Školní kronika

Projektový Londýn 

Účastníci projektuVe dnech 5.-10. října 2015 se 10 žáků GJO s doprovodem 2 pedagogů zúčastnilo jazykově-poznávacího zájezdu do Londýna. Zájezd byl financován z operačního programu Vzdělání pro konkurenceschopnost (Výzva 56:  Zvyšování čtenářských a jazykových dovedností, CZ.1.07/1.1.00/56.2366). Pobyt zahrnoval výuku anglického jazyka v rozsahu 12 hodin ve škole Twin Group Greenwich, která probíhala po tři dopoledne. Odpoledne a ve zbývajícím volném dni studenti navštívili Westminster Abbey, St. Paul's Cathedral, British Museum a další významné pamětihodnosti, svezli se na London Eye i lodí po řece Temži a také shlédli legendární muzikál Les Misérables ve West Endu.

 Přečtěte si i postřehy a komentáře žáků nebo reportáž M. Květoňové shrnující celý pobyt.

 

J. Harnošová, L. Schulzová

 


Paříž-Londýn 2015

GJO v PařížiVe dnech 17.–24. 9. 2015 se čtyřicítka studentů GJO vypravila již po páté na výtvarně poznávací zájezd do Paříže a Londýna. Obě města prošli křížem krážem, těšili se pohledem na proslulé památky, objevovali poklady slavných muzeí a vychutnávali atmosféru rušných bulvárů i tajuplných zákoutí a uliček.

Podívejte se na fotogalerii, která jejich cestu mapuje.

Věra VoglováPrima seznamka 2015

Prima seznamka 2015Žáci primy vyrazili ve čtvrtek 3. září do okolí Bočkových děr u Mladče. Prostřednictvím her a aktivit v přírodě se poznávali navzájem. Následně byli v kulisách Rytířské síně slavnostně pasováni na certifikované primány. Obřad prováděli studentky ze čtvrtých ročníků.

V pátek 4. září pak Prima seznamka pokračovala v Litovli návštěvou muzea a poznáváním města vycházkou včetně vyhlídky z radniční věže.

Nezbývá než si přát, ať se primánům ve škole líbí a ve studiu daří.

Tomáš Pospíšil


SOČ 2015 - další postup

Vyhlášení výsledkůHelena Ženožičková, postoupivší z okresního kola do krajského, opět zabodovala a ve velké konkurenci dokázala získat 2. místo. Zajistila si tak postup do celostátního kola soutěžní přehlídky prací středoškolské odborné činnosti v oboru zdravotnictví s dílem Výzkum vlivu nápojů s vysokým obsahem kofeinu na odolnost a barvu skloviny.

S. Rozsypalová
Projekt Pohyb do škol a tradiční Majáles 

Dne 12. 5. proběhl projektový den Pohyb do škol a odpoledne tradiční studentský Majáles

Výstup na EverestHlavním cílem projektového dne bylo zapojení celé školy do nějaké pohybové aktivity. Realizovali jsme soutěž Výstup na Everest, kde bylo úkolem všech žáků dané třídy v časovém limitu 20 minut co nejvíce krát vyjít a sejít školní schodiště. Sčítaly se výškové metry zdolané každou třídou a také celkově za školu. Výsledky se průměrovaly na žáka podle počtu žáků ve třídě a poté byly vyhlášeny nejlepší třídy (1. sexta, 2. kvinta, 3. 2.A) i nejlepší jednotlivci – horolezci (1. J. Kozák, 2. V. Juráš, 3. O. Línek, V. Štainer a M. Šťastný). Celkově škola zdolala Mt. Everest 3,8 krát nahoru.

Doplňkovou aktivitou byla komunikační hra Jak dědeček měnil až vyměnil, kreativní Filmový plakát a na vyzkoušení Slackline - chození po lajně v parku.

Majáles 2015Odpoledne třídy výbornými scénkami představili téma Majálesu - své oskarové filmy. Porotu tvořil učitelský sbor z Bradavic. Absolutním vítězem byla nakonec vyhlášena třída sexta se svou groteskou, ale i ostatní třídy společně se svými třídními učiteli předvedli úžasné a zábavné výkony herecké výkony, pohybové choreografie nebo kostýmy. Králem Majálesu byl zvolen David Urbánek, který si vybral svou královnu Kateřinu Štafovou.

Zdeňka Hanáková Exkurze Praha 2015

2.A a sexta v PrazeVe dnech 6. a 7. května navštívili žáci 2. A a sexty Prahu. Návštěva to byla vskutku vydařená, což dokazovaly i rozjuchané vagony Českých drah, které třídy odvážely zpět na Moravu. Program byl nabitý a o zážitky nebyla nouze. Nohy si sice stěžovaly, ale sloužily dobře.

První den hudebníci prošli místa spjatá s bohatou minulostí slavných skladatelů a procházku završili pohledem na Prahu z Petřínské rozhledny. Výtvarníci se vydali do Veletržního paláce. Důležitou událostí byla prohlídka Národního divadla, na kterou se již vydali všichni společně. Někteří se tam vrátili znovu ve večerních hodinách, aby zhlédli La traviatu a zaposlouchali se do krásných Verdiho melodií. Jiní dali přednost absurditě a vydali se na Havlovu Zahradní slavnost do Stavovského divadla.

Druhý den začal vskutku královsky, když se obě třídy prošly cestou, jíž v minulosti projížděli nastávající čeští králové ke korunovaci.  Sexta ovšem historie ještě neměla dost, a tak se za doprovodu profesorky Svozilové vyšplhala na Vítkov, aby zakusila i něco z novějších českých dějin. Plni zážitků se v podvečerních hodinách posadili studenti s vyučujícími do vlaku, který je v pořádku dovezl zpět na Moravu.

Iva Morongová


Filipojakubská noc

Čarodějnice v kvartěDne  30. 4. se žáci kvarty sešli ve škole dvakrát. Kromě obvyklého vyučování se na gymnáziu konal rej čarodějnic a jiných divných bytostí.  Po maratonu her si účastníci za školou opekli buřty a poseděli při kytaře až do tmy. Následovala stezka odvahy v setmělých prostorách školy a projekce strašidelného filmu. Rána se všichni dočkali ve zdraví a po úklidu sdílených prostor se spokojeně rozešli do svých domovů. 

Hana Dudíková


Vítězství v okresním kole SOČ

Helena ŽenožičkováHelena Ženožičková, žákyně septimy, se zúčastnila okresního kola soutěžní přehlídky prací středoškolské odborné činnosti v oboru zdravotnictví s prací Výzkum vlivu nápojů s vysokým obsahem kofeinu na odolnost a barvu sklovinyZvítězila a postoupila do krajského kola. Blahopřejeme!

Svatava RozsypalováDen výměny učitelů

Žáci učiteliTento projekt „Den výměny učitelů“ proběhl 27. 3. 2015 v rámci oslavy Dne učitelů. Žáci se rozhodli vyměnit si role s vyučujícími a vyzkoušet si vystoupit před svými spolužáky a zaučit si své oblíbené předměty. Ve většině hodin panovala dobrá nálada a plné pracovní nasazení. Žáci si někde připravili pracovní listy, jinde křížovky, pexesa, prezentace na dataprojektoru, zábavní fyzikální kufr, hry na povolání ve španělštině s pantomimou, písničky v cizím jazyce apod.

Projekt splnil hlavní cíl a to aby si jak učitelé, tak i žáci vyzkoušeli něco nového, pobavili se a naplnili zásadu Jana Amose Komenského „ŠKOLA HROU“.

Ivo Chytil


Spartakus

1A v divadleV pondělí 30. března navštívili studenti 1. A a kvinty balet Spartakus arménského skladatele Arama Chačaturjana, který uvádí Moravské divadlo Olomouc. V díle pojednávajícím o největší vzpouře gladiátorů v Římské říši Chačaturjan plně uplatnil svůj osobitý styl vycházející z arménských lidových písní a tanců.

Pro některé studenty to bylo první setkání s baletem a proto mě potěšilo, že zvolené představení mělo mezi studenty značný ohlas. Ocenili napínavý děj, dramatickou hudbu střídající se s lyrickými pasážemi a v neposlední řadě vynikající výkony hlavních představitelů. 

Jitka Harnošová


Pomoc Africe 2015

Pomoc Africe - certifikátyV rámci Dne otevřených dveří na našem Gymnáziu Jana Opletala tak, jako každý rok, vybírala třída kvinta peníze pro nemocné děti v Africe. Každý ze třídy se nějak zapojil – napekli jsme cukroví a palačinky, uvařili čaj a kávu, vyrobili vánoční ozdoby a různé užitečné maličkosti a vše jsme poté prodávali před naší učebnou 103. Práce bylo mnoho, ale každý se s chutí zhostil svého úkolu a vše proběhlo bez nejmenších problémů. Vybrané přes tři tisíce korun svědčí o tom, že útrapy a nesnáze lidí v Africe nám nejsou ukradeny a jsme ochotni přispět něco ze svého na jejich podporu.

Rádi pomáháme, tak děkujeme, že nás podporujete!

V rámci organizací UNICEF – Dárky pro život a Člověk v tísni jsme pořídili: Školní pomůcky pro 7 dětí, Kudrnatou ovečku, Sazenice stromků, Zdravé dětství, Očkování proti spalničkám pro 100 dětí, Souprava první pomoci

Vojta Juráš


Budeme v televizi!

24. 09. 2014

diplom U6V úterý, 16. 9. 2014, se tým 5 studentů našeho gymnázia zúčastnil natáčení nového soutěžního pořadu „U6 – úžasný svět techniky“ v areálu Dolní oblasti Vítkovice v Ostravě. Odvážní studenti tercie – Valerie de la Renotiére, Julie Rožková, Vojtěch Cetkovský, Adam Osička a Tomáš Sklenář – po velmi vyrovnaném boji nakonec podlehli týmu kvarty z Gymnázia Jana Pivečky ve Slavičíně. Soutěž byla zaměřena na znalosti fyziky, chemie, hledání souvislostí, šikovnost, obratnost a všeobecné informace ze světa techniky. Náš tým sice nezískal hodnotné ceny, zato si však odvezl nezapomenutelné zážitky a zkušenost z prostředí natáčení televizního pořadu. Pokud byste rádi shlédli vyrovnaný a napínavý souboj našeho týmu s týmem Slavičína budete mít možnost na programu ČT – D v pátek 21. 11. 2014. Ochutnávku atmosféry natáčení nabízíme ve fotogalerii.

Lucie Babišová


Nejlepší studenti zaslouží obdiv. Titul převzala i Eliška Málková

02. 09. 2014

Eliška Málková přebírá cenuStudentka 4.A a nyní již absolventka GJO Eliška Málková se umístila na třetím místě soutěže Nejlepší student, která již čtvrtým rokem oceňuje nejnadanější studenty středních škol České republiky.

Více informací a fotogalerie z předání cen.

 

  

 


Patrik Kuba hejtmanem

27. 06. 2014

Patrik Kuba, žák sexty, byl v pondělí 23. 6. 2014 jednohlasně zvolen na pozici hejtmana Zastupitelství mládeže olomouckého kraje (ZMOK). V zastupitelstvu mládeže celého kraje se stal vůdčí osobností, získal si  respekt zástupců ostatních středních škol olomouckého kraje. V následujícím ročním funkčním období chce ZMOK více otevřít přímému dialogu mladých lidí s aktivními politiky, kteří náš kraj zastupují na úrovni českého a evropského parlamentu. Za žáky i učitele blahopřejeme.

Eva Kuchařová 


3. nejlepší SOČka v kraji

15. 05. 2014

Žák Jan Skopal ze 4.A třídy se dne 14. 5. 2014 umístil na 3. místě v krajském kole SOČ v soutěžním oboru č. 17 - Filozofie, politologie a ostatní humanitní a společenskovědní obory s prací  „Identita jedince“. Místo není postupové (postupuje pouze 1. místo), ale je skvělou vizitkou uchazeče o studium na FF UPOL. Blahopřejeme.

Eva Kuchařová


Ukliďme svět

07. 04. 2014

Odpadky z Litovelského PomoravíDne 27. 3. se naše škola zapojila do každoročně konané celosvětové akce Ukliďme svět. Myšlenka této akce je prostá – mít čisté a pěkné životní prostředí. Za doprovodu pracovníka Domu dětí a mládeže Litovel se studenti 1. A vydali do Litovelského Pomoraví sbírat odpadky. Cestou přes Vrapač k Mladči se jim podařilo odpadky naplnit hned několik pytlů; mnohdy byli studenti překvapeni, jaké odpadky lze v chráněné krajinné oblasti nalézt. Akce je důkazem toho, že čisté životní prostředí není pro některé lidi zdaleka takovou samozřejmostí, jak by se mohlo zdát.

Jan Odehnal


 


Mladí globalisté - kvarta ve šk. roce 2013/14

Globaliste z kvartySetkání Mladých globalistů probíhalo jednou měsíčně. Potkávali se žáci litovelských škol na různých místech v Litovli, kde diskutovali o problémech města. Naši školu reprezentovali vybraní žáci Kvarty pod vedením Mgr. Ivo Chytila.

První schůzka s názvem „Co nás spojuje s minulostí“ se uskutečnila v muzeu v Litovli.

Diskutovalo se s Mgr. Robertem Najmanem na témata: čím jsou pro nás muzea, o čem vypovídají věci v muzeu uložené, která řemesla živila litovelské občany, znáš někoho, kdo sbírá staré věci? Navštívili jsme Muzeum harmonik v Litovli.

Druhá schůzka „Kam s ním?“ proběhla ve sběrném dvoře v Litovli. Dozvěděli jsme se od Radovana Šmída a Ing. Karla Zmunda vše o odpadu, např. kolik odpadu připadá na hlavu, jak s ním zacházíme, jakou barvu mají kontejnery na tříděný odpad, co všechno se dá najít mezi odpadky.

Po třetí jsme se setkali na litovelské sokolovně. Téma „Divadlo v Litovli žije“. Petr Linduška seznámil žáky s divadelním prostředím a zákulisím na sokolovně, s divadelní kronikou Sokola v Litovli, významem ochotnického divadla a použití hanáčtiny.

Čtvrtá schůzka na téma „Nejdražší tekutina“ proběhla na DDM Litovel pod vedením Ing. Pavla Sovy a Ing. Olgy  Žerníčkové. Žáci odpovídali na otázky typu: víš kolik procent z celkového množství vody na Zemi je pitné, jak těžké je pitnou vodu získat, jak s ní zacházíme, kde je voda opravdu nad zlato, jak a kde Litovel získává pitnou vodu.

Na páté schůzce u chaty Doubrava diskutovali žáci o péči o půdu a les pod vedením MVDr. Vojtěcha Grézla a Mgr. Václava Poláška ze správy CHKO na téma „Lesy, půda, myslivost“.

Poslední šestá schůzka proběhla na litovelské radnici s představiteli města. Téma bylo „Mládí Litovli“. Se starostou města Ing. Zdeňkem Potužákem a I. místostarostou Petrem Šrůtkem žáci volně diskutovali na různá témata – co mladým v Litovli chybí, čeho si mladá generace na Litovli váží, čím můžou mladí pomoct. Na závěr setkání si žáci prohlédli radnici. 

Mgr. Ivo Chytil


Majáles 2014

Majáles 2014Tak jako každý rok se i letos na naší škole konal Majáles. Všichni studenti nadšeně přijali zprávu o tom, že se letošním králem stal samotný největší Čech. Ano, správně! Nejedná se o nikoho jiného než o velectěného pana Járu Cimrmana.

Celý lid studentský byl pak velmi zarmoucen, když kočár našeho nového krále uvíznul v dopravní zácpě. Naštěstí Jeho Veličenstvo zastoupila jeho manželka královna Terezka a převzala korunovační klenoty. I přes všechny pokusy statečného krále Járy dostavit se na slavnost a přes všechnu naši neutuchající víru, že krále spatříme, se nakonec jeho příjezd nekonal a král se na Majáles bohužel nedostavil.

Všechny třídy poté předvedly ve svých scénkách na téma „Vysněná dovolená“ pozoruhodné výkony. Vyhodnocení nejlepší scénky bylo velikým překvapením, jelikož namísto jedné třídy vyhrály hned třídy dvě. O výhru v podobě dortu se tedy rozdělila třída kvarta a třída 2. A. 

Iva Kašparová a Marek Šťastný


Soutěž Evropa ve škole

Michaela NemravováV pátek 14. 3. 2014 se vybraní studenti našeho gymnázia zúčastnili slavnostního předávání ocenění v krajském kole výtvarného a literárního soutěžního projektu Evropa ve škole. Ceny byly předány v Galerii Domu dětí a mládeže v Olomouci.

Ocenění získali tito studenti:

  • za literární část:

2. kategorie: Vendula Lébová (prima) – 3. cena

4. kategorie: Irena Frélichová (septima) – čestné uznání

  • za výtvarnou část:

3.  kategorie: Michaela Nemravová (kvinta) -  čestné uznání

3. kategorie – kolektiv: Veronika Svozilová, Vojtěch Navrátil, Martin Srdýnko, Laila Malohlavová, Gabriela Nakládalová a Kateřina Šléglová (sekunda) – 3. cena

Všem gratulujeme a těšíme se na další úspěchy.

Mgr. A. Tichá


Projekt Edison

3. 3. 2014

účastníci projektu EdisonProjekt EDISON je jednou z aktivit mezinárodní studentské organizace AIESEC a spojuje mladé lidi odlišných kultur a národností, aby se seznámili s tradicemi a situací v jiných zemích, a stali se tak generací, která prolomí prohlubující se kulturní bariéru.

Název projektu je akronymum, t.j. za každým písmenem stojí slovo, ale stejně jako T. A. Edison přinesl svým vynálezem elektrické žárovky více světla do životů lidí, projekt po něm nazvaný má za cíl přinést více světla do našich  myslí.

Naše škola dostala nabídku se tohoto jedinečného projektu zúčastnit a samozřejmě ji plně využila. Ve dnech 17. - 21. 2 2014 tedy pobývalo na GJO a v rodinách studentů 7 mladých lidí /stážistů/ z různých zemí a kontinentů - konkrétně z Ruska, Indie, Austrálie, Indonésie, Vietnamu, Argentiny a Brazílie. Ve vyučovacích hodinách představovali formou prezentací své země, diskutovali se studenty na různá témata, ale také poznali spoustu věcí, které charakterizují kulturu naší země. Naučili jsme je české písně, tančit polku a nejen ve školní jídelně ochutnali české speciality, jako např. kynuté knedlíky.

Ukázali jsme jim rovněž naše město a okolí. Starosta Litovle ing. Zdeněk Potužák je hned v pondělí pozval na radnici a z její věže se jim naskytl první pohled na Litovel. Studenti oktávy je odpoledne seznámili s historií gymnázia a osudem Jana Opletala. Pak je provedli po zajímavých místech města a jeho blízkého okolí. Samozřejmě naši stážisté také navštívili Olomouc  a její historické památky a v Lošticích ochutnali sýrovou specialitu našeho kraje - tvarůžky. Reakce byly vesměs pozitivní.  Část pátečního dopoledne byla věnována návštěvě litovelského pivovaru, která byla, jak se ukázalo, ideálním zakončením jejich pobytu v Litovli. Škoda, že na ni nebylo víc času.

Loučení s našimi studenty nebralo konce, bylo dojemné a často doprovázené slzami, bylo však nutno zasáhnout, jinak by naši hosté zmeškali vlak, který je měl odvést k dalším cílům jejich pobytu v České republice.

Pro studenty gymnázia byl tento projekt skvělou možností poznat kulturu jiných, často velmi vzdálených, zemí, procvičit si angličtinu a třeba také navázat nová přátelství.

Můžeme se jen těšit na to, že v budoucnu budeme znovu zahrnuti do výběru škol, v nichž se projekt EDISON uskuteční.

Věra Voglová

 


Majáles 2013

šašci a králDne 10. května 2013 se dopoledne maturanti rozloučili se spolužáky z nižších ročníků, provedli pasování „třeťáků“ na „čtvrťáky“ a odebrali se připravovat na maturity. 

Ostatní studenti Gymnázia Jana Opletala se po obědě oblékli do masek a přesunuli do litovelského pivovaru. Tady začal majálesový průvod. Jednotlivé třídy se seřadily za kočár tažený koňmi. Průvod směřoval na náměstí Přemysla Otakara a dále pak ke škole gymnázia.

Před budovou školy za všeobecného veselí studentů proběhla korunovace, kdy král Majálesu 2012 starosta města Litovel Ing. Zdeněk Potužák, předal korunu a tím i roční vládu nad lidem studentským novému králi, řediteli litovelského pivovaru panu Lumíru Hynečkovi.

Téma Majálesu 2013 byly „vyučovací předměty“. Třídy se postupně prezentovaly králi formou scénky.  Prima „vyučovala“ dějepis, sekunda - chemii, Tercie - výtvarnou výchovu, Kvarta – český jazyk a literaturu, Kvinta – společenské vědy, 2.A – politickou výchovu, Sexta - zeměpis, Septima – Informační technologii, 3.A - biologii. Každá třída pak předala králi dar, související s předmětem, který prezentovala. Na oplátku od krále dostali také dárek.

Jako nejlepší masku král vyhlásil třídu 1.A, která „vyučovala“ biologii – vývoj člověka a předal jejím zástupcům hlavní výhru, velký dort.

Celou akci moderovali studenti Kvinty Iva Kašparová a Marek Šťastný a role královských šašků se velmi dobře zhostili studenti Tercie Petr Finger a Vladimír Navara.  

Fotogalerie

Mgr. Ivo Chytil


Máme nejkrásnější studentky!

Miss Maturita 2013

6. 4. 2013

Martina JančíSoutěž Miss Maturira je soutěž určená pro studenty středních škol, kteří jsou ve školním roce 2012/2013 v maturitním ročníku. Internetová soutěž probíhala od září do konce února. O korunku Miss usilovalo 114 dívek a o titul Mr. Maturant 22 mladých mužů.

Finalisté soutěže získali zajímavé ceny. Ve hře byl mimo jiné čtrnáctidenní jazykový pobyt včetně letenky, studium angličtiny, modelingový kurz, chytrý telefon, šperky, značkové kabelky a mnoho dalších výher.

Soutěž probíhala pouze na internetu, nekonaly se žádné castingy, disciplíny nebo předvádění. Podle organizátorů soutěže tak přijde ke slovu komunikační zdatnost soutěžících a také jejich schopnost přesvědčit okolí, aby pro ně hlasovalo.

Zvítězila studentka oktávy našeho gymnázia Martina Jančí!


Dívka roku 2013


Základní kolo celostátní soutěže
Dívka roku 2013 se konalo v Litovli 2. února 2013. Utkaly se dívky ve věku 13 - 15 let a podle hodnocení odborné poroty zvítězila Sirotina Polina z Olomouce (14 let), na druhém místě se umístila Šárka Zapletalová z Rýmařova (14 let) a třetí místo obsadila žákyně tercie našeho gymnázia Barbora Němcová z Litovle (14 let). Dívkou publika se stala taktéž žákyně tercie Radka Skopalová z Měrotína (14 let).

Soutěžící Dívky roku 2013Vyhlášení výsledků Dívky rokuMgr. Ivo Chytil

 

 

 

 


Soutěžní přehlídka mladých recitátorů - Memoriál Rosti Čtvrtlíka

8. 3. 2013

koláž z recitace
Občanské sdružení Čtvrtlístek, Gymnázium Děčín a Gymnázium Globe v Brně jsou vyhlašovateli celorepublikové soutěžní přehlídky mladých recitátorů. Oblastní kolo Memoriálu Rosti Čtvrtlíka se konalo v sobotu 2.3.2013 v Besedním sále Domu umění v Olomouci. Z dvanácti přihlášených vystupovalo 9 studentů z Olomoucka. V porotě zasedl RNDr. Jan Holpuch, náměstek olomouckého primátora, Pavel Novotný, herec Východočeského divadla Pardubice, Vendula Fialová, členka činohry Moravského divadla Olomouc, Mgr. Ivana Kleinová, bývalá ředitelkou Střední odborné školy podnikatelské PROFIT v Praze 3, jazyková redaktorka vydavatelství RF HOBBY, Mgr. Janeta Benešová, zakladatelka a realizátorka projektu.

V soutěži se na I. místě umístila Anežka Krejčí z Gymnázia Lipník nad Bečvou, na II. místě Adam Langer ze Slovanskéhogymnázia , na III. místě Dorota Samková z Církevního gymnázia Německého řádu a Tereza Tichá z Gymnázia Jana Opletala Litovel.

Recitátoři umístění na dvou prvních místech postupují do celorepublikového finále, které se koná 9. dubna 2013 v Městském divadle Děčín.  

Děkujeme za záštitu primátorovi statutárního města Olomouce Martinu Novotnému a všem partnerům za podporu. 

Mgr. Janeta Benešová 


Pomoc Africe 2

5. 3. 2013

Studenti třídy Tercie se rozhodli uspořádat sbírku pro podporu dětí v Africe. Na Den otevřených dveří 11. 12. 2012 připravili spoustu vlastních výrobků, které byly následně zakoupeny studenty a návštěvníky gymnázia. Vybraná částka činila 2551 Kč. Za tuto částku pořídili několik položek. Konkrétně výuku učitele, který bude předávat získané znalosti žákům, tablety na čištění velkého objemu vody a 20 slepic. Poděkování patří všem, kteří přispěli a pomohli tak zlepšit životní úroveň v Africe

Michal Zavadil, student tercie

darovací certifikátdarovací certifikátDarovací certifikát

 

 

 

 

 

 

 


 

Vánoční hvězda 2012

13. 12. 2012

vánoční hvězdaGymnázium Jana Opletala v Litovli je jedním z mnoha dobrovolníků při organizaci humanitární akce, kterou je sbírka Vánoční hvězda.

Akci pořádá neziskové občanské Sdružení rodičů a přátel hematologicky a onkologicky nemocných dětí, jehož primárním cílem je humanizovat prostory Dětského oddělení Fakultní nemocnice Olomouc, pomáhat dětem i jejich rodinám při pobytu na oddělení a zajišťovat rekondiční pobyty pro pacienty i jejich rodiny. Mezi další úkoly sdružení patří například i podpora a rozšiřování registru dárců kostní dřeně.

Sbírka Vánoční hvězda probíhá na mnoha místech Moravy a spočívá v tom, že zakoupením této krásné květiny každý přispívá přímo na konto sdružení a to pak konkrétně a účelně prostředky vynakládá. Akce byla založena v roce 1998, gymnázium se k ní připojilo v roce2002, aje potěšitelné, že každoročně její výtěžek roste. S konkrétními údaji se zájemci mohou seznámit na stránkách sdružení www.sancecz.org.

Naše škola však zapojením do dobrovolnické činnosti sledovala především cíle výchovné. Žáci a studenti se mohou blíže seznámit se skutečností, že nedaleko žijí méně šťastní vrstevníci, zakusí příjemný pocit, že mohou někomu pomoci a ti, kteří se přímo podílejí na prodeji i mimo školní prostory, získávají zkušenosti plynoucí z kontaktu se světem dospělých.

Myslím, že nejlepším vysvědčením  potvrzujícím zúročení výchovných kompetencí je skutečnost, že naše absolventka sama organizuje tuto sbírku na půdě vysoké školy, kde právě studuje.

Fotogalerie

Koordinátor sbírky: Milada Svozilová 


 

Evropa všude, kam se podívám

Fotografie Barbory ČamkovéVe středu 19. 12. 2012 byly vyhlášeny výsledky fotografické soutěže Evropa všude, kam se podívám, kterou připravilo zájmové sdružení právnických osob OK4EU.

Studenti soutěžili ve třech tematických kategoriích: Já a Evropská unie, Jak je Evropská unie vidět v mém regionu a Moje škola a Evropská unie. Během slavnostního vyhlášení výsledků se soutěžící setkali s porotci, kteří nejen ohodnotili jejich fotografie, ale motivovali je k další tvorbě a poradili jim, jak se mají vyvarovat nejčastějších chyb. Celé odpoledne doplnila výstava oceněných prací, které  budou putovat po středních školách v regionu.

Mezi oceněnými snímky je také fotografie studentky našeho gymnázia Barbory ČamkovéJejí snímek získal 3. místo v kategorii Jak je EU vidět v mém regionu.


Turnaj v Piškvorkách

14. 12. 2012

vítězové turnajeDo soutěže pro střední školy a 8. a 9. třídy základních škol s názvem pIšQworky se přihlásila i naše škola a to hned ve dvou soutěžních týmech. První tým byl složen z ostřílených veteránů z minulého roku a to: Radkem Kubíčekem, Janem Simonem, Janem Sléhou, Ondrou Štafou a Matějem Vymazalem. Který se mohl pyšnit vybočujícím jménem Homofóbní gayové. Zatímco do druhého týmu byli vybrání studenti po řádné školní kvalifikaci. V tomto týmu byli nasazeni: Marek Šťastný, Klára Strupková, Štěpán Hudeček, Robin Heidenreich a Petr Oháňka, kteří nás reprezentovali s neméně originálním názvem: Máme rádi čokoládu.

Den D nastal 12. listopadu, kdy jsme dorazili pod vedením paní profesorky Zdeňky Hanákové na místo konání školy VOŠ a SPŠE v Olomouci. Nejprve nás uvítal ředitel školy, poté se však chopil slova moderátor a zástupce pořádající organizace Student Cyber Games Ondřej Fiala a seznámil nás s pravidly. „Hraje se 5 proti 5, každý má jednoho soupeře z druhého týmu a hraje s ním 2 hry,  za každou výhru získává soutěžící 2 body pro tým, až všichni odehrají spočítají se body a tým s více body vyhrává.“ Další zásadní informace pro nás byla o první fázi hry typu swap a o rozlosovaní do skupin. Jak už to bývá GJO mělo to štěstí, že oba týmy byly zařazeny do stejné skupiny, kam patřil i tým domácích.

Nicméně naše škola neměla žádné slitování a na postupových místech ze skupiny se umístil tým Homofóbních Gayů i tým Máme rádi čokoládu. Následovalo čtvrtfinálové kolo, avšak pro čokoládový kádr bylo zároveň posledním. Ovšem homofóbní mužstvo ani jednou nepochybilo a krůček po krůčku si vydobylo trofej za 1. místo, postup z oblastního kola na krajské a společenskou hru od sponzora Albi Ušáci a paroháči.

Další boje o postup o celorepublikové kolo se konaly 20. listopadu na Obchodní akademii taktéž v Olomouci. I zde se nejprve týmy rozlosovaly do skupin a pak následoval známý pavouk. Bohužel první zápas jsme po drobné chybičce těsně prohráli 8:12 (rozhodovalo pouze jedno vítězství). S takto nalomenou psychikou se nám další hry doslova hroutily pod rukama... A vypadli jsme hned v základní skupině.

Zvláštní pochvalu si však zasluhuje náš neocenitelný hráč a opora týmu Radek Kubíček s bilancí 34:2 bodů po náš tým. 

Jan Simon, oktáva

 


Úspěšné sportovkyně, žákyně kvarty (2011-2012)

Martina Šenková

Martina se odmalička věnuje sportu . Ve třetí třídě začala hrát volejbal. První zkušenosti sbírala v oddílu TJ Tatran Litovel. V roce 2010 přestoupila do oddílu UP Olomouc. Hrála nejvyšší mládežnické celorepublikové soutěže. V minulém roce byla (2011) vybrána do reprezentace Olomouckého kraje na Letní olympiádu dětí a mládeže, kde družstvo vybojovalo 5. místo. Velký úspěch přišel letos, kdy v Českém poháru získala se svými spoluhráčkami 3. místo. V květnu se konalo zakončení celoroční soutěže Mistrovství republiky starších žákyň v Přerově. Zisk titulu vicemistryň republiky, tedy 2. místo, byl ohromným úspěchem pro olomoucké volejbalistky. Na tomto Mistrovství republiky byla Martina Šenková vyhodnocena jako nejlepší smečařka! Na základě těchto úspěchů byla nedávno nominována do širšího výběru reprezentace ČR

Sára Dimovová

Sára od roku 2006 závodně provozuje judo v olomouckém oddílu.. Za dobu své krátké sportovní kariéry dokázala zvítězit ve 185 zápasech na domácích i zahraničních turnajích. V současnosti je držitelkou 3 KYU – zelený pás.

V roce 2012 přestoupila do kategorie dorostenek a jako nejmladší účastnice Mistrovství České republiky juniorek v Hranicích dokázala překvapivě vybojovat stříbrnou medaili, když ve finále narazila na úřadující mistryni ČR. Na základě svých sportovních výkonů byla nominována do České reprezentace.

Zúčastnila se též Evropského poháru v Tveru (Rusko) a v Teplicích.

PaedDr.Svatava Rozsypalová (třídní učitelka)


 Soutěž SAPERE - vědět jak žít

V termínu 7.11.-10. 2. 2012 proběhlo školní kolo. Trojice studentek (Leibnerová Zuzana, Přidalová Petra, Kabešová Michaela), která se umístila na prvních třech místech nás reprezentovala v okresním kole. V okresním kole tato trojice obsadila 3. místo, které již bohužel není postupové. Veškeré výsledky okresních kol můžete shlédnout na http://www.saperesoutez.cz/1331278114-vysledky-okresnich-kol.htm.

Mgr. Vendula Maradová


Soutěž FINANČNÍ GRAMOTNOST

V termínu 9. 1.-16. 3. 2012 proběhlo školní kolo soutěže. Trojice nejúspěšnějších řešitelů (Madasová Adriana, Sova Adam, Hrbková Kateřina) nás bude reprezentovat v okresním kole, které proběhne v termínu 26. 3.-6. 4. 2012.

 Mgr. Vendula Maradová

 

Pomoc africkým dětem

28. 5. 2012

Žáci sekundy se rozhodli, že podpoří děti v Africe. Uspořádali tedy na Dni otevřených dveří charitativní sbírku a nakoupili DÁRKY PRO ŽIVOT: tablety na odčervení pro 1 000 dětí za 644 Kč, moskytiéru pro jednu rodinu za 120 Kč a očkování proti dětské obrně pro 50 dětí za 430 Kč. Celkem za 1 194 Korun Sekunda zachránila 1 060 lidských životů.

Certifikát o pomoci

Certifikát o pomoci

Certifikát o pomoci

 

 

 

 

 

 

 

Vojta Juráš, student sekundy


Celorepubllikový projekt středoškolských pěveckých sborů Celebration Jazz Mass 2011

14. 12. 2011

Celebration Jazz MassO víkendu 4. – 6. 11. 2011 se vydal PS Palora Gymnázia Jana Opletala do Litomyšle, kde se na půdě domácího sboru KOS v prostorách rozsáhlého a nově zrekonstruovaného Domova mládeže Střední pedagogické školy konalo soustředění 8 pěveckých sborů z celé ČR. Spolu se Swing bandem Chrudim jsme pod vedením Milana Motla připravovali nové nastudování jazzové mše Karla Růžičky s názvem Celebration Jazz Mass. Sezpívání a sehrání všech těles bylo nutné pro společné vystoupení 17. 11. na festivalu Festa iuvenalis v Praze u příležitosti oslav 22. výročí sametové revoluce. Celé tři dny se velmi intenzivně zkoušelo, abychom byli na premiéru v Praze připraveni co nejlépe. O několik dní později jsme se všichni znovu sešli v Praze. Původní vystoupení před Národní technickou knihovnou v Dejvicích se vinou počasí přesunulo do nedalekého kostela sv. Vojtěcha. 280 sborových zpěváků a sólistku Helenu Tamelovou doprovodilo 14 hudebníků (na klavír hrál sám Karel Růžička), vše řídil Milan Motl. Zaplněný kostel, neutichající potlesk a uznání autora bylo pro všechny zúčastněné dostatečnou odměnou za vynaložené úsilí. Další velké společné provedení se uskuteční 21. prosince v Litomyšli. V průběhu následujících měsíců navštívíme koncertní síně v Hradci Králové, Chrudimi, Litovli a v Olomouci.


Palora za hranicemi

14. 12. 2011

FrstenbergNa začátku školního roku 2011/2012 přijal pěvecký sbor Gymnázia Jana Opletala nabídku k účasti na mezinárodním třístranném německo-polsko-českém projektu s cílem přivést ke spolupráci tři amatérská hudební seskupení při přípravě a realizaci společných koncertů.

První setkání dvou ze tří účastníků se uskutečnilo o víkendu 1. a 2. října, kdy jsme na litovelském gymnáziu hostili polský PS Lycea Adama Mickiewicze v Glubczycích pod vedením sbormistra Tadeusze Eckerta. Předmětem společných zkoušek bylo nastudování rockového oratoria Eversmiling liberty dánských autorů Jense Johansena a Erlinga Kullberga. Příjemnou změnou v intenzivním zkoušení se tak stal koncert duchovní hudby, který uspořádaly v sobotu odpoledne společně oba sbory v kapli sv. Jiří.

O tři týdny později (v úterý 25. října) jsme pak vyjeli do německého Fürstenbergu. Přes počáteční jsme si nakonec celý zájezd maximálně užili – ať už se jednalo o výlety do měst Höxter, Holzminden či Hameln, proslulého legendou o Krysaři, či o všechny tři koncerty. První z nich se uskutečnil v kostele ve Walsrode, kde oba sbory vystoupily se samostatným repertoárem a na závěr společně s vybranými skladbami z rockového oratoria. Další dva se pak konaly na zámku ve Fürstenbergu, jejichž náplní už bylo pouze oratorium Eversmiling liberty. O sóla se postarali Olda Ballák, Hanka Filipová a Kamila Sittová z Česka, Magda Adamowicz, Marcin Winnicki a Krzysztof Malimon z Polska, doprovod obstaral Big Band z hudební školy v Holzmindenu pod vedením Alexe Käberiche, vše řídila Marcela Barvířová. Úspěch byl až nevídaný, vždy jsme se dočkali ovací vestoje. V neděli (30. 10.) se nám proto ani nechtělo odjíždět – nejen, že jsou Němci ohromně pohostinní a Německo krásné, sblížili jsme se s polským sborem a položili základ nejednomu lidskému i  uměleckému přátelství.

Prohlédněte si fotogalerii z této akce.


Běh po stopách Jana Opletala

16. 11. 2011

Běh po stopách Jana OpletalaDne 16. 11. 2011 se na naší škole konal již tradiční štafetový závod v běhu s názvem Po stopách Jana Opletala a Memoriál Jiřího Vaci. Letošní ročník se stal už dvacátým třetím v pořadí.

Prohlédněte si fotogalerii ze závodu.

V kategorii mladšího žactva si první místo vybojovalo (v tomto případě spíš vyběhalo) Slovanské Gymnázium Olomouc s časem 27:59 minut. Naše škola se umístila na pátém, tedy předposledním místě s časem 29:57 minut. V druhém závodě starších žáků jsme si vedli o něco lépe, obsadili jsme třetí místo. Vítězství v této kategorii dosáhli studenti Gymnázia Šumperk, kteří měli lepší čas než my o 2:29 minut.

Postřehy ze závodu očima závodníka

Ještě před tím, než nás odvezl autobus na naše úseky a také na samotný start závodu, dostala jsem od některých přihlížejících rady, na které nikdy nezapomenu: :-) „Musíš být maximálně druhá! Jestli budeš poslední, tak se radši vůbec nevracej!“ Doběhnutí do cíle svého úseku ale pro nikoho není tím posledním. Na zpáteční cestě se v autobuse každý naklání do uličky, protože chce sledovat průběh ostatních předávek štafety. „Je to on? Není to ten čtvrtý? Proč ho nepředběhne?“ Po chvílích napětí, nejistoty i naděje dojíždíme před gymnázium, kde sledujeme dobíhající závodníky. Čekáme i na vyhlášení mladší kategorie, i když o našem umístění, které mohlo být i lepší, už všichni víme.

Na závěr vám přejeme, ať máte mnoho sportovních úspěchů a naběháte hodně kilometrů.

Andrea Štědrá, Zuzana Polášková (žákyně kvarty)


Turnaj v pišQwokrách - zkřižte pera, pět vyhrává

8. 11. 2011

Naše vítězné družstvoDne 3. 11. 2011 se konal v Olomouci oblastní turnaj soutěže v pIšQworkách. Naši školu reprezentovalo patnáct studentů, kteří si sem vybojovali postup ze školního kola. Vytvořili tři pětičlenné týmy a své piškvorkové dovednosti jeli předvést hráčům ostatních škol. Oblastního kola se zúčastnilo deset týmů Olomouckého kraje. V prvním kole (skupinovém) obstály všechny tři naše týmy a postoupily tak do tzv. pavouka. Ke vší smůle se hned v prvním zápase dva z nich utkaly proti sobě. Nicméně, zbylým dvěma týmům se podařilo postoupit až do semifinále, ve kterém se jeden z našich týmů umístil na čtvrtém místě. Finálového zápasu se tedy zúčastnil poslední náš tým, který se ovšem nenechal zahanbit a bez zaváhání vyhrál. Vítězný tým ve složení Dalibor Feit, Radek Kubíček, Jan Krejčí, Kateřina Řmotová a Petr Šipka postupuje do krajského kola, které se bude konat 24. 11. 2011 opět v Olomouci.

Kateřina Řmotová, oktáva

Prohlédněte si fotogalerii z turnaje.

Herní klub

Vítězové piškvorek vybojovali pohár a stolní hru Hexteto, která se stala součástí her školního Herního klubu. Gratulujeme a děkujeme, protože každý z vás může přijít a tuto hru si zahrát společně s mnoha dalšími hrami. Herní klub bude fungovat každé pondělí po vyučování. Bližší informace získáte v kabinetu TV (dveře č. 101) u Mgr. Venduly Maradové.

 


Poznávací zájezd do Paříže a Londýna

15.-23. 9. 2011

Turisti..Více se dozvíte v reportáži Kristýny Tejkalové..a můžete si prohlédnout i fotogalerii ze zájezdu.

 

 

 

 

 


Turnaj v míčových hrách dívek, ZŠ Vítězná

23. 3. 2011

Dne 23. 3. 2011 se 30 dívek našeho gymnázia zúčastnilo turnaje v míčových hrách jako hráčky nebo rozhodčí. Soutěžilo se ve vybíjené, přehazované a odbíjené.
Družstvo primy obsadilo 3. místo (vybíjená), sekunda skončila na 3. místě v přehazované, tercie se umístila na 2. pozici rovněž v přehazované a nejlepší byl náš výběr volejbalistek z nižšího gymnázia, kdy dívky vybojovaly 1. místo.
Volejbalistky hrály v sestavě: Čunderlová Jitka, Šenková Martina, Šenková Šárka, Koutná Inka, Kohoutová Katka, Křesalová Sylvie, Hubáčková Natálie a Frélichová Irena.

Fotogalerie z turnaje

PaedDr. S. Rozsypalová


Lyžařský kurz 1.A a kvinta

18. 3. 2011

Jako každý rok, tak i tento, jsme se třída kvinta a 1.A vydali na lyžařský kurz do Klepáčova. Na naši chatu Ztracenku jsme přijeli kolem 11 hodiny, vybalili jsme se a šli jsme se naobědvat. Po oběde jsme ve dvě hodiny měli sraz a šli jsme na svah, kde jsme byli rozděleni do družstev. Byla dvě lyžařská družstva a jedno snowboardové. V pondělí ráno jsme se hned po snídani vydali na sjezdovky. Každý večer jsme měli různé přednášky o tom, jak správně namazat běžky, jaká je ta pravá výbava na lyžování a jak dobře jezdit na snowboardu. Po přednášce jsme každý den jiná skupina dostali za úkol vymyslet program pro ostatní. Hráli jsem různé hry např. pantomimu, smeták a jiné. Ve středu dopoledne jsem se vydali poprvé na běžky. Protože třetí den bývá kritický, odpoledne jsem nešli na svah, ale měli jsme po skupinách postavit sochu ze sněhu. Postavili jsme slona z porcelánu, gympl a želvu s hadem. Ve čtvrtek dopoledne jsem šli na svah a ten den snad každý spadl a stal se i první vážnější úraz, ale naštěstí to skončilo asi jen slabým otřesem mozku. Odpoledne jsme se vydali na běžkách na výlet na nedaleký Skřítek, kde jsme si dali pohár a jeli jsme zpět. V pátek se konaly závody jak na běžkách tak i na lyžích a snowboardech. Večer bylo vyhlášení závodů a poté jsme měli diskotéku. V sobotu jsme se dopoledne sbalili a vydali se společně autobusem do Litovle. Všem účastníkům se kurz líbil a všichni jsme si ho užili.

Fotogalerie z kurzu

E.V., S.R.


Soutěž o NEJ záložku do knihy

31. 1. 2011

Plakát soutěže V prvním pololetí školního roku 2010/2011 byla vyhlášena soutěž, která měla za úkol vzbudit v žácích, hlavně nižšího gymnázia, zájem o četbu a knihy vůbec. Žáci sami tvořili do knih záložky, které byly následně vystaveny v prostorách školy. Vyhodnocení soutěže proběhlo k 31. 1. 2011, hlasování o nejoriginálnější záložku se účastnili žáci a učitelé gymnázia.

Vyhlášení výsledků

Nižší gymnázium: 1. místo Michaela Blehová (prima), 2. místo Aneta Zavadilová (prima), 3. místo Inka Saparová (sekunda)
Vyšší gymnázium: 1. místo Tereza Tichá (1.A)

Fotogalerie záložek

Za netradiční výtvory všem děkují
Eva Klimešová a Michaela Hradilová


Soutěž Mladý Démosthénes

19. 1. 2011

Výřečnost je ozdobou ducha - Oratio cultus animi est.
Na dni otevřených dveří našeho gymnázia mi bylo ctí se zúčastnit jako časový měřič soutěže Mladý Démosthénes. Této řečnické soutěže se měli možnost zúčastnili žáci primy, sekundy, tercie a kvarty, žáci nižšího gymnázia. Porota se skládala z aktivních žaček - debatérek, které navštěvují debatní klub u paní profesorky Hradilové, která již zmíněný klub vede. A jak to vlastně všechno probíhalo? Soutěžící chlapci a dívky popustili uzdu své fantazii a vytvořili nadmíru skvostná díla od zážitků ze svého života až po vědecké, odborné a filozofické úvahy. A právě na dni otevřených dveří své příspěvky předvedli před porotou. Každý měl 20 sekund, které buď prožil v plamenech, nebo v oblacích, to si každý nechal pro sebe a nedával na sobě nic znát. Věřte, neměli to jednoduché. Třída byla přeplněna zvědavci, fanoušky či netrpělivými účastníky řečnického klání. Rozhodování bylo velice těžké, protože každý človíček byl něčím jedinečný.

Tři ocen