Tělesná výchova

 

Běh Po stopách Jana Opletala a Memoriál Jiřího Vaci 2018

V pátek 16. 11. 2018 se uskutečnil XXX. ročník štafetového běhu Po stopách Jana Opletala a Memoriál Jiřího Vaci, který každoročně pořádá kabinet tělesné výchovy Gymnázia Jana Opletala v Litovli. Vzhledem k rekonstrukci mostu v lese a odtokového kanálu rybníka u školy jsme museli změnit tradiční trasu závodu, a proto jsme nestartovali u rodného domu Jana Opletala ve Lhotě nad Moravou. Závodu se zúčastnilo 60 závodníků v 8 družstvechDalší informace o závodu a jeho výsledcích najdete zde.

Svatava RozsypalováPádla, vesty, kánoe – třetí ročníky pluly po Vltavě

Vodácký výcvik na řece Vltavě – akce, která již tradičně oznamuje příchod blížícího se závěru školního roku. Třetí ročníky se na letošní vodácký kurz vydaly v neděli 3. června. Splavnost nejdelší řeky na území Česka otestovali studenti na sedmdesáti kilometrech z Vyššího Brodu do Boršova nad Vltavou. Na této trase museli překonat 11 jezů. Během plavby čekaly účastníky kurzu i zajímavé zastávky, mezi něž se řadí město Český Krumlov nebo zřícenina hradu Dívčí kámen. Po celou dobu kurzu panovalo ryze slunečné počasí bez dešťových kapek. Společné večery u táborového ohně si zpříjemnili sami studenti – někteří z nich se chopili kytary a rozezpívali téměř celý kemp. Do cílové destinace kurz doplul ve čtvrtek. Kromě lehkých oděrek se vrátili všichni účastníci bez zdravotních potíží. Zúčastněným pedagogům i studentům patří poděkování za bezproblémový průběh vodáckého kurzu.

Šimon Švub (3.A)


Lyžařský kurz sekundy - Kunčice 2018

V termínu od 12. 3. 2018 do 17 3. 2018 jsme absolvovali s třídou sekunda lyžařský kurz v Kunčicích u Starého Města. Akce se celkem zúčastnilo 24 žáků. Počasí nám tentokrát příliš nepřálo, ale i navzdory této skutečnosti se nám podařilo uskutečnit výcvik sjezdového i klasického lyžování a snowboardingu v plánovaném rozsahu. Všichni jsme společně prožili příjemný týden v horském prostředí, lépe se vzájemně poznali a zlepšili své lyžařské a snowboarďácké dovednosti.

Vlastimil KudláčekLyžařský kurz - Bílá 2018

11. 2. 2018  odjelo 38 žáků 1. A a kvinty do Beskyd naučit se či zdokonalit sjezdové a běžecké lyžování nebo snowboardování. Žáci se seznámili s lyžařským střediskem Bílá a vyzkoušeli všechny jeho sjezdovky. Kromě lyžování a snowboardování absolvovali též  sněžnou architekturu, přednášky o metodice lyžování, bezpečnosti pohybu po horách, první pomoci, výzbroji a výstroji a o mazání lyží. Závěr kurzu byl věnován závodům, kde žáci ukázali, jak na sobě celý týden pracovali. Výsledky závodů a zhodnocení kurzu očima jeho přímých účastníků najdete zde.

Svatava Rozsypalová


Plavání v primě

Po deseti plaveckých lekcích, které zahrnovaly kromě výuky základních plaveckých způsobů (prsa, kraul, znak) a skoků i sebezáchranné plavání a záchranu tonoucího, jsme tento kurz zakončili závody v plaveckém sprintu na 50m. Plavalo celkem 13 dívek a 9 hochů. Výsledky kategorie divek: 1. Lucie Švubová 37,66 s, 2. Anděla Blažková 46,32 s, 3. Dorota Matherová 53,30 s. Chlapci obsadili stupně vítězů v následujícím pořadí: 1. Oliver Doležal 43,66 s, 2. Michal Ryzí 46,26 s, 3. Martin Bednář 47,91 s. Gratulujeme

Svatava Rozsypalová, Ivo ChytilBěh Po stopách Jana Opletala a Memoriál Jiřího Vaci 2017

Ve čtvrtek 16. 11. 2017 se uskutečnil XXIX. ročník štafetového běhu Po stopách Jana Opletala a Memoriál Jiřího Vaci, který každoročně pořádá kabinet tělesné výchovy Gymnázia Jana Opletala v Litovli. Závodu se zúčastnilo 75 závodníků v 10 družstvech. Závod se lépe vydařil našim atletům v kategorii dorostu, kteří skončili v této konkurenci na krásném 2. místě za Gymnáziem Šumperk. V žactvu dominovali závodníci ze ZŠ Heyrovského Olomouc. Naše družstvo se umístilo na 5. pozici, kdy si dívka na prvním úseku zvrtla kotník, ale odmítla odstoupit ze závodu a „dopajdala“ na předávku, aby její družstvo závod dokončilo. Poděkování patří KÚ Olomouckého kraje za finanční pokrytí organizace závodu a cen pro všechna družstva stejně jako Autoškole Svozil, která závodníky rozvážela na jednotlivé úseky. Více informací o závodu se dozvíte zde.

Svatava Rozsypalová


Okresní finále v házené chlapců

25. 10. 2017 uspořádal kabinet tělesné výchovy v litovelské hale okresní finále středních škol v házené chlapců. Naši školu reprezentovali Valouch Vojtěch, Cetkovský Vojtěch, Osička Adam (sexta), Bandik Michal, Kulatý Dominik, Borovička Jaroslav (2.A), Nehanský Tomáš, Štencl Jiří, Havlíček Václav, Vogel Arnošt, Kratochvíl Štěpán, Dostál Václav (3.A), Havlíček Martin (septima). Družstvo naší školy skončilo na 3. místě.

Ivo Chytil
 Paralympijský den 2017

Dne 20. 10. 2017 proběhl na naší škole Paralympijský školní den. Ve spolupráci s katedrou APA FTK UP v Olomouci jsme zorganizovali pro žáky třetích ročníků aktivity na třech stanovištích. 1. skupina -  Kvíz, představení sportů a beseda s naší zlatou paralympioničkou Evou Kacanu z Pekingu, 2. skupina - Aktivity na vozíku, mobilita na vozíku, 3. skupina - Boccia a prostorová orientace. Cílem této akce bylo pomoci žákům pochopit zábavnou formou jak postižený člověk vnímá svět.

Ivo ChytilPoznáváme Litovelské Pomoraví ze sedla 2017

V těchto krásných a slunečných podzimních dnech proběhl projekt tělesné výchovy pro žáky tercie " Poznáváme Litovelské Pomoraví ze sedla". 12. a 13. října terciáni na kolech projeli převážně po cyklostezkách litovelské okolí a poznali krásy podzimního lesa. Procvičili se v poskytování první pomoci a na svých kolech absolvovali připravenou náročnou jízdu zručnosti. Nejrychlejšími byli Eliška Mikešová a Jan Kučera.
Ivo Chytil
2. místo na turnaji v kopané

V úterý 26. 9. se naše škola účastnila tradičního fotbalového turnaje středních škol, který se konal na hřišti SŠP Rooseveltova. Naši borci se postupně utkali s SPŠE Božetěchova, SŠTO Kosinova a SŠP Rooseveltova. V prvním zápase se snažili hrát poctivý fotbal ze zadu a neinkasovat. To se jim podařilo, ale kvůli tomu, že z několika šancí nedokázali vstřelit gól, skončilo utkání 0:0. V druhém zápase se setkali hned s několika hráči hrajícími za prvoligovou Sigmu Olomouc. Zápas skončil 0:2 v náš neprospěch. Ve třetím utkání vstřelil Vojtěch Cetkovský první gól na turnaji, na který soupeř ještě zareagoval, na následné trefy Zavřela a Havelky už nikoliv. Zápas skončil poměrem 3:1 a celkově jsme skončili na solidním druhém místě.
Vojta Cetkovský

 Na vodě je nám hej 2017


Třída kvarta se ve dnech 8. a 9. 6. zúčastnila dvoudenního vodáckého projektu . První den se žáci učili základy ovládání kánoe a výuka byla ukončena rychlostním závodem dvoučlenných posádek. Nejrychlejší byly posádky ŠanováUličná FingerMachala, Vyhnánek, kteří zdolali trať ve shodném čase.  Druhý den jsme dojeli vlakem do Moravičan a odtud jsme splouvali řeku Moravu do Litovle se zastávkami na Nových Mlýnech a na Templu. Vzhledem k pěknému charakteru počasí a vysokým teplotám došlo v mnoha případech i na osvěžující koupel.

Vlastimil Kudláček

 


 Vodácký kurz 2017

Ve dnech 28. 5. 2017 – 2. 6. 2017 byla pro žáky třetích ročníků připravena vodácká část sportovně-turistického kurzu. Poutavé přiblížení této části kurzu najdete zde.

Ivo Chytil

 

 

 


 

Cyklistický kurz 2017

Ve dnech 29. 5. 2017 – 2. 6. 2017 se uskutečnila cyklistická část sportovně-turistického kurzu, kterého se zúčastnili žáci třetích ročníků vyššího gymnázia. Náplň cyklistické části kurzu tvořily jednodenní vyjížďky, které byly doplněny základy enviromentální výchovy, pobytu a chování v přírodě, táboření, orientace v mapě a první pomoci. V průběhu kurzu jsme se podívali na mnoho krásných a zajímavých míst v blízkém i vzdálenějším okolí Litovle.

Vlastimil Kudláček

 

 

 


Turnaj míčových her

15. března 2017 se dívky nižšího gymnázia zúčastnily tradičního turnaje pořádaného pro základní školy z Litovle a z blízkého okolí. Primánky hrály vybíjenou a vybojovaly 2. místo, sekundánky a terciánky se utkaly v přehazované a získaly 3. a 2. pořadí, kvartánky  soutěžily ve volejbale a umístily se na stříbrné pozici. Gratuluji dívkám k pěkným sportovním výkonům.

 Svatava Rozsypalová Ohlédnutí za lyžařskými kurzy

Byli zveřejněny fotografie z lyžařských kurzů sekundy prvních ročníků. Kurz prvních ročníků (kvinta a 1. A) je navíc přiblížen v krátké zprávě.

 

Svatava Rozsypalová, Vlastimil Kudláček

 

 


Vánoční turnaj ve florbalu

Dne 21. 12. 2016 proběhl na hale ZŠ Vítězná v Litovli tradiční vánoční turnaj ve florbalu chlapců. Turnaje se zúčastnily školy z  Litovle – ZŠ Vítězná, ZŠ Jungmannova a naše škola, dále ZŠ Náklo a ZŠ Bílá Lhota. Naše družstvo předvedlo velmi pěkný výkon a až do posledního zápasu turnaje se hrálo o 1. místo. Nakonec jsme skončili na pěkném 3. místě.

Ivo Chytil

 

 


Prima na plaveckém bazéně

Žáci primy navštěvovali v měsících říjen až prosinec 2016 litovelský bazén. V rámci výuky tělesné výchovy se učili a zdokonalovali jednotlivé plavecké styly, tedy prsa, kraul, znak a motýlek. Kromě plavání si i hráli, nejoblíbenější hrou bylo vodní pólo. Na závěr proběhly závody v plavání na 50m volným způsobem s těmito výsledky.

Ivo Chytil

 

 


Paralympijský školní den

Dne 8. 12. 2016 proběhl na naší škole Paralympijský školní den ve spolupráci s Katedrou Aplikovaných pohybových aktivit, Fakulta tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci. Účastnily se ho třídy tercie, kvarta, 1.A a kvinta včetně třídních učitelů. Tato akce byla vytvořená v rámci mezinárodního rozvojového projektu. Cílem bylo zábavným způsobem představit žákům mobilitu, sporty a pohybové aktivity pro osoby se zdravotním postižením např. základní mobilita na vozíku při překonávání běžných architektonických bariér v prostorách školy a bezprostředním okolí, sporty osob se zrakovým postižením – goalball a sportovní hry osob s tělesným postižením – basketbal na vozíku, Boccia. Dalším cílem bylo také změnit vnímání a postoje žáků k osobám, které se odlišují. Fotografie z projektu si můžete prohlednout ve fotogalerii.

Ivo Chytil


Den otevřených dveří

Učitelé tělesné výchovy na DOD prezentovali úspěchy našich žáků v soutěžích a turnajích. V tělocvičně  proběhl školní turnaj ve florbalu, který s přehledem vyhrálo družstvo chlapců z 1.A. Gratulujeme.Turnaj v sálové kopané

Dne 25. 11. 2016 se naše družstvo zúčastnilo tradičního turnaje v sálové kopané organizovaného pro oblast Litovelsko. Turnaj proběhl v hale ZŠ Vítězná v Litovli, kdy systémem každý s každým proti sobě hrály ZŠ Vítězná Litovel, ZŠ Jungmannova Litovel, ZŠ Náklo, ZŠ Bílá Lhota a naši školu reprezentovalo výběrové družstvo chlapců složené z primy, tercie a kvarty. Turnaj byl letos velmi vyrovnaný a kapitán Vojtěch Vychodil dovedl naše družstvo nakonec k 4. místu.

Mgr. Chytil IvoBěh Po stopách Jana Opletala a Memoriál Jiřího Vaci

Ve středu 16. 11. 2016 se uskutečnil XXVIII  ročník běhu Po stopách Jana Opletala a Memoriál Jiřího Vaci. Závodu se zúčastnilo 96 závodníků ve 12 družstvech. Z tohoto počtu v žákovské kategorii startovalo 8 a v dorostenecké 4 smíšená družstva ze škol v Litovli, Uničově, Olomouci, Zábřehu a v Šumperku. Více informací o samotném závodě a jeho výsledcích se dozvíte zde.

Svatava Rozsypalová


Turnaj v házené

Dne 2. listopadu se v hale ZŠ Vítězná Litovel zúčastnil náš házenkářský tým Okresního kola finále turnaje v házené chlapců středních škol.  Bohužel se výběr našeho gymnázia navzdory velké snaze a odhodlanosti neprobojoval k postupu do krajského kola, ale skončil na pěkném třetím místě ve skupině. V prvním zápase se ukázala větší zkušenost druhého celku a brankový stav na konci zápasu jasně poukazoval na výhru týmu ze Sigmundovy střední školy strojírenské, Lutín. Druhý zápas se jevil o poznání lépe, naši házenkáři tvrdě odolávali ofenzivní hře soupeřů a v útoku se dokázali prosazovat. Bohužel pro nás, jsme soupeřům dovolili několika nepřesnými přihrávkami dostat se do rychlých brejků a získat vítězství o jedinou branku. Chtěl bych všem poděkovat za výkony a pěknou reprezentaci našeho gymnázia a doufám, že si příští rok opět zahrajeme! Házené zdar!   

Jiří Štencl, kapitán družstva


Poznáváme Litovelské Pomoraví ze sedla 2016

V rámci tělesné výchovy proběhl projekt „Poznáváme CHKO Litovelské Pomoraví ze sedla“. Žáci tercie ve dvou dnech 22. 9. a 23. 9. 2016 projeli a poznali na kolech okolí Litovle.  U Lovecké chaty v Horce nad Moravou se procvičili v základech poskytování první pomoci a v areálu přírodního koupaliště Nová Ves si projeli na svých kolech připravenou překážkovou dráhu. Jízdu zručnosti zvládla nejrychleji tato děvčata: Kubálková KláraRubášová Nina a Kráčmarová Lucie.  Nejrychlejšími chlapci byli Šmakal PetrKlement Vít a Táborský Michal.

Ivo Chytil


XIII. ročník turnaje v plážovém volejbale

Prohlédnout fotkyV sobotu 10. 9. 2016 se opět setkali absolventi, žáci, vyučující a příznivci gymnázia při sportovním zápolení. Turnaje se zúčastnilo 8 družstev po 3 hráčích. Při silném slunečním žáru tak nezvyklém pro září se na 1. místo prosmečovali Pospíci (s naší bývalou kolegyní Vendulou Maradovou), 2. místo získali Svazuji (S. Rozsypalová, J. Vodák, Z. Voglová) a místo 3. patřilo Holkám (J. Holínková, G. Jarmarová, M. Benešová). Poděkování patří sponzorům -  našemu gymnáziu a MÚ Litovel.

Svatava Rozsypalová


 Na vodě je nám hej 2016

Třída kvarta se zúčastnila dvoudenního vodáckého projektu ve dnech 13. a 14. 6. První den se žáci učili základy ovládání kánoe a výuka byla ukončena rychlostním závodem dvoučlenných posádek. Nejrychlejší byla Dimovová Barbora s Vojtou Cetkovským.  Druhý den jsme dojeli vlakem do Moravičan a odtud splouvali řeku Moravu do Litovle se zastávkami na Nových Mlýnech a na Templu. Vzhledem k vyšším teplotám došlo i na dobrovolné koupání.

Svatava Rozsypalová

 


Cyklistický kurz 2016

Ve dnech 30. 5. 2016 – 3. 6. 2016 se uskutečnil cyklistický kurz, kterého se zúčastnili zájemci ze třetích ročníků vyššího gymnázia. Náplň kurzu tvořily jednodenní cyklistické vyjížďky, které byly doplněny základy enviromentální výchovy, základy pobytu a chování v přírodě, základy táboření, základy orientace v mapě a základy první pomoci. V průběhu kurzu jsme se podívali na mnoho zajímavých míst v blízkém i vzdálenějším okolí Litovle.

Vlastimil Kudláček
Vodácký kurz - Vltava 2016

Na přelomu května a června se třídy Septima a 3.A zúčastnili v rámci tělesné výchovy vodáckého kurzu. Reportáž z kurzu si můžete přečíst zde.

Ivo Chytil
 


Plavání v primě

3. 5. 2016 byl po 10 lekcích ukončen plavecký výcvik našich nejmladších žáků závodem na 50m volným způsobem.

Nejrychlejšími závodníky byli: Aneta Trnková a Jan Kučera.

                            Svatava Rozsypalová

 

 

 


 Lyžařský kurz – Bílá

21. – 27. 2. 2016 jsme trávili v lyžařském středisku Bílá v Beskydech s 1.A a kvintou. Prozkoumali jsme okolí, všichni se naučili ovládat svá „prkýnka“ (lyže nebo snowboardy), pouze běžkám jsme nemohli věnovat tolik času, kolik by bylo třeba, protože nám v tom zabránily špatné sněhové podmínky. Lyžařský kurz byl ukončen závodem ve slalomu na snowboardech a sjezdových lyžích, kde žáci předvedli své dovednosti získané či zdokonalené v průběhu předchozích dnů. Nejrychleji na snowboardu jela Klára Kozáková se spolužákem Richardem Pešoutem a na lyžích Eliška Štainerová a Filip Vaňourek. Video z kurzu můžete zhlédnout zde.

Svatava Rozsypalová


 Lyžařský kurz sekundy

Prohlédnout fotkyV termínu od 17. 1. 2016 do 22. 1. 2016 jsme absolvovali s třídou sekunda lyžařský kurz na Javorovém vrchu v Beskydech. Ubytováni jsme byli na horské chatě Javorový vrch. Akce se celkem zúčastnilo 24 žáků. Počasí nám přálo a podařilo se nám uskutečnit výcvik sjezdového i klasického lyžování a snowboardingu v plánovaném rozsahu. Všichni jsme společně prožili příjemný týden v horském prostředí, lépe se vzájemně poznali a zlepšili své lyžařské a snowboarďácké dovednosti. 

Vlastimil Kudláček


 XXVII. ročník běhu Po stopách Jana Opletala a Memoriál Jiřího Vaci

Prohlédnout fotkyDne 13. 11. 2015 v příjemném podzimním počasí běhalo žactvo a dorost štafetu od rodného domu Jana Opletala ve Lhotě nad Moravou do Litovle ke gymnáziu měřící necelých 8 km.  Závodu se zúčastnilo 7 družstev kategorii žáků a 5 družstev v kategorii dorostenců. Štafetu žáků běhají 4 dívky a 5 chlapců a štafetu dorostenců 3 dívky a 3 chlapci po rozdílných úsecích.

 

Celou reportáž obsahující také výsledky a obsazení našich družstev na jednotlivých úsecích závodu si můžete přečíst zde.

Svatava Rozsypalová


Cykloturistika tercie 2015

Tercie u Templu24.–25. 9. 2015 se uskutečnil projekt Poznáváme Litovelské Pomoraví ze sedla. Třída tercie byla rozdělena na dvě družstva a vyrazila první den na kole do okolí Litovle směrem na Olomouc. Sraz obou družstev byl domluven na splavu u Hynkova, kde skupinky žáků dostaly úkoly týkající se první pomoci, které musely vyřešit a prakticky předvést. Druhý den jsme vyjížděli na západ kolem Chrámu přátelství a naše setkání proběhlo  u vodní plochy na Nové Vsi. Tady jsme žákům postavili překážkovou dráhu, kterou měli za úkol co nejrychleji a bez trestných bodů zdolat. Žáci najeli průměrně 30 km denně a většina z nich navštívila místa, kde ještě nikdy nebyli.

Svatka Rozsypalová


3. místo v kopané

Tým GJO kopaná 2015Dne 6. 10. 2015 jsme zajeli do Uničova na okresní kolo v kopané hochů středních škol. Zde jsme se utkali se soupeři z uničovských a šternberských škol. Výběr žáků naší školy se nakonec umístil na velmi pěkném 3. místě. Děkuji všem za slušnou reprezentaci našeho gymnázia. Sportu zdar a fotbalu zvlášť!

Ivo Chytil
XII. ročník turnaje v beachvolejbale

Účastníci turnaje 2015V rámci 111. výročí budovy školy byl uspořádán turnaj trojic v plážovém volejbale. Přihlásilo se 6 družstev, která v krásném počasí soutěžila každé s každým na dva vítězné sety. Sešli se studentky, vyučující, absolventi a příznivci gymnázia. Po lítém soupeření  první místo vybojoval tým ROPOVOD (Rozsypalová, Pospíšil, Vodák), 2. místo obsadily HOLKI (Holínková, Jarmarová, Benešová) a místo třetí získaly PŘÍTELKYNĚ GYMNÁZIA (Maradová, Vrbová, Štěpánková).  Všechna družstva podala pěkné výkony a jako ocenění snahy si odnesla ceny.

S. Rozsypalová


Projektové dny - Sportovní turnaje

Vyhlášení výsledků - nejlepší 3 družstvaNa konci školního roku, v rámci tradičních projektových dnů (25.-29. 6. 2015), jsme s kolegou Kudláčkem uspořádali sportovní turnaje ve hrách softbal, ringo a fotbal. Přihlásilo se 36 žáků od primy do 1.A a tak jsme nalosovali šest družstev, aby síly byly alespoň papírově vyrovnané. Hrálo se po tři dopoledne, na třech hřištích, systémem každý s každým. V pondělí jsme tedy mohli vyhlásit a ocenit nejlepší sportovce. Vyhrálo družstvo ve složení: Kutra (pri), Foretová (sek), Rožková (ter), Srdýnko (ter), Nýdecká (kva) a Papula (1.A). Blahopřejeme!

Zdeňka Hanáková

Plážový volejbalDalší sportovní klání probíhala v beach volejbale na hřišti plážového volejbalu u gymnázia. Vedoucí projektu byly Baránková Dana, Kupková Hana a Rozsypalová Svatava. Projektu se zúčastnilo 28 žáků. Během tří dnů probíhaly turnaje tříčlenných i dvoučlenných družstev, kterých se zúčastnili žáci od primy až po třetí ročník. Přestože studenti třetích ročníků v jednotlivých turnajích zvítězili, dokázaly je i mladší volejbalistky z nižšího gymnázia sportovně potrápit. Část programu byla věnována i organizační turnajové činnosti. Všichni účastníci si zaslouží pochvalu za snahu a bojovnost. Žáci byli s projektem spokojeni a projevili zájem zúčastnit se opět příští rok.

Dana Baránková 


Na vodě je nám hej 2015


Kvarta na vodě8. a 9. 6. probíhala na řece Moravě výuka kanoistiky pro žáky kvarty. Tradiční projekt tělesné výchovy má název Na vodě je nám hej. V pondělí se trénovaly základy pádlování na loděnici v Litovli převážně formou her a různých soutěží a v úterý pak proběhl křest ohněm v podobě splutí úseku Moravičany - Litovel včetně jezu u Templu, který „bez koupání“ zdolala více než polovina lodí.

Zdeňka Hanáková

 

  


Cyklistický kurz 2015

Cyklokurz 2015Ve dnech 1. 6.–5. 6. 2015 proběhl cyklistický kurz studentů třetích ročníků našeho gymnázia. Cílem jednodenních cyklistických vyjížděk byla zajímavá místa v blízkém i vzdálenějším okolí Litovle. První den jsme zavítali do Horky nad Moravou. Zde jsme navštívili centrum ekologických aktivit města Olomouce Sluňákov. Při komentované prohlídce centra jsme se dozvěděli mnoho zajímavých informací z této oblasti. V dalších dnech jsme postupně zdolávali další cíle, kterými byly JavoříčkoÚsov a Náměšť na Hané se svým malebným Terezským údolím. Poslední den se naší cílovou destinací stala půvabná vesnička Polomí, kde jsme společně opekli špekáčky a příjemně jsme tak završili naše celotýdenní úsilí. 

V průběhu celého kurzu se studenti seznamovali se základy environmentální výchovy, orientace v terénu a první pomoci.

Kurz se vydařil a doufáme, že se líbil i všem zúčastněným studentům.

za realizační tým Vlastimil Kudláček 


Vltava 2015

Na Vltavě

Ve dnech 31. 5.–5. 6. 2015 proběhl vodácký kurz na řece Vltavě z Vyššího Brodu do Boršova.  Kromě sjetí 10 zajímavých jezů na kánoích, studenti septimy a 3.A navštívili krásný Český Krumlov, hrad Rožmberk, okolí Zlaté Koruny a zříceninu hradu Dívčí kámen. Procvičili se v základech táboření, první pomoci, záchraně tonoucího a v sebezáchranném plavání. Kurz se vydařil a všem účastníkům moc děkuji.

 

Ivo Chytil


Novinářský kalamář 2015

Družstvo hochů GJOHolky a kluci z nižšího gymnázia se zúčastnili házenkářského turnaje s názvem Novinářský kalamář. Dívky hrály 14. 4. přímo krajské kolo a pouze jedna  branka v poslední minutě utkání jim zabránila v postupu do národního finále. Skončily tedy na krásném 2. místě. Nejlepší střelkyní našeho družstva se stala Klárka Kubálková (prima) se 17 brankami. Hoši hráli 16. 4. regionální  kolo a těm se příliš nedařilo. Skončili na 4. místě. Nejvíce branek vstřelil Vojta Valouch (tercie).

Svatava RozsypalováTurnaj míčových her dívek 2015

Družstvo sekundyDne 11. 3. se 32 žákyň naší školy zúčastnilo tradičně pořádaného turnaje ve vybíjené, přehazované a volejbale na ZŠ Vítězná. Primánky hrály vybíjenou, sekundánky a terciánky přehazovanou a kvartánky,  doplněné  dívkami z nižších ročníků, soutěžily ve volejbale. Obsadily jsme tři 2. místa a jedno místo 3. 

S. Rozsypalová 
Lyžařský kurz Bílá 2015

N závodech22.-28. 2. 2015 jsme lyžovali na bílé Bílé v Beskydech. Kurzu se zúčastnilo 35 žáků kvinty a 1. A. Využili jsme lyže běžecké, sjezdové i snowboardy. Všichni ukázali své nabyté dovednosti na závodech závěrečný výcvikový den.

Hodnocení kurzu 1. družstvo

Dne 22. února,
přijeli jsme z vesela.
Přijel s námi Tomík žrout,
vyžral nám tu každý kout.
Wilda je náš veverák,
létá z lesa jako pták.
Hanka má moc sladkostí
a papá je s radostí.
Kája brzdí jako drak,
občas vzlétá do oblak.
Ondra na vše odpoví
až jsme z něho hotoví.
Kačka valí na běžkách,
nemá z toho žádná strach.
Eliška a Lenička,
to je milá dvojička.
Lucka je náš malý hraboš,
vyzkouší každý nový matroš.
Olča to je frajerka,
jezdí jako modelka.
Dancek to je sněžný král,
sjíždí hory jako pán.
Renča je fakt chytrá duše,
krásná je i bez retuše.
Naše milá profesorka
je na svahu velká borka.


Hodnocení kurzu - 3. družstvo

My jsme třetí skupina,
tím to všechno začíná.
Sjezdovky jsme se báli,
obloukem se jí vyhýbali.
Nahoru jsme však museli
a Sofí?
Ta byla furt na zemi.
Začali jsme sice těžce,
ale ze Sofí udělali běžce.
A pan profesor Kudláček?
To není žádný chudáček!
Z kopce to s námi válí
nikdy do nikoho nenapálí.
O běžkách radši nemluvíme
nebo se tu zostudíme.
Ale neupadla žádná nožka..
..hlavně, když nevaří Božka.
Moc se nám tu líbilo,
skvěle se nám padalo
a celé litovelské zvířectvo
nakonec i přežilo.

 

S. Rozsypalová 

 


Lyžařský kurz Javorový vrch 2015 č. 2

Kurz sekunda 2015V termínu od 1. 2. 2015 do 6. 2. 2015 jsme na Javorovém vrchu v Beskydech absolvovali v tomto školním roce již druhý lyžařský kurz. Akce se pod vedením instruktorů (Mgr. Vlastimil Kudláček, Mgr. Ivo Chytil a PaedDr. Svatava Rozsypalová) zúčastnili žáci třídy sekunda.

Počasí nám tentokrát přálo a sněhu byl dostatek. Výcvik sjezdového i klasického lyžování a snowboardingu se nám podařilo uskutečnit v plánovaném rozsahu. Stejně jako v předešlém případě zdokonalili všichni žáci během kurzu své dovednosti při jízdě na lyžích, snowboardu a běžkách a velice dobře se při tom bavili.

Přiložené fotografie a básnička pouze dokreslují příjemnou a pohodovou atmosféru, kterou byl celý kurz prodchnut.  

V. Kudláček

 


Lyžařský kurz Javorový vrch 2015 č. 1

Kurz tercie 2015V termínu od 18. 1. 2015 do 24. 1. 2015 jsme absolvovali lyžařský kurz s třídou tercie na Javorovém vrchu v Beskydech. Instruktory byli Mgr. Vlastimil Kudláček, Mgr. Ivo Chytil a Mgr. Zdeňka Hanáková.

Navzdory nepříznivým klimatickým podmínkám a poměrně rychle ubývající sněhové pokrývce, se nám podařilo uskutečnit výcvik sjezdového i klasického lyžování v plánovaném rozsahu. Všichni žáci během kurzu zdokonalili své dovednosti při jízdě na lyžích, snowboardu a běžkách a navíc jsme si při těchto aktivitách užili spoustu legrace.

Jak to vše vypadalo, můžete posoudit při prohlížení fotografií a čtení básničky, která vzešla z dílny zúčastněných žáků. 

V. Kudláček


Hrajeme! 

Tým GJO LitovelV měsících listopadu a prosinci 2014 proběhly v Litovli dva turnaje výběrů žáků litovelských a okolních škol. První v sálové kopané a druhý ve florbalu. Turnajů se kromě naší školy zúčastnily základní školy Vítězná, Jungmannova, Bílá Lhota a Náklo. Naší školu reprezentovaly výběry žáků z nižšího gymnázia. Ve výběru družstva pro sálovou kopanou byly i dvě velmi šikovná děvčata Barbora Nýdecká a Natálie Čampišová z kvarty. Zajímavostí bylo, že v obou turnajích jsme vždy hráli v posledním zápase proti družstvu z Vítězné o první místo v turnaji.

 

Tým GJO LitovelV sálové kopané jsme prohráli a skončili na 4. místě. Ve florbalu nám stačilo remízovat abychom turnaj vyhráli. Naneštěstí jsme opět prohráli a skončili na 2. místě.  Všem žákům děkuji za reprezentaci školy!

Ivo Chytil 

Házená hochů SŠ 

Družstvo házené GJO LitovelDne 3. 11. 2014 ve sportovní hale v Litovli pořádalo Gymnázium Jana Opletala okresní finále v házené hochů středních škol, kterého se zúčastnilo 9 týmů z celého okresu. Turnaj vyhrála VOŠ a SPŠE Olomouc. Naše družstvo skončilo na pěkném třetím místě ve složení, na fotografii stojící z leva: Martin Papula (1.A), Marek Šťastný (septima), Matěj Havlíček (oktáva), Jakub Morong (oktáva), Jan Havran (septima),  Daniel Smička (oktáva), Mgr. Ivo Chytil (vedoucí družstva a organizátor finále), z leva klečící: Daniel Sušeň (1.A), David Urbánek (3.A), Štěpán Hudeček (septima) a vepředu ležící: Martin Hlavinka (oktáva)

Mgr. Ivo Chytil 


Běh po stopách Jana Opletala 

Družstvo GJO LitovelV pátek 14. 11. 2014 se uskutečnil XXVI.ročník běhu Po stopách Jana Opletala a Memoriál Jiřího Vaci, který každoročně pořádá kabinet tělesné výchovy Gymnázia Jana Opletala v Litovli. Závodu se zúčastnilo 93 závodníků ve 12 družstvech. Z tohoto počtu v žákovské kategorii startovalo 7 a v dorostenecké 5 smíšených družstev ze škol v Litovli, Uničově, Nákle, Olomouci, Zábřehu a v Šumperku. Litovelské gymnázium v žákovské kategorii reprezentovali žáci nižšího stupně osmiletého gymnázia B. Nýdecká v roli kapitánky družstva, V. Cetkovský, N. Čampišová, J. Nýdecký, P. Lakomý, A. Osička, M. Foretová, M. Havlíček a T.Sedlářová. V dorostenecké kategorii závodili studenti vyššího stupně gymnázia Z. Polášková, M. Papula, M. Šťastný-kapitán, D. Kux, I. Saparová a  B. Podsklanová.  Závod se lépe vydařil našim atletům v kategorii dorostu,  kteří skončili v této konkurenci na krásném 3. místě za Gymnázíem Šumperk a Gymnáziem Zábřeh. V žactvu dominovali závodníci ze ZŠ Vítězná Litovel před ZŠ Heyrovského Olomouc a před ZŠ Uničov, Pionýrů. Poděkování patří Ing. Číhalovi za sponzorské zajištění dopravy závodníků autobusy na jednotlivé úseky štafety a KÚ Olomouckého kraje za finanční pokrytí organizace závodu a cen pro všechna družstva.

PaedDr. S. Rozsypalová 


Projekt Poznáváme Liovelské Pomoraví ze sedla 2014

Tercie 2014Ve dnech 23. a 24. září se třída tercie vydala na „cyklokurz". Před zahájením jsme se rozdělili do tří skupin, z nichž každou vedl jeden kapitán, který také určoval trasu. První den byl cílem našeho putování Hynkov. Každá skupina vyjela svou cestou, doprovázena dvěma učiteli. My jsme se vydali příjemnou trasou přes Příkazy. Když se všichni sešli na Hynkově, udělali jsme si přestávku a dozvěděli jsme se něco zajímavého o tom, jak se zachovat v případě různých zranění. Potom nás už čekal krátký návrat do Litovle. Druhý den nás čekala o poznání těžší trasa s cílem na Nové Vsi. Naše skupina se dokonce vydala přes nejvyšší vrch Litovelska Rampach, který také úspěšně zdolala. Na Nové Vsi jsme se účastnili "technické soutěže", jež spočívala v překonání několika překážek na kole, samozřejmě na čas. Poté jsme se vrátili do Litovle a ukončili jsme tak letošní cyklokurz.

Mirko Spurnik 


Třemešek 2014

Žáci kvinty a 1.A se zúčastnili tradičního seznamovacího kurzu v Třemešku u Oskavy. Prohlédněte si fotogalerii! 


Kvartáni se naučili pádlovat 

kvarta na Moravě23. a 24. 6. probíhala na řece Moravě výuka kanoistiky pro žáky kvarty. Tradiční školní projekt má název Na vodě je nám hej. V pondělí se trénovaly základy pádlování na loděnici v Litovli, v úterý pak proběhl křest ohněm v podobě splutí úseku Moravičany - Litovel včetně jezu u Templu. Přežili nakonec všichni :-)

Mgr. Zdeňka Hanáková

 

 


Cykloturistika tercie 2014

třída tercie GJO na kolech

Ve dnech 19. a 20. 6. proběhl tradiční školní projekt pro žáky tercie: Poznáváme Litovelské Pomoraví ze sedla. Žáci byli rozdělení do 2 skupin a měli za úkol si naplánovat trasu a objet ji tak, aby se vždy celá třída na čas sešla u jezu na Hynkově a druhý den u pískovny na Nové Vsi. Tam se potom plnili různé úkoly. Prní den to byli ukázky prní pomoci a na Nové Vsi se jela soutěž v jízdě zručnosti. Počasí nám přálo, takže si kola snad všichni užili.

Mgr. Zdeňka Hanáková


Vltava 2014 - neutopili jsme se :-)

septima a 3.A na VltavěVe dnech 1.-6. 6. 2014 absolvovaly třídy septima a 3.A sportovně turistický kurz na řece VltavěReportáž o celé akci napsala Lenka Látalová a fotografie do obsáhlé fotogalerie pořídil Ivo Chytil.

 

 

 

 


Turnaj v míčových hrách dívek

druzstvo sekundyDne 7. 3. 2014 proběhl v hale ZŠ Vítězná, Litovel již tradiční turnaj v míčových hrách dívek nižšího gymnázia a základních škol. Naši školu reprezentovaly výběry dívek primy ve vybíjené, sekundy a tercie v přehazované a kvarty doplněné o nejlepší volejbalistky z nižších ročníků ve volejbalu. Všechna družstva dosáhla shodného velmi pěkného stříbrného umístění!

Mgr. Ivo Chytil
Vyhráli jsme volejbalový turnaj prof. Cveka

pohár prof. CvekaDne 21. 11. 2013 se na Slovanském gymnáziu v Olomouci uskutečnil tradiční turnaj ve volejbale smíšených družstev středních škol - memoriál prof. Stanislava Cveka, který se nám podařilo poprvé vyhrát! Tým GJO hrál ve složení: Tomáš Rogl (4.A), Šárka Šenková (kvarta), Kateřina Mikulková, Karin Urbánková, Barbora Pinkasová (oktáva), Zbyněk Plachý (3.A), Václav Krňávek, Pavlína Kunovská (1.A), Eliška Nakládalová (2.A). Na 2. místě skončilo Gymnázium Šternberk a na 3. pořádající Slovanské gymnázium. Vybojovali jsme tento krásný putovní pohár.

Fotogalerie z turnaje.

Mgr. Zdeňka Hanáková Běh Po stopách Jana Opletala a Memoriál Jiřího Vaci

Běháme již čtvrtstoletí

Naše družstvoV pátek 15. 11. 2013 se uskutečnil XXV.ročník běhu Po stopách Jana Opletala a Memoriál Jiřího Vaci, který každoročně pořádá kabinet tělesné výchovy. Závodu se zúčastnilo 108 závodníků ve 14 družstvech. Z tohoto počtu v žákovské kategorii startovalo 8 a v dorostenecké 6 smíšených družstev ze škol v Litovli, Uničově, Bílé Lhotě, Olomouci, Zábřehu a v Šumperku. Litovelské gymnázium v žákovské kategorii reprezentovali žáci nižšího stupně osmiletého gymnázia B. Nýdecká, Š. Šenková,V. Juráš, , P. Lakomý, A. Osička, B. Dimovová,  M.Havlíček, M. Kalabisová a v roli kapitána A. Zlatníček. V dorostenecké kategorii pak studenti vyššího stupně gymnázia Z.Polášková, D. Kux, kapitán M. Hlavinka, M. Šťastný, I. Rosmanová a D. Čunderlová.  Závod se lépe vydařil našim žákům, kteří skončili v této konkurenci na krásném 2. místě za ZŠ Heyrovského Olomouc a před ZŠ Vítězná Litovel. V dorostu dominovali studenti Gymnázia Šumperk před Gymnáziem Uničov a Gymnáziem Zábřeh. Naši dorostenci doběhli šestí.

Poděkování patří panu Ing. D. Číhalovi za sponzorské zajištění dopravy závodníků autobusy a KÚ Olomouckého kraje za finanční pokrytí organizace závodu a cen pro všechna družstva.

 PaedDr. S. Rozsypalová 


11. ročník turnaje míčových her dívek

hala ZŠ Vítězná - 1. 3. 2013

družstvo kvartyV prestižním turnaji okolních škol se nám podařilo opět zvítězit ve volejbale! Ve vítězném družstvu hrály dívky z výběru nižšího gymnázia: Šárka Šenková, Katka Kohoutová, Leona Holínková, Míša Nemravová, Johana Kuklová, Barča Podsklanová, Inka Koutná, Viola Hubáčková.

První místo rovněž obsadily naše nejmladší ve vybíjené, kde s velikým nasazením hrály primánky:Karolína Bártová, Gabča Nakládalová, Verča Svozilová, Valerie dela Rentiére, Eliška Hrachovcová, Viktorka a Barča Dimovovy, Julie Rožková, Lucie Kunová, Johana Novotná, Kateřina Šléglová a Laila Malohlavová.

Na 2. místě se v přehazované umístily holky z tercie a na 3. místě rovněž v přehazované žákyně sekundy.

PaedDr. S. Rozsypalová


 

Memoriál prof. Cveka

naše družstvoDne 21. 11. 2012 se naše družstvo ve složení M.Jančí, R. Kubíček, A. Májek, Š. Pučálka, I. Koutná, E. Nakládalová, Š. Šenková, T. Rogl a K. Šafářová zúčastnilo XX.ročníku volejbalového turnaje smíšených družstev.

Po zisku 2. místa ve skupině, která se hrála na SŠZe v Olomouci jsme postoupili do finálové skupiny, kde jsme v tělocvičně Slovanského gymnázia prohráli s gymnáziem Hejčín a vybojovali tak krásné 2.místo z celkového