Úvodní stránka školy

Novinky

Americký diplomat na Gymnáziu Jana Opletala

14. 06. 2019

V úterý 11. června navštívil naše gymnázium kulturní atašé Velvyslanectví Spojených států amerických pan Erik W. Black. Během přednášky a následné debaty, která se nesla ve velmi přátelské atmosféře, se pan Black podělil se studenty o své životní zážitky a bohaté profesní zkušenosti. Více informací najdete zde.

Romana Jurášová

S Erasmem+ do Wroclawi

03. 06. 2019

Koncem května se čtyři naše studentky – Eliška Hrachovcová (septima), Denisa Chytilová, Tereza Kocvrlichová a Kateřina Pacholíková (všechny ze 3. A) – zúčastnily studijního pobytu v polském městě Wroclaw. Umožnil jim to program Erasmus+, do nějž je škola zapojena spolu s partnerskými školami z měst Mainz (Německo), Nort-sur-Erdre (Francie), Wroclaw (Polsko) a Pécs (Maďarsko). Program je financován z prostředků Evropské unie. Více informací najdete zde.

Jiří Kaňák

Sborové ro(c)kování

03. 06. 2019

PS PALORA uzavřel letošní školní rok v sobotu 1. června na velké open air sborové akci na Horním náměstí v Olomouci. Přijali jsme pozvání paní Lenky Dohnalové na Sborové ro(c)kování v rámci závěrečného dne Svátků města a písní 2019 a užili si skladby skupin Beatles a Queen ve společnosti pěveckých sborů Ars Brunensis, Komorní sbor Lenky Dohnalové, Altitudo, Primavera, Atlantic Girls Choir, Pěvecký sbor Gymnázia Hejčín a Proměny.

Marcela Barvířová 

Zlatý list – krajské kolo

31. 05. 2019

V krajském kole soutěže, která se konala v prostorách rozária a botanické zahrady v Olomouci dne 17. 5., se primánům podařilo obsadit úžasné 3. místo v obrovské konkurenci dalších 12 družstev - vítězů místních kol. Školu reprezentovali: H. Gottfried, F. Stratil, V. Freml, K. Hamouz, R. Kloss a H. Hlavinková. Blahopřejeme.

Svatava Rozsypalová

Mistrovství ČR v grafických disciplínách - Ostrava, 2019

31. 05. 2019

Přes 380 závodníků se v březnových krajských kolech pokusilo získat jednu z 60 nominací na mistrovství České republiky v grafických disciplínách. To proběhlo 14. - 15. května v Ostravě. Soutěž proběhla ve čtyřech disciplínách - opis textu, korektura textu, záznam mluveného slova a wordprocessing. Třem soutěžícím se podařilo nominovat ve všech disciplínách, mezi nimi byl i Štěpán Kratochvíl (4. A). Další informace najdete zde.

Kajakářka Barbora Dimovová pojede na Evropské hry

30. 05. 2019

Mimořádně perné období má za sebou studentka septimy kajakářka Barbora Dimovová. Její náročná příprava zahrnovala deset týdnů na soustředěních v Česku, Rakousku, Španělsku a Itálii, kde najížděla tréninkové kilometry. Od poloviny dubna absolvovala kolotoč závodů na Kamenici, Čeňkově pile a v Račicích. Zde dokázala vybojovat reprezentační dres jak ve sjezdu na divoké vodě, tak i v rychlostní kanoistice. Mimořádně úspěšné období završila v sobotu 18. května na Mistrovství Evropy ve sjezdu na divoké vodě ve Slovinsku, kde získala zlatou medailí ze závodu družstev. V současnosti tráví Barbora většinu svého času v Národním olympijském centru v Račicích, kde finišuje přípravu na Evropské hry, které se konají od 23. června v běloruském Minsku. Přejeme jí hodně úspěchů.

Geograficko – geologická exkurze Rejvíz 2019

28. 05. 2019

Exkurze určená žákům kvarty se konala 9. až 11. května. První den jsme za pošmourného počasí vyrazili vlakem do Jeseníku a odtud autobusem do Zlatých Hor. Navštívili jsme tamní muzeum, občerstvili se a pěšky pokračovali ke zlatorudným mlýnům. Po jejich prohlídce nás čekal náročnější výstup na Rejvíz. Další informace o průběhu exkurze najdete zde.

Tomáš Pospíšil

2.A navštívila minizoo DDM Litovel

28. 05. 2019

Třída 2.A navštívila v rámci výuky biologie živočichů Dům dětí a mládeže v Litovli. Zde jim vedoucí chovatelského kroužku Ing. Pavel Sova představil spoustu zajímavých živočichů z řad hmyzu, měkkýšů a plazů. Seznámil je s typickými znaky a chovatelskými nároky jednotlivých zvířat. Překvapivě si mnozí studenti vyzkoušeli přímý kontakt se zvířetem jako strašilkou, ještěrkou nebo hadem. Během návštěvy druháci vyplňovali pracovní listy na téma teraristika.  Soudě podle jejich reakcí, si jistě kromě poznání zajímavých tvorů odnesli i nevšední zážitek.

Tomáš Pospíšil

Majáles 2019

20. 05. 2019

Ve středu 15. května se konal již tradiční Majáles našeho gymnázia. Králem letošního Majálesu byl zvolen radní města Litovel pan Jiří Kohout. Celá akce se navzdory uplakanému a poměrně chladnému charakteru počasí velice vydařila.

Ivo Chytil

Zlatý list

14. 05. 2019

Dne 9. 5. 2019 za celodenního deště se v Litovli v okolí chaty Doubravka konal již 47. ročník přírodovědné soutěže Zlatý list. Naši školu reprezentovali v kategorii mladších žáků H. Gottfried, F. Stratil, V. Freml, K. Hamouz, R. Kloss, a V. Pospíšil (prima). Ve velmi početné konkurenci se jim podařilo zvítězit a postoupit do krajského kola. Starší kategorie reprezentována O. Cetkovským, P. Žampachem, Š. Holadou (tercie) a O. Oprštěným, V. Mrnkou, J. Kořenovským (sekunda) vybojovala 2. místo. Gratulujeme a přejeme hodně úspěchů v dalším kole!

Svatava Rozsypalová

Rebelky z GJO

14. 05. 2019

Do posledního místečka zaplněná aula se stala dějištěm letošního výročního koncertu. Hity z písničkového retrofilmu let 60. Rebelové s doprovodnými choreografiemi posluchače nadchly a potlesk nebral konce. Posluchačům děkujeme za přízeň, přejeme krásné léto a těšíme se na potkanou při podzimní repríze.

Marcela Barvířová

Mezinárodní soutěž INTERSTENO 2019

13. 05. 2019

Více než 1200 soutěžících a 29 zúčastněných zemí světa. Tato čísla charakterizují letošní ročník mezinárodního online šampionátu INTERSTENO v opisech textu na počítačové klávesnici. Celkem s 16 jazyky (mimo jiné turečtina, ruština, finština a další) si museli účastníci poradit mezi 1. dubnem a 6. květnem 2019. Naši školu reprezentoval Štěpán Kratochvíl (4. A) a s "vypsanými" 43 822 body si zajistil umístění na 6. místě. Absolutním vítězem se stal Takayuki Nakayama z Japonska. Štěpánovi gratulujeme, děkujeme za příkladnou reprezentaci školy a přejeme mnoho dalších úspěchů.

Středoškolská odborná činnost

09. 05. 2019

17. 4. 2019 se konalo okresní kolo Středoškolské odborné činnosti v Olomouci na Slovanském gymnáziu. Naši školu reprezentovala Kristýna Recová (3. A) s prací Fyzioterapie koní. Podařilo se jí postoupit do krajského kola. Blahopřejeme.

Svatava Rozsypalová

Nové webové stránky projektu Erasmus+ „The European Flow – Cities at Rivers“

06. 05. 2019

Projekt Erasmus+ „The European Flow – Cities at Rivers“ spustil nové webové stránky na adrese https://www.european-flow.eu. Zde budou prezentovány výstupy z projektu, fotografie a videozáznamy ze zahraničních pobytů a tiskové zprávy. Podrobný popis projektu naleznete zde.

Jiří Kaňák

Výsledky přijímacích zkoušek pro školní rok 2019 / 2020

29. 04. 2019

V sekci Přijímací řízení byly zveřejněny výsledky přijímacích zkoušek pro školní rok 2019 / 2020.

Už tam budem?

25. 04. 2019

Připomínáme, že elitní výběr žáků tercie a kvarty se zúčastnil televizní soutěže Už tam budem? Premiéra pořadu bude tuto neděli 28. 4. v 11:35 hod. na ČT D. Tak se podívejte, jak se našim soutěžícím dařilo. 

PALORA na horách

23. 04. 2019

V příjemném a pohostinném prostředí Hotelu Karlov proběhlo ve dnech 15. - 17. dubna jarní soustředění PS PALORA.  Během tří dnů jsme našli čas na krátkou procházku na Kapličkový vrch a také na výlet do Karlovy Studánky.  Jinak jsme ale pilně zpívali a tvrdě pracovali na doprovodných choreografiích. Výsledek naší práce můžete brzy posoudit. Letošní výroční koncert se koná už v pondělí 6. května 2019. Dopravu na soustředění jsme uhradili z příspěvku Olomouckého kraje, kterému děkujeme za finanční podporu.

Marcela Barvířová

1. A uklízela Česko

11. 04. 2019

Ve středu 10. 4. se třída 1. A Gymnázia Jana Opletala v Litovli zúčastnila celorepublikového projektu Ukliďme svět, ukliďme Česko. Akce má upozornit na velké množství odpadků, které se opakovaně vrší nejen ve městech, ale zejména v přírodě. Cílem není pouze „uklidit“, ale především předcházet vzniku černých skládek. Více informací o průběhu této záslužné akce najdete zde.

Alena Tichá

Hodina s primátorem

11. 04. 2019

Ve středu 10. dubna 2019 zavítal do naší školy primátor města Olomouce pan Miroslav Žbánek. Přijel na pozvání Studentské rady v rámci projektu „Den s…“, v němž studenti chtějí zvát do školy rodiče, aby žáci poznali různá povolání. Více informací o zajímavém setkání s panem primátorem naleznete zde.

Tereza Hrachovcová

Míčové hry dívek 2019

11. 04. 2019

V  pátek 29. 3. 2019 se vybrané sportovkyně z nižšího gymnázia zúčastnily každoročně pořádaného turnaje v míčových hrách na hale ZŠ Vítězná. Primánky soutěžily ve vybíjené a získaly 2. místo. Sekundánky byly ze všech našich reprezentantek nejlepší, protože ve velké konkurenci dokázaly zvítězit v přehazované, která byla turnajovou hrou všech vyšších kategorií. Terciánkám se turnaj nevydařil, skončily ve zcela opačné pozici. Dívky z kvarty vybojovaly též pěkné 2. místo.

Svatava Rozsypalová 

Exkurze do čistírny odpadních vod

09. 04. 2019

Žáci třetích ročníků navštěvující seminář biologie a zeměpisu se 1. 4. 2019 zúčastnili exkurze v místní čistírně odpadních vod. Po areálu nedaleko chaty Doubravka nás provázela Ing. Stoupová, která nám vysvětlila technologický postup čištění a seznámila nás s problémy týkajícími se čistoty vody.

Svatava Rozsypalová

Kvarta v Headu

08. 04. 2019

Třída kvarta v rámci hodin zeměpisu navštívila litovelský podnik HEAD, kde se žáci seznámili s postupem a technologiemi výroby lyžařské obuvi. Děkujeme zaměstnancům Headu za vstřícnost.

Tomáš Pospíšil

53. ROČNÍK FESTIVALU ARS POETICA – PUŠKINŮV PAMÁTNÍK

05. 04. 2019

Žákyně 3. A Karolína Vaňková a Ivana Mazáková reprezentovaly dne 4. 4. 2019 naše gymnázium v krajském kole Festivalu ARS POETICA - Puškinův památník 2019. Soutěž tradičně probíhá ve dvou oblastech – slovní a hudební projev a v kategoriích žáci ZŠ a studenti SŠ a SOU. S Karolínou a Ivanou jsme do soutěže připravily tři ruské písně v dvojhlasé úpravě Antonína Dvořáka a za Oblast hudebního projevu v kategorii studenti SŠ a SOŠ získaly 2. místo. Za klavírní doprovod děkujeme Barboře Němcové, naší absolventce a bývalé úspěšné reprezentantce v krajských kolech soutěží v ruském jazyce.  

Marcela Barvířová

Jan Opletal v divadle

04. 04. 2019

Ve čtvrtek 28. 3. 2019 se studenti třetího a čtvrtého ročníku našeho gymnázia vypravili do Olomouce do Divadla na cucky. Cílem návštěvy představení "Opletal" bylo rozšířit povědomí studentů o podobě tzv. politického divadla, čím předmětová komise českého jazyka dovršila svůj záměr vychovat během studia divadelního návštěvníka, který umí najít v představení nejen prvek estetický, ale i porozumění. Děkujeme tímto vedení divadla, že uspořádalo dvě představení přímo pro naše žáky. Více informací o představení najdete zde.

Milada Svozilová

zobrazit starší

Kalendář

Schůzka s rodiči budoucích žáků primy a 1. ročníku

19. 6. 2019

Dne 19. 6. 2019 v 16 hod. proběhne v aule školy schůzka s rodiči budoucích žáků primy a 1. ročníku.

Školní fotosoutěž ŘEKA

1. 4. – 1. 12 2019

Organizace školního roku 2018 / 2019

3. 9. 2018 – 31. 8. 2019

Informace o organizaci školního roku 2018 / 2019 naleznete zde.