Tělesná výchova

Vánoční turnaj ve florbalu

Dne 21. 12. 2016 proběhl na hale ZŠ Vítězná v Litovli tradiční vánoční turnaj ve florbalu chlapců. Turnaje se zúčastnily školy z  Litovle – ZŠ Vítězná, ZŠ Jungmannova a naše škola, dále ZŠ Náklo a ZŠ Bílá Lhota. Naše družstvo předvedlo velmi pěkný výkon a až do posledního zápasu turnaje se hrálo o 1. místo. Nakonec jsme skončili na pěkném 3. místě.

Ivo Chytil
Prima na plaveckém bazéně

Žáci primy navštěvovali v měsících říjen až prosinec 2016 litovelský bazén. V rámci výuky tělesné výchovy se učili a zdokonalovali jednotlivé plavecké styly, tedy prsa, kraul, znak a motýlek. Kromě plavání si i hráli, nejoblíbenější hrou bylo vodní pólo. Na závěr proběhly závody v plavání na 50m volným způsobem s těmito výsledky.

Ivo Chytil
Paralympijský školní den

Dne 8. 12. 2016 proběhl na naší škole Paralympijský školní den ve spolupráci s Katedrou Aplikovaných pohybových aktivit, Fakulta tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci. Účastnily se ho třídy tercie, kvarta, 1.A a kvinta včetně třídních učitelů. Tato akce byla vytvořená v rámci mezinárodního rozvojového projektu. Cílem bylo zábavným způsobem představit žákům mobilitu, sporty a pohybové aktivity pro osoby se zdravotním postižením např. základní mobilita na vozíku při překonávání běžných architektonických bariér v prostorách školy a bezprostředním okolí, sporty osob se zrakovým postižením – goalball a sportovní hry osob s tělesným postižením – basketbal na vozíku, Boccia. Dalším cílem bylo také změnit vnímání a postoje žáků k osobám, které se odlišují. Fotografie z projektu si můžete prohlednout ve fotogalerii.

Ivo Chytil


Den otevřených dveří

Učitelé tělesné výchovy na DOD prezentovali úspěchy našich žáků v soutěžích a turnajích. V tělocvičně  proběhl školní turnaj ve florbalu, který s přehledem vyhrálo družstvo chlapců z 1.A. Gratulujeme.Turnaj v sálové kopané

Dne 25. 11. 2016 se naše družstvo zúčastnilo tradičního turnaje v sálové kopané organizovaného pro oblast Litovelsko. Turnaj proběhl v hale ZŠ Vítězná v Litovli, kdy systémem každý s každým proti sobě hrály ZŠ Vítězná Litovel, ZŠ Jungmannova Litovel, ZŠ Náklo, ZŠ Bílá Lhota a naši školu reprezentovalo výběrové družstvo chlapců složené z primy, tercie a kvarty. Turnaj byl letos velmi vyrovnaný a kapitán Vojtěch Vychodil dovedl naše družstvo nakonec k 4. místu.

Mgr. Chytil Ivo


Běh Po stopách Jana Opletala a Memoriál Jiřího Vaci

Ve středu 16. 11. 2016 se uskutečnil XXVIII  ročník běhu Po stopách Jana Opletala a Memoriál Jiřího Vaci. Závodu se zúčastnilo 96 závodníků ve 12 družstvech. Z tohoto počtu v žákovské kategorii startovalo 8 a v dorostenecké 4 smíšená družstva ze škol v Litovli, Uničově, Olomouci, Zábřehu a v Šumperku. Více informací o samotném závodě a jeho výsledcích se dozvíte zde.

Svatava Rozsypalová


Turnaj v házené

Dne 2. listopadu se v hale ZŠ Vítězná Litovel zúčastnil náš házenkářský tým Okresního kola finále turnaje v házené chlapců středních škol.  Bohužel se výběr našeho gymnázia navzdory velké snaze a odhodlanosti neprobojoval k postupu do krajského kola, ale skončil na pěkném třetím místě ve skupině. V prvním zápase se ukázala větší zkušenost druhého celku a brankový stav na konci zápasu jasně poukazoval na výhru týmu ze Sigmundovy střední školy strojírenské, Lutín. Druhý zápas se jevil o poznání lépe, naši házenkáři tvrdě odolávali ofenzivní hře soupeřů a v útoku se dokázali prosazovat. Bohužel pro nás, jsme soupeřům dovolili několika nepřesnými přihrávkami dostat se do rychlých brejků a získat vítězství o jedinou branku. Chtěl bych všem poděkovat za výkony a pěknou reprezentaci našeho gymnázia a doufám, že si příští rok opět zahrajeme! Házené zdar!   

Jiří Štencl, kapitán družstva


Poznáváme Litovelské Pomoraví ze sedla 2016

V rámci tělesné výchovy proběhl projekt „Poznáváme CHKO Litovelské Pomoraví ze sedla“. Žáci tercie ve dvou dnech 22. 9. a 23. 9. 2016 projeli a poznali na kolech okolí Litovle.  U Lovecké chaty v Horce nad Moravou se procvičili v základech poskytování první pomoci a v areálu přírodního koupaliště Nová Ves si projeli na svých kolech připravenou překážkovou dráhu. Jízdu zručnosti zvládla nejrychleji tato děvčata: Kubálková KláraRubášová Nina a Kráčmarová Lucie.  Nejrychlejšími chlapci byli Šmakal PetrKlement Vít a Táborský Michal.

Ivo Chytil


XIII. ročník turnaje v plážovém volejbale

Prohlédnout fotkyV sobotu 10. 9. 2016 se opět setkali absolventi, žáci, vyučující a příznivci gymnázia při sportovním zápolení. Turnaje se zúčastnilo 8 družstev po 3 hráčích. Při silném slunečním žáru tak nezvyklém pro září se na 1. místo prosmečovali Pospíci (s naší bývalou kolegyní Vendulou Maradovou), 2. místo získali Svazuji (S. Rozsypalová, J. Vodák, Z. Voglová) a místo 3. patřilo Holkám (J. Holínková, G. Jarmarová, M. Benešová). Poděkování patří sponzorům -  našemu gymnáziu a MÚ Litovel.

Svatava Rozsypalová


 Na vodě je nám hej 2016

Třída kvarta se zúčastnila dvoudenního vodáckého projektu ve dnech 13. a 14. 6. První den se žáci učili základy ovládání kánoe a výuka byla ukončena rychlostním závodem dvoučlenných posádek. Nejrychlejší byla Dimovová Barbora s Vojtou Cetkovským.  Druhý den jsme dojeli vlakem do Moravičan a odtud splouvali řeku Moravu do Litovle se zastávkami na Nových Mlýnech a na Templu. Vzhledem k vyšším teplotám došlo i na dobrovolné koupání.

Svatava Rozsypalová

 

 


Cyklistický kurz 2016

Ve dnech 30. 5. 2016 – 3. 6. 2016 se uskutečnil cyklistický kurz, kterého se zúčastnili zájemci ze třetích ročníků vyššího gymnázia. Náplň kurzu tvořily jednodenní cyklistické vyjížďky, které byly doplněny základy enviromentální výchovy, základy pobytu a chování v přírodě, základy táboření, základy orientace v mapě a základy první pomoci. V průběhu kurzu jsme se podívali na mnoho zajímavých míst v blízkém i vzdálenějším okolí Litovle.

Vlastimil Kudláček
Vodácký kurz - Vltava 2016

Na přelomu května a června se třídy Septima a 3.A zúčastnili v rámci tělesné výchovy vodáckého kurzu. Reportáž z kurzu si můžete přečíst zde.

Ivo Chytil
 


Plavání v primě

3. 5. 2016 byl po 10 lekcích ukončen plavecký výcvik našich nejmladších žáků závodem na 50m volným způsobem.

Nejrychlejšími závodníky byli: Aneta Trnková a Jan Kučera.

                            Svatava Rozsypalová

 

 

 


 Lyžařský kurz – Bílá

21. – 27. 2. 2016 jsme trávili v lyžařském středisku Bílá v Beskydech s 1.A a kvintou. Prozkoumali jsme okolí, všichni se naučili ovládat svá „prkýnka“ (lyže nebo snowboardy), pouze běžkám jsme nemohli věnovat tolik času, kolik by bylo třeba, protože nám v tom zabránily špatné sněhové podmínky. Lyžařský kurz byl ukončen závodem ve slalomu na snowboardech a sjezdových lyžích, kde žáci předvedli své dovednosti získané či zdokonalené v průběhu předchozích dnů. Nejrychleji na snowboardu jela Klára Kozáková se spolužákem Richardem Pešoutem a na lyžích Eliška Štainerová a Filip Vaňourek. Video z kurzu můžete zhlédnout zde.

Svatava Rozsypalová


 Lyžařský kurz sekundy

Prohlédnout fotkyV termínu od 17. 1. 2016 do 22. 1. 2016 jsme absolvovali s třídou sekunda lyžařský kurz na Javorovém vrchu v Beskydech. Ubytováni jsme byli na horské chatě Javorový vrch. Akce se celkem zúčastnilo 24 žáků. Počasí nám přálo a podařilo se nám uskutečnit výcvik sjezdového i klasického lyžování a snowboardingu v plánovaném rozsahu. Všichni jsme společně prožili příjemný týden v horském prostředí, lépe se vzájemně poznali a zlepšili své lyžařské a snowboarďácké dovednosti. 

Vlastimil Kudláček


 XXVII. ročník běhu Po stopách Jana Opletala a Memoriál Jiřího Vaci

Prohlédnout fotkyDne 13. 11. 2015 v příjemném podzimním počasí běhalo žactvo a dorost štafetu od rodného domu Jana Opletala ve Lhotě nad Moravou do Litovle ke gymnáziu měřící necelých 8 km.  Závodu se zúčastnilo 7 družstev kategorii žáků a 5 družstev v kategorii dorostenců. Štafetu žáků běhají 4 dívky a 5 chlapců a štafetu dorostenců 3 dívky a 3 chlapci po rozdílných úsecích.

 

Celou reportáž obsahující také výsledky a obsazení našich družstev na jednotlivých úsecích závodu si můžete přečíst zde.

Svatava Rozsypalová


Cykloturistika tercie 2015

Tercie u Templu24.–25. 9. 2015 se uskutečnil projekt Poznáváme Litovelské Pomoraví ze sedla. Třída tercie byla rozdělena na dvě družstva a vyrazila první den na kole do okolí Litovle směrem na Olomouc. Sraz obou družstev byl domluven na splavu u Hynkova, kde skupinky žáků dostaly úkoly týkající se první pomoci, které musely vyřešit a prakticky předvést. Druhý den jsme vyjížděli na západ kolem Chrámu přátelství a naše setkání proběhlo  u vodní plochy na Nové Vsi. Tady jsme žákům postavili překážkovou dráhu, kterou měli za úkol co nejrychleji a bez trestných bodů zdolat. Žáci najeli průměrně 30 km denně a většina z nich navštívila místa, kde ještě nikdy nebyli.

Svatka Rozsypalová


3. místo v kopané

Tým GJO kopaná 2015Dne 6. 10. 2015 jsme zajeli do Uničova na okresní kolo v kopané hochů středních škol. Zde jsme se utkali se soupeři z uničovských a šternberských škol. Výběr žáků naší školy se nakonec umístil na velmi pěkném 3. místě. Děkuji všem za slušnou reprezentaci našeho gymnázia. Sportu zdar a fotbalu zvlášť!

Ivo Chytil
XII. ročník turnaje v beachvolejbale

Účastníci turnaje 2015V rámci 111. výročí budovy školy byl uspořádán turnaj trojic v plážovém volejbale. Přihlásilo se 6 družstev, která v krásném počasí soutěžila každé s každým na dva vítězné sety. Sešli se studentky, vyučující, absolventi a příznivci gymnázia. Po lítém soupeření  první místo vybojoval tým ROPOVOD (Rozsypalová, Pospíšil, Vodák), 2. místo obsadily HOLKI (Holínková, Jarmarová, Benešová) a místo třetí získaly PŘÍTELKYNĚ GYMNÁZIA (Maradová, Vrbová, Štěpánková).  Všechna družstva podala pěkné výkony a jako ocenění snahy si odnesla ceny.

S. Rozsypalová


Projektové dny - Sportovní turnaje

Vyhlášení výsledků - nejlepší 3 družstvaNa konci školního roku, v rámci tradičních projektových dnů (25.-29. 6. 2015), jsme s kolegou Kudláčkem uspořádali sportovní turnaje ve hrách softbal, ringo a fotbal. Přihlásilo se 36 žáků od primy do 1.A a tak jsme nalosovali šest družstev, aby síly byly alespoň papírově vyrovnané. Hrálo se po tři dopoledne, na třech hřištích, systémem každý s každým. V pondělí jsme tedy mohli vyhlásit a ocenit nejlepší sportovce. Vyhrálo družstvo ve složení: Kutra (pri), Foretová (sek), Rožková (ter), Srdýnko (ter), Nýdecká (kva) a Papula (1.A). Blahopřejeme!

Zdeňka Hanáková

Plážový volejbalDalší sportovní klání probíhala v beach volejbale na hřišti plážového volejbalu u gymnázia. Vedoucí projektu byly Baránková Dana, Kupková Hana a Rozsypalová Svatava. Projektu se zúčastnilo 28 žáků. Během tří dnů probíhaly turnaje tříčlenných i dvoučlenných družstev, kterých se zúčastnili žáci od primy až po třetí ročník. Přestože studenti třetích ročníků v jednotlivých turnajích zvítězili, dokázaly je i mladší volejbalistky z nižšího gymnázia sportovně potrápit. Část programu byla věnována i organizační turnajové činnosti. Všichni účastníci si zaslouží pochvalu za snahu a bojovnost. Žáci byli s projektem spokojeni a projevili zájem zúčastnit se opět příští rok.

Dana Baránková 


Na vodě je nám hej 2015


Kvarta na vodě8. a 9. 6. probíhala na řece Moravě výuka kanoistiky pro žáky kvarty. Tradiční projekt tělesné výchovy má název Na vodě je nám hej. V pondělí se trénovaly základy pádlování na loděnici v Litovli převážně formou her a různých soutěží a v úterý pak proběhl křest ohněm v podobě splutí úseku Moravičany - Litovel včetně jezu u Templu, který „bez koupání“ zdolala více než polovina lodí.

Zdeňka Hanáková

 

  


Cyklistický kurz 2015

Cyklokurz 2015Ve dnech 1. 6.–5. 6. 2015 proběhl cyklistický kurz studentů třetích ročníků našeho gymnázia. Cílem jednodenních cyklistických vyjížděk byla zajímavá místa v blízkém i vzdálenějším okolí Litovle. První den jsme zavítali do Horky nad Moravou. Zde jsme navštívili centrum ekologických aktivit města Olomouce Sluňákov. Při komentované prohlídce centra jsme se dozvěděli mnoho zajímavých informací z této oblasti. V dalších dnech jsme postupně zdolávali další cíle, kterými byly JavoříčkoÚsov a Náměšť na Hané se svým malebným Terezským údolím. Poslední den se naší cílovou destinací stala půvabná vesnička Polomí, kde jsme společně opekli špekáčky a příjemně jsme tak završili naše celotýdenní úsilí. 

V průběhu celého kurzu se studenti seznamovali se základy environmentální výchovy, orientace v terénu a první pomoci.

Kurz se vydařil a doufáme, že se líbil i všem zúčastněným studentům.

za realizační tým Vlastimil Kudláček 


Vltava 2015

Na Vltavě

Ve dnech 31. 5.–5. 6. 2015 proběhl vodácký kurz na řece Vltavě z Vyššího Brodu do Boršova.  Kromě sjetí 10 zajímavých jezů na kánoích, studenti septimy a 3.A navštívili krásný Český Krumlov, hrad Rožmberk, okolí Zlaté Koruny a zříceninu hradu Dívčí kámen. Procvičili se v základech táboření, první pomoci, záchraně tonoucího a v sebezáchranném plavání. Kurz se vydařil a všem účastníkům moc děkuji.

 

Ivo Chytil


Novinářský kalamář 2015

Družstvo hochů GJOHolky a kluci z nižšího gymnázia se zúčastnili házenkářského turnaje s názvem Novinářský kalamář. Dívky hrály 14. 4. přímo krajské kolo a pouze jedna  branka v poslední minutě utkání jim zabránila v postupu do národního finále. Skončily tedy na krásném 2. místě. Nejlepší střelkyní našeho družstva se stala Klárka Kubálková (prima) se 17 brankami. Hoši hráli 16. 4. regionální  kolo a těm se příliš nedařilo. Skončili na 4. místě. Nejvíce branek vstřelil Vojta Valouch (tercie).

Svatava RozsypalováTurnaj míčových her dívek 2015

Družstvo sekundyDne 11. 3. se 32 žákyň naší školy zúčastnilo tradičně pořádaného turnaje ve vybíjené, přehazované a volejbale na ZŠ Vítězná. Primánky hrály vybíjenou, sekundánky a terciánky přehazovanou a kvartánky,  doplněné  dívkami z nižších ročníků, soutěžily ve volejbale. Obsadily jsme tři 2. místa a jedno místo 3. 

S. Rozsypalová 
Lyžařský kurz Bílá 2015

N závodech22.-28. 2. 2015 jsme lyžovali na bílé Bílé v Beskydech. Kurzu se zúčastnilo 35 žáků kvinty a 1. A. Využili jsme lyže běžecké, sjezdové i snowboardy. Všichni ukázali své nabyté dovednosti na závodech závěrečný výcvikový den.

Hodnocení kurzu 1. družstvo

Dne 22. února,
přijeli jsme z vesela.
Přijel s námi Tomík žrout,
vyžral nám tu každý kout.
Wilda je náš veverák,
létá z lesa jako pták.
Hanka má moc sladkostí
a papá je s radostí.
Kája brzdí jako drak,
občas vzlétá do oblak.
Ondra na vše odpoví
až jsme z něho hotoví.
Kačka valí na běžkách,
nemá z toho žádná strach.
Eliška a Lenička,
to je milá dvojička.
Lucka je náš malý hraboš,
vyzkouší každý nový matroš.
Olča to je frajerka,
jezdí jako modelka.
Dancek to je sněžný král,
sjíždí hory jako pán.
Renča je fakt chytrá duše,
krásná je i bez retuše.
Naše milá profesorka
je na svahu velká borka.


Hodnocení kurzu - 3. družstvo

My jsme třetí skupina,
tím to všechno začíná.
Sjezdovky jsme se báli,
obloukem se jí vyhýbali.
Nahoru jsme však museli
a Sofí?
Ta byla furt na zemi.
Začali jsme sice těžce,
ale ze Sofí udělali běžce.
A pan profesor Kudláček?
To není žádný chudáček!
Z kopce to s námi válí
nikdy do nikoho nenapálí.
O běžkách radši nemluvíme
nebo se tu zostudíme.
Ale neupadla žádná nožka..
..hlavně, když nevaří Božka.
Moc se nám tu líbilo,
skvěle se nám padalo
a celé litovelské zvířectvo
nakonec i přežilo.

 

S. Rozsypalová 

 


Lyžařský kurz Javorový vrch 2015 č. 2

Kurz sekunda 2015V termínu od 1. 2. 2015 do 6. 2. 2015 jsme na Javorovém vrchu v Beskydech absolvovali v tomto školním roce již druhý lyžařský kurz. Akce se pod vedením instruktorů (Mgr. Vlastimil Kudláček, Mgr. Ivo Chytil a PaedDr. Svatava Rozsypalová) zúčastnili žáci třídy sekunda.

Počasí nám tentokrát přálo a sněhu byl dostatek. Výcvik sjezdového i klasického lyžování a snowboardingu se nám podařilo uskutečnit v plánovaném rozsahu. Stejně jako v předešlém případě zdokonalili všichni žáci během kurzu své dovednosti při jízdě na lyžích, snowboardu a běžkách a velice dobře se při tom bavili.

Přiložené fotografie a básnička pouze dokreslují příjemnou a pohodovou atmosféru, kterou byl celý kurz prodchnut.  

V. Kudláček

 


Lyžařský kurz Javorový vrch 2015 č. 1

Kurz tercie 2015V termínu od 18. 1. 2015 do 24. 1. 2015 jsme absolvovali lyžařský kurz s třídou tercie na Javorovém vrchu v Beskydech. Instruktory byli Mgr. Vlastimil Kudláček, Mgr. Ivo Chytil a Mgr. Zdeňka Hanáková.

Navzdory nepříznivým klimatickým podmínkám a poměrně rychle ubývající sněhové pokrývce, se nám podařilo uskutečnit výcvik sjezdového i klasického lyžování v plánovaném rozsahu. Všichni žáci během kurzu zdokonalili své dovednosti při jízdě na lyžích, snowboardu a běžkách a navíc jsme si při těchto aktivitách užili spoustu legrace.

Jak to vše vypadalo, můžete posoudit při prohlížení fotografií a čtení básničky, která vzešla z dílny zúčastněných žáků. 

V. Kudláček


Hrajeme! 

Tým GJO LitovelV měsících listopadu a prosinci 2014 proběhly v Litovli dva turnaje výběrů žáků litovelských a okolních škol. První v sálové kopané a druhý ve florbalu. Turnajů se kromě naší školy zúčastnily základní školy Vítězná, Jungmannova, Bílá Lhota a Náklo. Naší školu reprezentovaly výběry žáků z nižšího gymnázia. Ve výběru družstva pro sálovou kopanou byly i dvě velmi šikovná děvčata Barbora Nýdecká a Natálie Čampišová z kvarty. Zajímavostí bylo, že v obou turnajích jsme vždy hráli v posledním zápase proti družstvu z Vítězné o první místo v turnaji.

 

Tým GJO LitovelV sálové kopané jsme prohráli a skončili na 4. místě. Ve florbalu nám stačilo remízovat abychom turnaj vyhráli. Naneštěstí jsme opět prohráli a skončili na 2. místě.  Všem žákům děkuji za reprezentaci školy!

Ivo Chytil 

Házená hochů SŠ 

Družstvo házené GJO LitovelDne 3. 11. 2014 ve sportovní hale v Litovli pořádalo Gymnázium Jana Opletala okresní finále v házené hochů středních škol, kterého se zúčastnilo 9 týmů z celého okresu. Turnaj vyhrála VOŠ a SPŠE Olomouc. Naše družstvo skončilo na pěkném třetím místě ve složení, na fotografii stojící z leva: Martin Papula (1.A), Marek Šťastný (septima), Matěj Havlíček (oktáva), Jakub Morong (oktáva), Jan Havran (septima),  Daniel Smička (oktáva), Mgr. Ivo Chytil (vedoucí družstva a organizátor finále), z leva klečící: Daniel Sušeň (1.A), David Urbánek (3.A), Štěpán Hudeček (septima) a vepředu ležící: Martin Hlavinka (oktáva)

Mgr. Ivo Chytil 


Běh po stopách Jana Opletala 

Družstvo GJO LitovelV pátek 14. 11. 2014 se uskutečnil XXVI.ročník běhu Po stopách Jana Opletala a Memoriál Jiřího Vaci, který každoročně pořádá kabinet tělesné výchovy Gymnázia Jana Opletala v Litovli. Závodu se zúčastnilo 93 závodníků ve 12 družstvech. Z tohoto počtu v žákovské kategorii startovalo 7 a v dorostenecké 5 smíšených družstev ze škol v Litovli, Uničově, Nákle, Olomouci, Zábřehu a v Šumperku. Litovelské gymnázium v žákovské kategorii reprezentovali žáci nižšího stupně osmiletého gymnázia B. Nýdecká v roli kapitánky družstva, V. Cetkovský, N. Čampišová, J. Nýdecký, P. Lakomý, A. Osička, M. Foretová, M. Havlíček a T.Sedlářová. V dorostenecké kategorii závodili studenti vyššího stupně gymnázia Z. Polášková, M. Papula, M. Šťastný-kapitán, D. Kux, I. Saparová a  B. Podsklanová.  Závod se lépe vydařil našim atletům v kategorii dorostu,  kteří skončili v této konkurenci na krásném 3. místě za Gymnázíem Šumperk a Gymnáziem Zábřeh. V žactvu dominovali závodníci ze ZŠ Vítězná Litovel před ZŠ Heyrovského Olomouc a před ZŠ Uničov, Pionýrů. Poděkování patří Ing. Číhalovi za sponzorské zajištění dopravy závodníků autobusy na jednotlivé úseky štafety a KÚ Olomouckého kraje za finanční pokrytí organizace závodu a cen pro všechna družstva.

PaedDr. S. Rozsypalová 


Projekt Poznáváme Liovelské Pomoraví ze sedla 2014

Tercie 2014Ve dnech 23. a 24. září se třída tercie vydala na „cyklokurz". Před zahájením jsme se rozdělili do tří skupin, z nichž každou vedl jeden kapitán, který také určoval trasu. První den byl cílem našeho putování Hynkov. Každá skupina vyjela svou cestou, doprovázena dvěma učiteli. My jsme se vydali příjemnou trasou přes Příkazy. Když se všichni sešli na Hynkově, udělali jsme si přestávku a dozvěděli jsme se něco zajímavého o tom, jak se zachovat v případě různých zranění. Potom nás už čekal krátký návrat do Litovle. Druhý den nás čekala o poznání těžší trasa s cílem na Nové Vsi. Naše skupina se dokonce vydala přes nejvyšší vrch Litovelska Rampach, který také úspěšně zdolala. Na Nové Vsi jsme se účastnili "technické soutěže", jež spočívala v překonání několika překážek na kole, samozřejmě na čas. Poté jsme se vrátili do Litovle a ukončili jsme tak letošní cyklokurz.

Mirko Spurnik 


Třemešek 2014

Žáci kvinty a 1.A se zúčastnili tradičního seznamovacího kurzu v Třemešku u Oskavy. Prohlédněte si fotogalerii! 


Kvartáni se naučili pádlovat 

kvarta na Moravě23. a 24. 6. probíhala na řece Moravě výuka kanoistiky pro žáky kvarty. Tradiční školní projekt má název Na vodě je nám hej. V pondělí se trénovaly základy pádlování na loděnici v Litovli, v úterý pak proběhl křest ohněm v podobě splutí úseku Moravičany - Litovel včetně jezu u Templu. Přežili nakonec všichni :-)

Mgr. Zdeňka Hanáková

 

 


Cykloturistika tercie 2014

třída tercie GJO na kolech

Ve dnech 19. a 20. 6. proběhl tradiční školní projekt pro žáky tercie: Poznáváme Litovelské Pomoraví ze sedla. Žáci byli rozdělení do 2 skupin a měli za úkol si naplánovat trasu a objet ji tak, aby se vždy celá třída na čas sešla u jezu na Hynkově a druhý den u pískovny na Nové Vsi. Tam se potom plnili různé úkoly. Prní den to byli ukázky prní pomoci a na Nové Vsi se jela soutěž v jízdě zručnosti. Počasí nám přálo, takže si kola snad všichni užili.

Mgr. Zdeňka Hanáková


Vltava 2014 - neutopili jsme se :-)

septima a 3.A na VltavěVe dnech 1.-6. 6. 2014 absolvovaly třídy septima a 3.A sportovně turistický kurz na řece VltavěReportáž o celé akci napsala Lenka Látalová a fotografie do obsáhlé fotogalerie pořídil Ivo Chytil.

 

 

 

 


Turnaj v míčových hrách dívek

druzstvo sekundyDne 7. 3. 2014 proběhl v hale ZŠ Vítězná, Litovel již tradiční turnaj v míčových hrách dívek nižšího gymnázia a základních škol. Naši školu reprezentovaly výběry dívek primy ve vybíjené, sekundy a tercie v přehazované a kvarty doplněné o nejlepší volejbalistky z nižších ročníků ve volejbalu. Všechna družstva dosáhla shodného velmi pěkného stříbrného umístění!

Mgr. Ivo Chytil
Vyhráli jsme volejbalový turnaj prof. Cveka

pohár prof. CvekaDne 21. 11. 2013 se na Slovanském gymnáziu v Olomouci uskutečnil tradiční turnaj ve volejbale smíšených družstev středních škol - memoriál prof. Stanislava Cveka, který se nám podařilo poprvé vyhrát! Tým GJO hrál ve složení: Tomáš Rogl (4.A), Šárka Šenková (kvarta), Kateřina Mikulková, Karin Urbánková, Barbora Pinkasová (oktáva), Zbyněk Plachý (3.A), Václav Krňávek, Pavlína Kunovská (1.A), Eliška Nakládalová (2.A). Na 2. místě skončilo Gymnázium Šternberk a na 3. pořádající Slovanské gymnázium. Vybojovali jsme tento krásný putovní pohár.

Fotogalerie z turnaje.

Mgr. Zdeňka Hanáková Běh Po stopách Jana Opletala a Memoriál Jiřího Vaci

Běháme již čtvrtstoletí

Naše družstvoV pátek 15. 11. 2013 se uskutečnil XXV.ročník běhu Po stopách Jana Opletala a Memoriál Jiřího Vaci, který každoročně pořádá kabinet tělesné výchovy. Závodu se zúčastnilo 108 závodníků ve 14 družstvech. Z tohoto počtu v žákovské kategorii startovalo 8 a v dorostenecké 6 smíšených družstev ze škol v Litovli, Uničově, Bílé Lhotě, Olomouci, Zábřehu a v Šumperku. Litovelské gymnázium v žákovské kategorii reprezentovali žáci nižšího stupně osmiletého gymnázia B. Nýdecká, Š. Šenková,V. Juráš, , P. Lakomý, A. Osička, B. Dimovová,  M.Havlíček, M. Kalabisová a v roli kapitána A. Zlatníček. V dorostenecké kategorii pak studenti vyššího stupně gymnázia Z.Polášková, D. Kux, kapitán M. Hlavinka, M. Šťastný, I. Rosmanová a D. Čunderlová.  Závod se lépe vydařil našim žákům, kteří skončili v této konkurenci na krásném 2. místě za ZŠ Heyrovského Olomouc a před ZŠ Vítězná Litovel. V dorostu dominovali studenti Gymnázia Šumperk před Gymnáziem Uničov a Gymnáziem Zábřeh. Naši dorostenci doběhli šestí.

Poděkování patří panu Ing. D. Číhalovi za sponzorské zajištění dopravy závodníků autobusy a KÚ Olomouckého kraje za finanční pokrytí organizace závodu a cen pro všechna družstva.

 PaedDr. S. Rozsypalová 


11. ročník turnaje míčových her dívek

hala ZŠ Vítězná - 1. 3. 2013

družstvo kvartyV prestižním turnaji okolních škol se nám podařilo opět zvítězit ve volejbale! Ve vítězném družstvu hrály dívky z výběru nižšího gymnázia: Šárka Šenková, Katka Kohoutová, Leona Holínková, Míša Nemravová, Johana Kuklová, Barča Podsklanová, Inka Koutná, Viola Hubáčková.

První místo rovněž obsadily naše nejmladší ve vybíjené, kde s velikým nasazením hrály primánky:Karolína Bártová, Gabča Nakládalová, Verča Svozilová, Valerie dela Rentiére, Eliška Hrachovcová, Viktorka a Barča Dimovovy, Julie Rožková, Lucie Kunová, Johana Novotná, Kateřina Šléglová a Laila Malohlavová.

Na 2. místě se v přehazované umístily holky z tercie a na 3. místě rovněž v přehazované žákyně sekundy.

PaedDr. S. Rozsypalová


 

Memoriál prof. Cveka

naše družstvoDne 21. 11. 2012 se naše družstvo ve složení M.Jančí, R. Kubíček, A. Májek, Š. Pučálka, I. Koutná, E. Nakládalová, Š. Šenková, T. Rogl a K. Šafářová zúčastnilo XX.ročníku volejbalového turnaje smíšených družstev.

Po zisku 2. místa ve skupině, která se hrála na SŠZe v Olomouci jsme postoupili do finálové skupiny, kde jsme v tělocvičně Slovanského gymnázia prohráli s gymnáziem Hejčín a vybojovali tak krásné 2.místo z celkového počtu 12 družstev!

PaedDr. S. Rozsypalová(vedoucí družstva) 


Běh po stopách Jana Opletala

naše družstvoV pátek 16. 11. 2012 se uskutečnil XXIV.ročník běhu Po stopách Jana Opletala a Memoriál Jiřího Vaci, který každoročně pořádá Gymnázium Jana Opletala v Litovli. Závodu se zúčastnilo pět žákovských a šest dorosteneckých družstev ze škol v Litovli, Uničově, Olomouci, Zábřehu a v Šumperku.

Litovelské gymnázium v žákovské kategorii reprezentovali žáci nižšího stupně osmiletého gymnázia B. Nýdecká, J. Kozák, Š. Šenková, V. Juráš, , A. Osička, J. Rožková, M.Havlíček B. Podsklanová a v roli kapitána D.Kux. V dorostenecké kategorii pak studenti vyššího stupně gymnázia Z.Polášková, kapitán J. Ondruška, M. Hlavinka, P. Oháňka, L.Štafová a M. Kučerová.  Závod se lépe vydařil našim žákům, kteří skončili na 3. místě za ZŠ Heyrovského Olomouc a ZŠ Vítězná Litovel. V dorostu dominovali studenti Slovanského gymnázia Olomouc před Gymnáziem Šumperk a Zábřeh.

PaedDr. S. Rozsypalová (vedoucí závodu)


 

Turnaj v sálové kopané

16. 11. 2012

Naše družstvoDne 24. 10. 2012 se uskutečnil turnaj v sálové kopané nižšího gymnázia a základních škol v Litovli a okolí. Jednotlivé zápasy se hrály v tělocvičně na ZŠ Vítězná.  Do turnaje bylo zapsáno pět škol: ZŠ Náklo, ZŠ Bílá Lhota, ZŠ Jungmanova Litovel, ZŠ Vítězná Litovel a Gymnázium Jana Opletala Litovel – výběr žáků z kvarty. První zápas hrálo GJO proti Náklu, které hravě porazilo 2:0. Druhý, už o poznání těžší zápas proti BL zvládlo porazit znovu 2:0 a to i díky golmanu Bílé Lhoty, který si střelil vlastní gól. Třetí zápas proti Jug. GJO vyhrálo 1:0 a to hlavně díky našemu skvělému golmanovy Radimu Honigovi. Čtvrtý zápas, ale GJO bohužel prohrálo 0:2 s ZŠ Vítězná, celkově vítězem turnaje. I tak naši borci vybojovali velmi pěkné a ceněné druhé místo. Turnaj se povedl a byla znát rivalita mezi všemi školami. Tak zase někdy. Sportu ZDAR!

Na fotce stojící zleva: Mgr. Chytil Ivo, Smékal Matěj, Procházka Matěj, Kux Daniel (kapitán a nejlepší hráč), Churavý Martin, Krňávek Filip, Řmot Tomáš,

Přední řada zleva: Honig Radim (brankář), Kozák Jakub, Šuranský Marek, Jurečka Filip

Ležící: Foltas Filip

Martin Churavý, kvarta


 

Středoškolská házená - okresní kolo

6. 11. 2012

naše družstvo házenkářůDne 19. října se v hale ZŠ Vítězné v Litovli uskutečnilo základní kolo ve středoškolské házené. Zúčastnily se celkem čtyři týmy, a to pořádající tým Gymnázium Jana Opletala Litovel, SŠ polytechnická Rooseveltova Olomouc, Slovanské gymnázium Olomouc a SŠ technická a obchodní Kosinova Olomouc. Ve sportovním pátečním dopoledni se odehrálo šest velmi napínavých a těsných utkání, na které dohlíželi zkušení rozhodčí. Zápas se dělil do poločasů a každý z nich trval 15 minut.

Po vyhodnocení výsledků se rozhodlo o vítězi. S úplně nejlepším skórem se na první, tudíž zlaté příčce umístilo mužstvo ze Slovanského gymnázia Olomouc. Diplom za nejlepšího střelce turnaje putoval taktéž do olomouckého gymnázia, konkrétně Jindřichu Večeřovi, který zazářil svými 13. brankami a nikým nebyl překonán. V těsné blízkosti za ním, pouze o jednu branku, byl jeho spoluhráč Ondřej Švébiš. Dále se na tzv. „bedně“ objevilo mužstvo ze SŠ polytechnické Olomouc a třetí příčku obsadili hoši ze SŠ technické a obchodní v Olomouci.

Gymnázium Jana Opletala skončilo na bramborovém místě, ovšem není se za co stydět, čtvrté místo v celém okrese není zas tak špatné. Hra, v jednotlivých utkáních, se přesouvala z jedné strany na druhou a jen málo gólů dělilo GJO tým od vítězného konce. Kluci odvedli dobrou práci, jen chybělo trochu štěstí a lepší muška při střele či v nahrávkách. Pochvalu si nejvíce zaslouží brankář Martin Kuchař, který bránil svoji svatyni, co se dalo, ovšem střely od protihráčů byly tvrdší, než se očekávalo. Mezi nejlepší střelce litovelského týmu se řadí Jan Sléha, Štěpán Hudeček a Jan Havran, avšak musíme pochválit i ostatní členy týmu za neprůbojnou obranu či dobré clonění. Věřím, že příští rok se chlapci umístí na lepším, možná i medailovém místě.

Celý turnaj proběhl v poklidu a bez vážných zranění. Díky dobré organizaci, pod záštitou pana profesora Chytila, nebyly žádné problémy. Poděkování za spolupráci si zaslouží také dívky ze čtvrtého ročníku GJO, které se postaraly jak o světelnou tabuli a zapisování branek, tak i o dobrou náladu hráčů. Podpořit tým přišli jak žáci ze ZŠ Vítězné, tak i někteří studenti Gymnázia Litovel.

                                                                                  Klára Strupková, 4. A

 


Poznávací pobyt 1.A a kvinty - Třemešek 2012

15. 10. 2012

Lanové aktivitySeznamka pod heslem Poznej sám sebe, své vyučující a spolužáky se konala 19.-21. 9. 2012 jako jedna z akcí prevence sociálně patologických jevů. Sebe poznali žáci již na kole při 38 km trase, kdy 3 km stoupání do kopce dokonale prověřily jejich fyzickou i psychickou sílu. Další čas byl věnován problematice návykových látek, sportovní činnosti, společenské zábavě, spolupráci v kolektivu, problematice vztahů žák-žák, žák-učitel a hlavní náplní bylo seznamování.

Fotogalerie

Cesta na Třemešek podle Elišky Nakládalové z 1.A

PaedDr. S. Rozsypalová


Coca Cola Cup

11. 10. 2012

Družstvo GJO Litovel9. 10. 2012 v Litovli na fotbalovém hřišti proběhlo 1. kolo celorepublikového turnaje „Školského poháru“ Coca Cola Cupu v kopané. Gymnázium Jana Opletala bylo nalosováno do skupiny s ZŠ Vítězná Litovel a ZŠ Jungmannova Litovel. Hrálo se systémem „každý s každým“.

První zápas jsme hráli se ZŠ Vítězná.  Soupeř byl lepší a vyhrál 1:5. Ve druhém zápase jsme podali výborný, bojovný výkon . Náš brankář Radim Honig chytal velmi dobře. Dlouho jsme vedli 1:0, ale po pěkné střele z velké dálky soupeř vyrovnal. Ke konci jsme měli dvě velké šance. Filip Foltas trefil brankáře z malého vápna a minutu před koncem běžel přes půl hřiště sám na brankáře náš nejlepší hráč a kapitán Daniel Kux. Nepodařilo se mu však brankáře soupeře překonat. Utkání tedy skončilo remízou 1:1.

Vítězem 1. kola turnaje se stali žáci ZŠ Jungmannova a postoupili do dalšího kola. Naše družstvo skončilo na třetím místě.

Gymnázium Jana Opletala reprezentovalo družstvo složené převážně z kvartánů a tří terciánů. Kapitánem byl Daniel Kux, brankářem Radim Honig, dále Jakub Kozák, Martin Churavý, Filip Foltas, Tomáš Řmot, Matěj Smékal, Filip Jurečka, Filip Krňávek, Marek Šuranský. A terciáni Vojtěch Juráš, Michal Zavadil a Ondra Zlatníček. 

Mgr. Ivo Chytil


Okresní kolo v kopané SŠ, 2012

21. 9. 2012

Fotbalisti v UničověV pátek 21. září 2012 se v Uničově konalo okresní kolo turnaje v kopané mezi žáky středních škol z nedalekého okolí. Naše gymnázium neváhalo a vyslalo řadu talentovaných fotbalistů, kteří se nenechali zahanbit a výborně nás reprezentovali. V prvním utkání naše družstvo nastoupilo proti loňskému vítězi, se kterým sehrálo vyrovnanou partii, avšak bodově vyšlo naprázdno. Vstup do druhého zápasu se hráčům nevyvedl přesně podle jejich představ, když po několika minutách prohrávali o dvě branky. Toto nepříznivé manko však díky mohutnému povzbuzování a pokynům kouče, prof. Ivo Chytila, z lavičky naši hráči dotáhli a utkání dovedli k zasloužené remíze. Další bod si však již naši hráči v posledním utkání nepřipsali a skončili na krásném třetím místě. Děkujeme jim za vzornou reprezentaci školy a přejeme mnoho dalších úspěchů.

Naše gymnázium reprezentovali tito žáci: Robin Heidenreich (kapitán a brankář), David Hrachovina, Ondřej Štafa, Petr Kyselák, Pavel Bartík, Jan Ondruška, Radek Chytil, Lukáš Drtil, Jakub Míchal, Michal Vařeka, Petr Oháňka, Jan Skopal, Radek Kubíček (kustod)

Radek Kubíček, 4.A 


X. ročník Turnaje studentek, absolventek, vyučujících a příznivkyň volejbalu

volejbalový míč8. 9. 2012 v rámci Litovelských slavností se uskutečnil již 10. ročník volejbalového turnaje. I letos nám počasí přálo a hrály jsme plážový volejbal trojic žen. K 10. výročí jsme získaly od města Litovel část cen ve formě upomínkových předmětů.

Turnaje se zúčastnilo 6 družstev a na stupeň vítězů si stoupla trojice ve složení Katka Baránková, Lucka Havlíčková a Hanka Štěpánková.

Fotogalerie

PaedDr. S. Rozsypalová


Charitativní akce Postavme to spolu

Taneční sestavaDne 15. 6. 2012 se dívky z naší školy (Tereza Tichá -2.A, Aneta Leštinská- 2.A a Iva Kašparová kvarta) zúčastnily charitativní akce, kterou pořádala Nadace prof. Vejdovského za účelem získání finančních prostředků na postavení hřiště v nových prostorách speciální školy v Olomouci, kam se přestěhovala z Litovle z již nevyhovujících prostor.

Dívky se předvedly ve skladbě Tanec s křídly a při cvičení zumby. Těmito vystoupeními vytvořily kulturní program po boku hlavní tváře tohoto odpoledne Heidy Janků.

 PaedDr. S. Rozsypalová


Vodácký kurz třetích ročníků - Vltava 2012

3.-8.6.2012

Třeťáci na VltavěPo náročném víkendu, plném zábav a festivalů, jsme se my, žáci tříd septima a 3.A gymnázia Jana Opletala, v neděli 2. 6. 2012 vypravili vlakem na dlouhou cestu do jižních Čech, jimiž protéká nejdelší řeka České republiky Vltava. Tu ročně sjede na lodích několik tisíc vodáků. I my jsme sebrali všechnu odvahu a na sjíždění Vltavy se vydali s cílem stmelit kolektiv, zpříjemnit si chvíle se svými spolužáky a užít si trošku adrenalinu.

Po cestě vlakem, plné přestupů, jsme se konečně dostali na nádraží v Českých Budějovicích, tam jsme nastoupili do autobusu, který nás převezl do vodáckého kempu ve Vyšším Brodě, který se nachází u hráze přehrady Lipno. Tam jsme postavili stany a poseděli u ohně. Bohužel, první večer nás zahnal do našich chatrně postavených přístřešků déšť, tak jsme šli brzy spát, abychom načerpali síly na následující den, kdy nás čekala nejdelší trasa. Ráno jsme se sbalili, naskládali své věci do auta, které nám je celý vodácký kurz převáželo z kempu do kempu, a nasedli do vratkých loděk. Většina žáků řeku nikdy nesjížděla, tak se musela naučit pádlovat a manipulovat s lodí, některým to šlo lépe, jiným hůř. Byli jsme natěšení na první jez, nicméně jsme ho všichni museli se zklamáním přenést, protože podle kantorů byl jen pro profesionály. Tam nám svoji vodáckou zdatnost předvedl pan profesor Chytil, který jez s přehledem sjel.

Celý den pršelo, a proto se naši milí kantoři smilovali a na naléhání všech promočených studentů nám zařídili teplé a suché chatky v kempu U Vikinga. Kemp byl vybaven i stolním fotbalem, a tak nechyběla i večerní partička mezi učiteli a žáky, všem je snad jasné, že učitelé byli poraženi.

Další den jsme se v devět hodin