatého Marka a o měsíc později v kostele svaté Kunhuty v Náměšti na Hané. Když budeme mapovat historii jejího provádění v Litovli, musíme zmínit soubor Trubači z Doubravy, kteří se v roce 2009 poprvé rozhodli  - tenkrát ve spolupráci se scholou od svatého Marka – zrealizovat troubenou a zpívanou Hubertskou mši. Od následujícího roku byl trubači přizván ke spolupráci PS PALORA, a tak máme za sebou již třetí rok úspěšné spolupráce -  s trubači i Hubertem :-).   

Mgr. Marcela BarvířováSoustředění v Cakově

11. 10. 2012 

PaloraLetošní podzimní třídenní soustředění sboru se konalo na tradiční základně v Cakově, kde už jsme za ta léta jako doma. Tentokrát jsme si k nastudování přivezli téměř netknutou „Rybovku“ a ke spokojenosti nás všech jsme se v sobotu dopoledne propracovali až k samotnému závěru. Práce se dvěma sbormistry jde lépe od ruky, a tak se střídaly zkoušky dělené i společné. Jsme zvyklí pracovat intenzivně po celý den až do pozdního večera. Navíc dorazily posily v podobě absolventů. Potřebnou energii nám dodávají čokoládové karamelky a jiné bonbónové lahůdky, stejně jako výborná kuchyně. Čas na hry stolní a společenské je samozřejmostí a díky nádhernému počasí byla příležitost i ke sportovním aktivitám a vycházkám s fotoaparátem. A to ještě není vše. V pátek večer přijela na návštěvu Kantika a společná zkouška obou sborů se sólisty dopadla nadějně – zdá se, že „Rybovka“ je na světě a můžeme vás všechny pozvat v neděli 16. prosince do kostela svatého Marka v Litovli na její koncertní provedení. A protože prosinec je daleko, máme pro vás ještě jedno vystoupení – Podzimní koncert v kapli svatého Jiří. I tento repertoár jsme v Cakově připravili k provedení.

Budeme se na vás těšit a na další Cakov stejně tak.      

Mgr. Marcela BarvířováSoustředění v Hradečné

Nácvik nových skladebPěvecký sbor PALORA zahájil v neděli 17. 4. 2012 na jarním výjezdním soustředění  přípravu nového repertoáru. Během tří dnů jsme nastudovali deset skladeb, které se stanou základem pro další práci sboru na pravidelných úterních zkouškách.

Společná práce i společně prožité chvíle jistě posílí v našem kolektivu pocit sounáležitosti, pohodu a chuť do další práce. Čeká nás příprava červnového výročního koncertu, kterým se rozloučíme nejen s událostmi nabitým školním rokem 2011/2012.

Fotogalerie


 

Výroční koncert

Na výročním koncertuV pondělí 18. června PS PALORA uzavřel školní rok 2011/2012 výročním koncertem, na kterém se rozloučil s čerstvými absolventy GJO Litovel. Z řad PS PALORA po maturitě odcházejí Veronika Skládalová, Kristýna Šmakalová, Barbora Vařeková, Martin Dvořáček, Zdeňka  Vymětalová, Petra Šišková a Eliška Skácelíková. Přejeme jim hodně štěstí a na cestu do života zpíváme Rythm of Live. 

Fotogalerie